[3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

1
Τη Δευτέρα, 27/10/2014, θα γίνει αναπλήρωση μαθήματος. Κατά συνέπεια το μάθημα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφ. 2, στις 8.45-10.30.

Από ανακοίνωση στη σελίδα του μαθήματος.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

3
Καλησπέρα παιδιά! Υπάρχει μήπως κάποιος που να μπορεί να ανεβάσει λύσεις της πρώτης σειράς ασκήσεων; Ή ακόμη και κάποιος από μεγαλύτερο έτος που έχει τις λύσεις από παλιές σειρές ασκήσεων, γιατί είναι αρκετά παραπλήσιες με τις φετινές ασκήσεις;

Ευχαριστω!!

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

4
θα τις ανεβαζα, αλλά παραείναι παραπλήσιες και νομίζω χάνει την αξία το πράγμα αν τις πάρεις ακριβώς έτοιμες.. πάντως αν έχεις συγκεκριμένη απορία ρώτα εδώ στο τόπικ. σίγουρα θα βρεθούν άτομα να απαντήσουν
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

5
Παιδιά ξέρει κανείς όταν έχω συμπιεσμένο υγρό βάσει των ιδιοτήτων που δίνονται, χωρίς όμως να έχω δεδομένη την πίεση, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη θεώρηση ότι συμπεριφέρεται σαν κορεσμένο υγρό και αν ναι τότε ποια είναι η πίεση?

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

6
jason_09 έγραψε:Παιδιά ξέρει κανείς όταν έχω συμπιεσμένο υγρό βάσει των ιδιοτήτων που δίνονται, χωρίς όμως να έχω δεδομένη την πίεση, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη θεώρηση ότι συμπεριφέρεται σαν κορεσμένο υγρό και αν ναι τότε ποια είναι η πίεση?

Εν γένει, ναι μπορείς να κάνεις τέτοια παραδοχή. (επίσης πιθανότατα θα θες να πεις υπόψυκτο υγρό και όχι συμπιεσμένο. Αν κοιτάξεις σελ 126 από Παπαϊωάννου, θα δεις ότι για να αναφερθείς σε συμπιεσμένο υργό, θα πρέπει για δεδομένη T, p>ps, και εδώ δεν λες ότι δεν έχεις πίεση) Λογικά, θα πρέπει πάρεις όλες τα ζητούμενα μεγέθη για το κορεσμένο υγρό, συμπεριλαμβανομένου και της πίεσης, από τον πίνακα κορεσμένης κατάστασης. Πάντως, αν είσαι πιο hardcore υπάρχει και πίνακας για υπόψυκτο υγρό εδώ
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

8
KiritoShu έγραψε:θα τις ανεβαζα, αλλά παραείναι παραπλήσιες και νομίζω χάνει την αξία το πράγμα αν τις πάρεις ακριβώς έτοιμες.. πάντως αν έχεις συγκεκριμένη απορία ρώτα εδώ στο τόπικ. σίγουρα θα βρεθούν άτομα να απαντήσουν
Καλά κάνεις βασικά, δεν πειράζει που παιδευτήκαμε και λίγο... Καλά κι εμείς δε θέλαμε να καρπωθούμε δουλειά άλλων και να αντιγράψουμε, απλά άλλη σιγουριά νιώθεις όταν έχεις κάποια επαλήθευση... Ευχαριστώ πάντως! :)

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

9
Τη Δευτέρα, 24/11/2014, θα γίνει αναπλήρωση μαθήματος. Κατά συνέπεια το μάθημα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφ. 2, στις 8.45-10.30.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One