Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

42
ggianniko έγραψε:Απο εξέργειες τι πρέπει να ξέρουμε; Επειδή σε διαφάνειες δεν υπάρχει κατι
Aν θυμάμαι καλά σίγουρα τον εξεργειακό βαθμό απόδοσης.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

45
gohteia έγραψε:παιδια ξερει κανεις αν στο θεμα 2 του 12-13 της επαναληπτικης , αν πρεπει να βρω την ποιοτητα του μιγματος για p=100kpa? και αν ναι πως? :wall:
Αφού έχεις τα θέματα του 12-13 της επαναληπτικής δεν τα ανεβάζεις εδώ να τα δούμε κι εμείς; Και στη συνέχεια να βοηθήσουμε και στο ερώτημά σου!
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

47
Για το πώς βρίσκουμε την ποιότητα: Στην τελική κατάσταση το νερό είναι κορεσμένος ατμός σε πίεση p=500 kPa. Από τον πίνακα που έχει από κάτω βρίσκουμε τον ειδικό όγκο κορεσμένου ατμού στην πίεση αυτή που όμως ισούται με τον ειδικό όγκο του νερού στην αρχική κατάσταση (αφού το δοχείο είναι σταθερού όγκου και η μάζα δεν αλλάζει). Οπότε μέσω του τύπου της ποιότητας, βάζουμε όπου v τον ειδικό όγκο που βρήκαμε, στο vg και στο vl τους ειδικούς όγκους κορεσμένου ατμού και κορεσμένου υγρού αντίστοιχα σε πίεση p=100 kPa και βγάζουμε αποτέλεσμα. Με τις πράξεις που έκανα μου βγήκε 0,283 0,221. Αν βρείτε κάτι άλλο ή διαφωνείτε σε κάτι πείτε μου!

edit: Έκανα αριθμητικό λάθος... (ως συνήθως)
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

49
Στο σύστημα εκτελείται ηλεκτρικό έργο από την αντίσταση ίσο με \( W_{el}=\int_{1}^{2}VIdt \) οπότε δεν είναι μηδέν. Επίσης το δοχείο είναι θερμικά μονωμένο και κατά συνέπεια δεν υφίσταται μεταφορά θερμότητας από ή προς το περιβάλλον, οπότε Q=0.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2014-15)

50
και πως θα βρω το ηλεκτρικο εργο W ωστε να λυσω ως προς το dt που μου ζηταει? μπορει να εχουμε μηδενικη μεταφορα θερμοτητας με το περιβαλλον αλλα δεν εχουμε την ηλεκτρικη αντισταση ?