[3o] Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

1
Για το θέμα που έχει δημιουργηθεί με τα βιβλία του μαθήματος όπου ενώ παλιότερα οι φοιτητές έπερναν δύο τόμους σε εμάς θα δίνεται μόνο ο ένας είχαμε μια συζήτηση με τον κυριο Βουτσά στο σημερινό μας μάθημα. Μας είπε ότι ο ένας τόμος που δίνεται δεν καλύπτει την ύλη, όμως οι καθηγητές του μαθήματος θα αναρτήσουν στο site του μαθήματος σημειώσεις για την υπόλοιπη ύλη που δεν καλύπτεται ώστε να μην αναγκαστούμε να αγοράσουμε το βιβλίο που δεν θα δίνεται. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι το καλύτερο που θα μπορούσαν να κάνουν οι καθηγητές μας αν και παραμένει απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν μας παρέχουν τα βιβλία που χρειαζόμαστε και μας ωθούν στο να τα αγοράσουμε αφού τα χρειαζόμαστε!

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

2
Μέχρι το 2009-10, δινόταν ο πρώτος τόμος του Παπαϊωάννου και ως συμπλήρωμα (για τα κύκλα ισχύος) η Θερμοδυναμική του Κουμούτσου (σε "κίτρινη" εκτύπωση). Θα μπορούσε να γίνει και αυτό, αλλά δεν ξέρω αν έχουν χρήματα για να τα τυπώσουν. Επίσης η εκτύπωση είναι μια διαδικασία που θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει μάλλον από πολύ πριν βγει η σχετική "διευκρίνιση" για τον Εύδοξο, οπότε χλωμό...

Δεν ξέρω αν μπορούν, αλλά το καλύτερο (άμεσα εφαρμόσιμο) αυτή τη στιγμή θα ήταν να ανεβάσουν τα απαραίτητα κεφάλαια στο internet... Δε νομίζω ότι αρκεί μόνο η άδεια του Παπαϊωάννου όμως, πρέπει να δώσει το "ΟΚ" και ο εκδότης, κάτι που μάλλον είναι χλωμό...

(ένα ωραίο βιβλιαράκι πάντως που κόπηκε ήταν το "Θερμοφυσικές Ιδιότητες Χημικών Ουσιών και Συστήματα Μονάδων" του Παπαϊωάννου. Είναι ένα πολύ συνοπτικό αλλά εξαιρετικά χρήσιμο handbook με φυσικοχημικές ιδιότητες και όχι μόνο. Βέβαια, μικρό μεν, 19€ δε...)

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

3
Κάτι άλλο που θα μπορούσε επίσης να γίνει...είναι κάποιος να αναλάβει να σκανάρει τα κεφάλαια που απαιτούνται ή ακόμα κι όλο το βιβλίο(χωρίς να ξέρω το μέγεθός του βέβαια δηλώνω ότι προσωπικά θα περνούσε ευχαρίστως και μια μέρα ολόκληρη για να το κάνω) και να στείλουμε ο ένας στο άλλο το αρχείο..Χωρίς να ανέβει κάτι κάπου επίσημα..Για αυτό χρειάζεται κάποια άδεια από κάποιον?? :whistle: Προσωπικά δεν πρόκειται να δώσω ούτε ένα λεπτό (ούτε καν ένα ευρώ) για να αγοράσω βιβλίο που θα έπρεπε να μου δίνουν και το θεωρώ ντροπη αυτό που γίνεται!

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

4
Θα μας πάνε μέσα με αυτά που γράφεις Σοφια... :P
Αυτές οι συννενοήσεις γίνονται "off the record" και πρόσωπο-με-πρόσωπο.
Προφανώς και είναι παράνομο βέβαια, όπως παράνομη είναι και η διακίνηση τόσων βιβλίων που μπορεί να βρει κανείς στο internet. :secret:

Προφανώς και υπάρχουν συγγραφικά δικαιώματα κτλ και καλό είναι να μην "παίζουμε" με αυτά. Τουλάχιστον όχι έτσι ανοιχτά. :)
(θα μας πάνε μέσα ξαναλέω... :P)

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

5
Όποιος ζητήσει ευθύνες από το συγκεκριμένο forum για το συγκεκριμένο post ας τον ενημερώσουν για το ονοματεπώνυμό μου! Προφανώς και είμαι ενήμερη για τα νομικά του θέματος και δεν σκοπεύω να ανεβάσω κάτι...

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

6
Δεν σου είπα κάτι για αυτό, απλώς επειδή ρώτησες (αν και μάλλον ειρωνικά) αν χρειάζεται άδεια από κάποιον.
Προς Θεού, δεν ήταν παρατήρηση για κάτι που έγραψες. Απλώς να ξεγράψουμε την ιδέα ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να οργανωθεί από εδώ. :)

Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2010-11)

7
Προφανώς και η ερώτηση ήταν ειρωνική...κι ακόμη προφανώς και δεν μου πέρασε καν η ιδέα να οργανώσω κάτι τέτοιο μέσα από ένα forum..θα ήταν αν μη τι άλλο αφελές...

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

10
δεν μπορώ να το αφήσω ασχολίαστο... τι μου θύμισες τώρα... παλιές καλές εποχές... παρένθεση. πολύ εύκολες ασκησούλες! όχι τπτ άλλο μ' έκανες να θυμηθώ πράγματα ξεχασμένα....
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One