[1ο] Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2010-11)

1
Παιδιά, έχει κάποιος υπόψη πότε ξεκινάνε οι εγγραφές και τα εργαστήρια Ανόργανης Χημείας?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Κυρ 17 Μαρ 2013, 8:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου
http://www.youtube.com/watch?v=yVMbnF9-l5w

Re: Εργαστήρια Ανόργανης Χημείας

2
Εγγραφες νομιζω γινονται την πρωτη φορα που εχετε εργαστηριο.
Το εργαστηριο της ανοργανης ειναι στον δευτερο οροφο στον διαδρομο απεναντι απο τις αιθουσες 22-25
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Φυλλαδιο εργαστηριου

3
Παιδια μπορει καποιος να ανεβασει το φυλλαδιο που μας ζητανε στο εργαστηριο να το φωτοτυπησουμε 15 φορες που αφορα τις ασκησεις του εργαστηριου?Ευχαριστω!

Re: Φυλλαδιο εργαστηριου

6
Ευρέθη στο αρχείο μου :P
Είναι λίγο μεγάλο σε μέγεθος το pdf αλλά το άφησα έτσι ώστε να τυπώνεται αβίαστα. Βέβαια έτσι κι αλλιώς και το πηγαίο χάλια ήταν, οπότε τι ψάχνω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2010-2011)

7
Καλημέρα παιδιά, ή και καλησπέρα, ότι προτιμάτε.
Έχω καθήσει να κάνω την αναφορά εργαστηριακής άσκησης για την απόσταξη κι έχω προβλήματα που αφορούν στα γραμμομοριακά κλάσματα και το διάγραμμα φάσεων.
Καταρχάς υπολογίζουμε τον όγκο του κάθε συστατικού σε κάθε κλάσμα και το γράφουμε στο πρωτόκολλο απόσταξης. Μετά με βάση την πυκνότητα και το μοριακό βάρος υπολογίζουμε τα μολ του κάθε συστατικού στο κάθε κλάσμα. Το γραμμομοριακό κλάσμα π.χ της υγρής φάσης είναι το κλάσμα που....;
Και κάτι ακόμα: στο διάγραμμα των φάσεων τι τοποθετούμε στον άξονα χ'χ; Στους δύο y'y βάζουμε τις μέσες θερμοκρασίες, έτσι;
Kuchiki Byakuya

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2010-2011)

8
Πες λίγο πιο αναλυτικά τι έχετε κάνει στο πείραμα... Τι συστατικά είχατε κτλ.

Το γραμμομοριακό κλάσμα (πχ της ουσίας Α) σε ένα μείγμα είναι ο λόγος (κλάσμα) του πλήθους των γραμμομορίων της Α προς το σύνολο των γραμμομορίων που υπάρχουν στο μείγμα. Εδώ το μείγμα σου είναι το υγρό διάλυμα που παίρνεις σε κάποιο σημείο της απόσταξης. Έστω ότι περιέχει τις ουσίες Α και Β, οι οποίες αναμειγνύονται. Τότε το γραμμομοριακό κλάσμα της Α θα είναι:
\( x_{A}^{l}=\frac{n_{A}^{l}}{n_{A}^{l}+n_{B}^{l}} \)
Στον οριζόντιο άξονα θα πρέπει να βάλεις το γραμμομοριακό κλάσμα της μιας από τις δυο ουσίες (πχ της Α) και στον κατακόρυφο την θερμοκρασία.

Έχει αζεότροπο μέσα; Βασικά πες τι ουσίες είχατε...

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2010-2011)

9
Όχι, δεν είναι απόσταξη αζεοτρόπου, είναι απόσταξη για διαχωρισμό αιθανικού οξέος και τετραχλωράνθρακα. Δηλαδή το γραμμομοριακό κλάσμα της ουσιας Α για το 2 κλάσμα που θα λάβουμε είναι τα μολ της Α σε αυτο δια το άθροισμα των μολ της Α και της Β σε αυτό; Γιατί εγώ άλλο είχα καταλάβει..
Kuchiki Byakuya