Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

1
Στο συνημμένο αρχείο βρίσκονται μερικές αναφορές για τις εργαστηριακές ασκήσεις:
-Χαλκός Cu
-Απόσταξη CH3COOH/CCl4
-Καθαρισμός NaCl
-Παρασκευή BaCl2
-Παρασκευή Ι2
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Κυρ 27 Ιουν 2010, 4:55 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Έκανα λίγο πιο σαφή τον τίτλο για να φαίνεται σωστά στην κεντρική :-)
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

4
Βρήκα δύο εργασίες, η μία εκ των οποίων είναι αυτή που είχα κάνει εγώ προ τετραετίας;;; Ελπίζω να βοηθήσουν...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Πέμ 18 Νοέμ 2010, 12:27 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επεμβάσεις στα attachments μετά από υπόδειξη του χρήστη

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

5
Καταπληκτικό!Αν και το διάγραμμα παραμένει ακόμα pain in the ass με βοήθησες σε όλα τα άλλα!Thanks! :D

Προσοχή στα greeklish παρακαλώ! - Το κείμενο αντικαταστάθηκε με το ίδιο γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες, το οποίο έστειλε ο χρήστης με προσωπικό μήνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Πέμ 18 Νοέμ 2010, 12:23 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: greeklish alert - αντικατάσταση κειμένου

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

6
Προς MakisH
Κατά λάθος στην πρώτη εργασία που ανέβασα έχει το όνομά μου.Μήπως μπορείς να διαγράψεις το Post μου (και να τις ξανανεβάσω χωρίς το όνομα μετά) ή να διαγράψεις το όνομά μου από το αρχείο του Word (είναι το 1ο αρχείο με τίτλο αζεοτροπικό μείγμα);

Thx και σόρρυ για την όποια ταλαιπωρία... Απλά δεν μπορούσα να βρω και κάποιο τρόπο να κάνω επεξεργασία στη δημοσίευσή μου..

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

7
Η επεξεργασία έχει περιοριστεί χρονικά σε 15 λεπτά από τη δημοσίευση κάθε post, ώστε να είμαστε ήσυχοι ότι ξέρουμε τι γράφεται στο forum. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ. :)

Μπορεί να γίνει αυτό που λες, ωστόσο θα ήθελα να δώσεις (εσύ και γενικότερα όλοι) προσοχή στα εξής:
1. Ανεβάζοντας μια εργασία, σημειώσεις κτλ, ειδικά σε μορφή .doc κτλ, είναι πάρα πολύ εύκολο να την πάρει κάποιος copy-paste, να την παραδώσει ως δική του ή, ακόμα χειρότερα, να την αναδημοσιεύσει αλλού και μάλιστα με το όνομά του κτλ κτλ κτλ. Έχει βρεθεί μια αρκετά καλή λύση για το θέμα και κάποια στιγμή θα εφαρμοστεί. Μέχρι τότε, έχετε υπ' όψιν σας αυτό πριν ανεβάσετε εργασίες ή σημειώσεις.
2. Θα προτιμούσα να μην ανεβαίνουν εργασίες κτλ που δεν τις έχετε γράψει οι ίδιοι καθώς μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Φανταστείτε να βρισκόντουσαν οι εργασίες σας δημοσιευμένες στο διαδίκτυο χωρίς καν να το ξέρετε...! Αν κατάλαβα καλά το ένα από τα δυο attachments δεν είναι δικό σου. Καλό θα ήταν να κατέβει ή, αν το βρήκες κάπου στο internet, να γράψεις την πηγή σου.

Μην το πάρεις σαν "κατσάδα" αυτό. Απλώς να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα. :)
Πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνω με το post (μετά από όλα αυτά :p ) και θα το κάνω. :)

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

8
Thx για την άμεση απάντηση,

Κατέβασε οπότε τη δεύτερη εργασία (distillation), αν και το παιδί που την έχει γράψει έχει πάρει πτυχίο πλέον και δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, και αν μπορείς βγάλε και το όνομά μου από την πρώτη . Eπίσης θέλω 100000 ευρώ σε αμαρκάριστα 20ευρα στο ξύλινο στην πολυτεχνειούπολη εντός μισής ώρας :razz:

Για το θέμα της αυτούσιας αντιγραφής εργασιών, θα μπορούσαμε να τα ανεβάζαμε σε pdf με μια εικόνα στο κέντρο με το όνομα του Site ξέρω γω, αν και δε νομίζω ότι είναι ένα θέμα που χρήζει ιδιαίτερης απασχόλησης, αφού δεν νομίζω να δίνει κανείς αυτούσια αντεγραμμένη την εργασία του, αλλά να χρησιμοποιεί μια προυπάρχουσα ως βάση, γεγονός θεμιτό, ειδικά με αυτά που μας ζητάνε ορισμένοι...

Ευχαριστώ και πάλι!

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

9
Done. (τα δυο πρώτα αιτήματα, για το τρίτο μόνο σε ευρώ της Μονόπολης αν σου κάνουν... :P )

Όσα λες έχουν έχουν προβλεφθεί, όπως και το εντελώς άκομψο να μπαίνει στάμπα του site. Πάντως το θέμα χρήζει σίγουρα ιδιαίτερης απασχόλησης, άκου με που σου λέω... Αναμείνατε στις οθόνες σας, κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό, μαζί με άλλες νέες λειτουργίες που θα προστεθούν στο forum. :) (όταν αποφασίσω να κάτσω να ασχοληθώ σοβαρά με τα τεχνικά του θέματος...)

Now let the off topic stop... ;)

Re: Αναφορές Εργαστηρίου Ανόργανης Χημείας

10
Καλημέρα παιδιά. Μια βοήθεια:
Έχει κάποιος διαθέσιμες τις σελίδες του οδηγού εργαστηριακών ασκήσεων ανόργανης που αφορούν στα κρυσταλλικά νερά; (BaCl2xH20)
Γιατί ο οδηγός μου μάλλον είναι ελλιπής, το έχει στα περιεχόμενα αλλά όχι μέσα. Και νομίζω σε κάποιον άλλο που το είδα πρέπει να υπήρχε.
Ευχαριστώ.
Kuchiki Byakuya