[1ο] Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2012-13)

1
παιδιά , στην αποσταξη δ/ματος CH3COOH/CCl4, το γραμμομοριακό κλάσμα της υγρής φάσης για μια απο της δυο ουσίες, είναι ο λόγος των mol της ουσίας αυτης που συλλέγουμε δια τα συνολικά mol του δ/ματος. το γραμομοριακό κλάσμα των αερίων όμως, ΠΩΣ το υπολογίζω? :s
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Κυρ 17 Μαρ 2013, 8:46 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Μεταφορά σε νέο topic για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2012-13)

6
joh έγραψε:ξερετε αν και πως μπορει να γινει διαγραμμα φασεων σε εξελ ?
Εννοείς μήπως διαγραμμα ροής?
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2012-13)

7
Υποθέτω ότι θέλεις ένα διάγραμμα φάσεων του τύπου "y-x" (σύσταση στην αέρια φάση ως προς σύσταση στην υγρή φάση).
Μπορείς να το φτιάξεις όπως ένα οποιοδήποτε άλλο διάγραμμα! Θα βάλεις σε δυο στήλες κάποιες συστάσεις υγρής και τις αντίστοιχες συστάσεις αέριας φάσης (θα βρεις δεδομένα σε κάποιο handbook ή στο internet) και, έχοντας επιλέξει όλα τα κελιά με τις τιμές σου, θα πας στην καρτέλα ή μενού "εισαγωγή" και από εκεί θα πατήσεις "γράφημα" (ή κάπως έτσι, δεν το έχω μπροστά μου). Μετά, αν έχεις πολλά σημεία μπορείς να τα ενώσεις με μια "ομαλή" γραμμή και να βγει κάτι σαν καμπύλη ισορροπίας. Αυτός ο τρόπος δεν είναι γενικώς σωστός, ωστόσο με το Excel δεν μπορείς να κάνεις και τρελά πράγματα.

Στα λέω όλα πολύ γενικά γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις. Βοήθησέ με να σε βοηθήσω! :)

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2012-13)

8
οχι δεν θέλω (Y-X) Θέλω Τ,Χi-Yi με Χ,Υi τα γραμμομοριακα κλασματα της ουσίας i σε υγρή και αερια φαση αντιστοιχα.Να τονισω οτι προκειται για αποσταξη διμερους συστηματος(2 ουσιες)

Re: Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας (2012-13)

9
Κι εγώ για διμερές σου λέω, κατάλαβα τι θες. :)
Θα το φτιάξεις όπως οποιοδήποτε άλλο: θα βάλεις τα ζεύγη τιμών που ξέρεις σε κελιά και μετά θα επιλέξεις τα κελιά και θα πατήσεις insert chart και θα ακολουθήσεις τα βήματα.
Αν κολλάς σε κάτι συγκεκριμένο πες το!