Επιλογή τμήματος

1
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω(κι αν γίνεται κάποιος να μου απαντήσει :) ) με ποια κριτήρια πρέπει να επιλέξει κανείς σε ποιο από τα δύο τμήματα να παρακολουθεί.

Πιστεύω ότι οι παράμετροι για την απάντηση θα είναι τρεις: Διδάσκων καθηγητής, ώρες(σε συνδυασμό με τα κενά) και τέλος η σειρά με την οποία καλύπτεται η ύλη(κι αν καλύπτεται ομοιόμορφα).

Μέχρι αυτό το σημείο σκέφτηκα κι εγώ, απλά εκτός από αυτά, θα ήθελα κάποιος(με την καλή του την καρδιά) να συγκρίνει αν γίνεται τους καθηγητές που κάνουν στο κάθε τμήμα, σε όσα μαθήματα είναι καθορισμένο αυτό. Για περισσότερη ακρίβεια και για να μην ψάχνετε το πρόγραμμα για χάρη μου:
1. Μαθηματικά Ι. 1ο τμήμα: ΚΑΔΙΑΝΑΚΗΣ (ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ) 2ο τμήμα: ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ (ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ)
2. Ανόργανη Χημεία(Θεωρία). 1ο τμήμα: ΜΟΥΤΣΑΤΣΟΥ (ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ) 2ο τμήμα: ΛΙΟΔΑΚΗΣ (ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ)
3. Φυσική Ι. 1ο τμήμα: ΚΥΡΙΤΣΗΣ (ΛΕΚΤΟΡΑΣ) 2ο τμήμα: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣ (ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ)
4. Τεχνικές Σχεδίασης. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ/ΚΑΛΛΙΓΕΡΟΣ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ευχαριστήσω και εκ των υστέρων ;) )
Kuchiki Byakuya

Re: Επιλογή τμήματος

2
Καλημέρα και σε σένα! Λοιπόν, κοίτα να δεις..Μαθηματικά δεν είχαμε αυτούς τους καθηγητές οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω :(
Χημεία , αναμφισβήτητα προτείνω Λιοδάκη, καθώς στο τμήμα της Μουτσάτσου σε εμάς δεν νομίζω να πήγαιναν πάνω από 10 άτομα..
Φυσική, δεν ξέρω για τον Χριστοδουλίδη,αν και κάποιοι υποστήριζαν ότι στο τέλος έλυνε κάποια πολύ sos θέματα.. ο Κυρίτσης πάντως είναι εξαιρετικός για σημειώσεις...
Σχέδιο θα κάνετε και με τους 2 καθηγητές, οι οποίοι είναι αρκετά καλοί , μπορώ να πω...
Παρ'όλα αυτά σου προτείνω να παρακολουθήσεις αρχικά ένα μάθημα και από τους 2 καθηγητές σε όσα έχεις αμφιβολία και αποφασίζεις μετά..
Καλή αρχή!
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Επιλογή τμήματος

4
Λοιπόν πριν μπω στο θέμα θα ήθελα να πω ότι γενικά είναι πολύ λάθος να σχηματίζετε γνώμη για καθηγητές από τρίτα πρόσωπα χωρίς πρώτα να τους παρακολουθήσετε. Τα κριτήρια του καθένα είναι διαφορετικά οπότε κάποιος που εμένα μου φαίνεται μη αποτελεσματικός καθηγητής μπορεί εσένα να σου φανεί τέλειος. Μπορώ όμως να σου παρουσιάσω ενα γενικό κλίμα που επικρατεί.
Αρχικά τους μαθηματικούς δεν τους γνωρίζω γιατί εμείς είχαμε άλλους διδάσκοντες και νομίζω το ίδιο και το περσινό πρώτο έτος.
Οι περισσότεροι θα σου πουν να παρακολουθήσεις τον κύριο Λιοδάκη γιατί έχει γράψει και το βιβλίο. Θα δεις ότι από το πρώτο μάθημα το αμφιθέτρο του είναι γεμάτο ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με της κυρίας Μουτσάτσου. Εδώ λοιπόν κολλάει αυτό που ανέφερα στην αρχή. Εγώ για παράδειγμα παρά τις προτροπές των μεγαλύτερων παρακολούθησα την κυρία Μουτσάτσου και μπορώ να πω ότι ήμουν πολυ ευχαριστημένη απο το μαθημά της. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αμφισβητώ πως το ίδιο ισχύει και για τον κύριο Λιοδάκη. Για αυτο σου λέω δες και διάλεξε μόνος σου! ;)
Τώρα όσον αφορά τους φυσικούς. Ο κύριος Κυρίτσης είναι πολύ κατανοητός, τα κάνει όλα αναλυτικά και στο μαθημά του μπορείς να κρατήσεις και πολύ καλές σημειώσεις. Επίσης κάνει και ασκησεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος αρκετά παρόμοιες με αυτές που τελικά πέφτουν. Για τον κύριο Χριστοδουλίδη δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν τον είχα παρακολουθήσει αλλά όσο τον έχω δει νομίζω ότι είναι λίγο πιο περίεργος. Αν και αυτό δεν λέει κατι.
Τώρα για το σχέδιο. Και οι δύο μια χαρά είναι άλλωστε το μάθημα δεν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία και οι εννοιές του είναι εύκολα κατανοητές.
Αυτά λοιπον από μένα. ΤΟ ξέρω δεν ήμουν πολύ κατατοπιστική αλλά πίστεψε με το καλύτερο είναι μόνος σου να επιλέξεις ποιος σου ταιριάζει και ποιος όχι. Και συνήθως δεν είναι κακό να παρακολουθείς τον καθηγητή του τμήματος σου που θα διορθωσει τελικά και το γραπτό σου ;)

Re: Επιλογή τμήματος

5
Καλημέρα και σε εσένα! :) Μαθηματικά δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω γιατι έχουν αλλάξει οι καθηγητές και δεν γνωρίζω κανέναν απο τους δύο :( Πάντως, στη χημεία ήμουν ευχαριστημένη με τη Μουτσάτσου όπου πήγαινα, αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις και τους 2 καθηγητές κ να αποφασίσεις. Το οτι στη Μουτσάτσου όπως λεει κ ο Primo πήγαιναν το πολύ 10 ατομα καποιες φορες είναι κ καλό γιατι ίσως γίνεται καλυτερο μαθημα. Στο σχέδιο ήμουν πολύ ευχαριστημένη με τον Παπαθανασίου. Εξαιρετικός! :) Στη φυσική πήγαινα στο τμήμα του Κυρίτση και ήμουν επίσης πολύ ευχαριστημένη. Τον Χριστοδουλίδη δεν τον είχα παρακολουθήσει ποτέ οπότε δεν έχω και άποψη. Αυταααα! Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως :D

ΥΓ: Πάντως καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και τους 2 καθηγητές απο κάθε μάθημα γιατί εξαρτάται κ απο το στυλ του μαθήματος που ψάχνεις. Τις πρώτες μέρες η ύλη θα πηγαίνει σχετικά αργά και παράλληλα στα τμήματα οπότε σας αφήνουν κάπως το περιθώριο να αποφασίσετε. Νομίζω οτι υπάρχει η περίπτωση σε κάποια μαθήματα να σας κάνουν την πρώτη βδομάδα εναλλάξ μάθημα οι καθηγητές στο ίδιο τμήμα έτσι ώστε να δείτε και τους 2 καθηγητές.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Επιλογή τμήματος

6
Σας ευχαριστώ και τις δύο, όσα είπατε ήταν αρκετά κατατοπιστικά. Εννοείται πως θα δω και μόνος μου, απλά ήθελα μια πρώτη άποψη και να καταλάβω και τι κατάσταση επικρατεί με τα δύο τμήματα. Αν όπως λες Φωτεινή μας κάνουν όντως μάθημα εναλλάξ θα μας βγάλουν από έναν κόπο και θα κάνουν πιο εύκολο το να καταλάβουμε ποιον προτιμάμε. Και το να παρακολουθείς τον καθηγητή που θα διορθώσει τελικά το γραπτό σου μου φαίνεται πολύ λογικό, Μαριάνθη. ^^
Kuchiki Byakuya

Re: Επιλογή τμήματος

7
Μαριάνθη, έχεις δίκιο- προς Θεού, εγώ απλά εκφράζω προσωπική άποψη, και για την Μουτσάτσου, απλά ο Λιοδάκης πραγματικά πετάει πολλά υπονοούμενα για το τι θα βάλει στο τέλος, και στο μάθημά του συμμετέχουν και λίγο οι φοιτητές .. Από κει και πέρα για αυτό είπα να παρακολουθήσουν οι πρωτοετείς και στα 2 τμήματα... :)
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Επιλογή τμήματος

8
Καλέ εντάξει δεν το είπα για εσένα εγώ. Άλλωστε το ποστ το έγραψα πριν διαβάσω το δικό σου ;). Καλό είναι να υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις για να πάρουν και μια σωστή εικόνα του τι γίνεται τα καινούρια παιδιά!! :P

Re: Επιλογή τμήματος

9
Θα απαντήσω κι εγώ, αλλά θα δώσω κατά κανόνα διαφορετικές απαντήσεις από την Primo... :P

1. Μαθηματικά: φέτος αλλάζουν οι καθηγητές, οπότε πραγματικά δεν ξέρω... (φτου, αυτή η απάντηση ήταν ίδια :P )

2. Χημεία: προσωπικά παρακολουθούσα Λιοδάκη και στο τέλος παρακολούθησα ένα εξτρά μάθημα Μουτσάτσου. Σημείωσε οτι ο Λιοδάκης είναι αυτός που έχει γράψει τα βιβλία Χημείας του Λυκείου και στο ίδιο στυλ είναι και το βιβλίο της Ανόργανης Χημείας (το δικό του προφανώς, ίσως μπορείς να επιλέξεις άλλο). Ο Λιοδάκης κάνει μάθημα με διαφάνειες (τις οποίες είδα οτι ήδη ανακάλυψες :bleh: ) και περισσότερο "multimedia" στυλ, χωρίς πολλές ασκήσεις. Η Μουτσάτσου νομίζω ότι κάνει λίγο πιο "ακαδημαϊκό" μάθημα, ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, με περισσότερες ασκήσεις κτλ. Τώρα θα μου πεις "τι εννοείς multimedia στυλ και τι ακαδημαϊκό στυλ" και θα έχεις και δίκιο... Θα καταλάβεις όταν τα δεις και νομίζω θα σου αρέσει περισσότερο το "ακαδημαϊκό" στυλ. :P Αρχικά πήγαινε Μουτσάτσου πιστεύω και, αν δεν σου αρέσει, πας Λιοδάκη. Το ανάποδο είναι πιο δύσκολο. Δεν το λες κακό και το μάθημα του Λιοδάκη (άμα ξέρεις τι να κρατήσεις από αυτό) αλλά έχω την εντύπωση πως της Μουτσάτσου πρέπει να είναι πιο "δυνατό" μάθημα. Επίσης νομίζω σε αυτό το μάθημα δεν πάνε και τόσο παράλληλα τα τμήματα...

3. Φυσική έχω παρακολουθήσει και τους δυο (αν και τον Κυρίτση περισσότερο στη Φυσική ΙΙ ). Ο Χριστοδουλίδης θεωρείται ο "δύσκολος" αλλά πολλοί τον λατρεύουν. Ο Κυρίτσης θεωρείται ο "παιδαγωγικότερος" και επίσης πολλοί τον λατρεύουν... :P

Ο Χριστοδουλίδης κάνει μάθημα βασιζόμενος πολύ στις σημειώσεις του. Δηλαδή, αν δεν έχει και ακροατήριο να τον εμπνέει, μπορεί να αντιγράφει τις σημειώσεις του στον πίνακα, οι φοιτητές να τις αντιγράφουν από τον πίνακα και τελικά να έχουν και λάθη. Αν έχει "δυνατό" ακροατήριο είναι καλός. Πάντως νομίζω την παρουσιάζει λίγο πιο δύσκολη τη Φυσική. Πιο σωστά ίσως, αλλά πιο δύσκολα. Χρησιμοποιεί πχ κάποια μαθηματικά που θα τα μάθετε στο 2ο εξάμηνο (που δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά τρομάζουν). Δεν ξέρω αν και ο Κυρίτσης τα χρησιμοποιεί τόσο αβίαστα.

Ο Κυρίτσης τα εξηγεί πολύ ωραία, κάνει πιο "ελεύθερο" μάθημα αλλά προσωπικά δεν με βόλευε να κρατάω σημειώσεις από αυτόν. Νομίζω οτι έγραφε αρκετά σκόρπια στον πίνακα και, ειδικά άμα είχες μείνει λίγο πίσω στις σημειώσεις τον έχανες. Αυτό όμως δεν έχει και τόση σημασία.

Προσωπικά στη Φυσική Ι παρακολούθησα Χριστοδουλίδη και στη Φυσική ΙΙ αρχικά Απέκη και μετά (αφού έφυγε ο Απέκης στη μέση του εξαμήνου) Κυρίτση. Σημειώνω οτι ο Κυρίτσης ήταν ο πρώτος καθηγητής που είδα στη σχολή (1ο μάθημα 1ης μέρας) οπότε ίσως έχει και ψυχολογική σημασία για εμένα. Ο Χριστοδουλίδης μου άρεσε στη διάρκεια του εξαμήνου, αλλά προς το τέλος συνειδητοποίησα ότι δεν καταλάβαινα και δεν θυμόμουν τίποτα, ακριβώς επειδή έπιανα τον εαυτό μου απλώς να αντιγράφει σημειώσεις από τον πίνακα. Προσωπικά όμως δεν μπορώ να πω ότι διάβαζα και ιδιαίτερα μέσα στο εξάμηνο (λίγο στην αρχή, λίγο στο τέλος και στη μέση τίποτα), οπότε προφανώς αυτό με επηρέασε. Μάλλον τελικά θα διάλεγα Κυρίτση, νομίζω οτι με ενέπνεε πιο πολύ... Προσωπική μου άποψη πάντα, τις συνθήκες στις περιέγραψα, ελπίζω να μην αδίκησα κανέναν τους. :)

4. Στο σχέδιο δεν είχα συναντήσει ποτέ τον Καλλίγερο αν θυμάμαι καλά. Ο Παπαθανασίου όμως ήταν πολύ καλός. Απολύτως κατανοητός και απολύτως ακριβής στο τι έπρεπε να σου πει. Πάντως αρκετοί από το τμήμα του Καλλίγερου έρχονταν στον Παπαθανασίου. Δεν ξέρω αν ίσχυε και το ανάποδο. Η Primo μάλλον παρακολουθούσε Καλλίγερο για να λέει οτι κάνετε και με τους δυο καθηγητές, επειδή κάποιες φορές είχε λείψει ο Καλλίγερος και κάναμε όλοι μαζί με τον Παπαθανασίου.

Για όποια διευκρίνιση θες εδώ είμαι, αλλά προτείνω να μην πας προκατειλημμένος για κανέναν, ό,τι και αν σου λένε (στο λένε είμαι κι εγώ προφανώς). Απλώς η προσωπική μου άποψη ήταν η παραπάνω. Δε νομίζω ότι στο πρώτο εξάμηνο υπάρχει κάποιο μάθημα με τόσο τραγική διαφορά για το πού θα παρακολουθήσεις. :)

ΥΓ: Το post μου το έγραφα έχοντας δει τελευταίο το πρώτο post της Primo :P

Re: Επιλογή τμήματος

10
Ευχαριστώ πολύ κι εσένα Μάκη, αλλά και όλους σας παιδιά, πραγματικά έκανα μια ερώτηση και κάτσατε όλοι αμέσως και απαντήσατε. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις απαντήσεις, σχημάτισα μια εικόνα την οποία θα τροποποιήσω και μόνος μου αφού παρακολουθήσω τους προαναφερθέντες καθηγητές. Ακόμη καλό ήταν που καλύψατε πολλές παραμέτρους και η αρχική εικόνα είναι πιο σφαιρική. Θα δω στη συνέχεια τι θα πω κι εγώ σε κάποιον που ίσως ρωτήσει του χρόνου. :D
Kuchiki Byakuya