Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

1
Ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της σχολής:
Tην Tρίτη, 15/4/2014, 12.45-13.30, στην αιθ. ΧΜ-29, θα γίνει συνοπτική ενημερωτική παρουσίαση, από τους διδάσκοντες, των μαθημάτων επιλογής του 4ου εξαμήνου:

ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ –ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΕΡΕΥΝΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑΛΛΩΝ

ΑΚΤΙΝΟΧΗΜΕΙΑ – ΦΩΤΟΧΗΜΕΙΑ

ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ
Βέβαια το κακό είναι ότι οι εγγραφές στο εξάμηνο τελειώνουν στις 13/4 και άρα θα πρέπει να επιλέξουμε κάποιο μάθημα πριν την παρουσίαση... Μία παράταση θα βοηθούσε πολύ.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

3
myrtoxyn έγραψε:τι μαθημα επιλογης θα προτεινατε; απο αποψη ευκολιας αλλα και ενδιαφεροντος
Νομίζω ότι η χημεία και τεχνολογία μετάλλων ειναι αρκετά "τίμιο" μάθημα. Μαθαίνεις ενδιαφέροντα πράγματα για τα μέταλλα και αν πάρεις ενδιαφερον θέμα σε εργασία είσαι κομπλέ.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

5
Για την πυρηνική χημεία δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... Αλλά ας πει κάποιος που έχει πάρει το μάθημα.

Προσωπικά είχα πάρει Επιχειρησιακή Έρευνα και ήταν και εύκολο και ενδιαφέρον, βέβαια τότε δίδασκε ο κ.Μαυρωτάς. Το αντικείμενο φυσικά δεν αλλάζει, θα έρθετε σε επαφή με τις έννοιες της αντικειμενικής συνάρτησης και της βελτιστοποίησης που συναντώνται πολλάκις και στα μεγαλύτερα εξάμηνα, οπότε κατ' εμέ το μάθημα αυτό είναι μια καλή εισαγωγή. Η εργασία που υπήρχε βγήκε πολύ ευχάριστα. Ίσως μάλλον τώρα που διδάσκει η κ.Διακουλάκη το μάθημα να γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον καθώς ο κ. Μαυρωτάς απλοποιούσε το αντικείμενο τόσο πολύ (και δυστυχώς "έκρυβε" τη μαθηματική λογική πίσω από τις μεθοδολογίες), ώστε να γίνεται κουραστικό.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

6
myrtoxyn έγραψε:για την πυρηνικη χημεια εχουμε καμια πληροφορια;
Θα έλεγα να επιλέξεις αυτό το μάθημα μόνο αν σου αρέσει πολύ το αντικείμενο, όχι αν αναζητάς κάτι εύκολο, γιατί όταν το είχα πάρει εγώ είχε αρκετή δουλειά.
Why is a raven like a writing desk?

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

7
Εγω περσι πηρα επιχειρησιακη ερευνα. Το αντικειμενο του μαθηματος μου φανηκε πολυ ωραιο αν και αν εξαιρεσεις τις φορες που κανεις lindo στο pclab η παρακολουθηση δεν εχει νοημα με την κ.Διακουλακη. παρ ολα αυτα το προτεινω σαν μια εισαγωγη στην εννοια την βελτιστης λυσης και της αριστοποιησης, απλοποιημενα μεν αλλα δεν ειναι και ασχημα.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

9
KiritoShu έγραψε:
myrtoxyn έγραψε:τι μαθημα επιλογης θα προτεινατε; απο αποψη ευκολιας αλλα και ενδιαφεροντος
Νομίζω ότι η χημεία και τεχνολογία μετάλλων ειναι αρκετά "τίμιο" μάθημα. Μαθαίνεις ενδιαφέροντα πράγματα για τα μέταλλα και αν πάρεις ενδιαφερον θέμα σε εργασία είσαι κομπλέ.
Σαν μαθημα μου αρεσε αλλα η Μουτσατσου ειπε οτι η εργασια θα ναι δυσκολη και θα χρειαστει να ψαξουμε και σε βιβλιοθηκες εκτος ΕΜΠ αλλα και επισκεψη σε εργοστασια! Και με φοβησε :razz:

Re: Πληροφορίες για τα μαθήματα επιλογής του 4ου εξαμ.

10
Τι να σου πω. Εγω δε θυμάμαι να πήγα σε εργοστάσιο και να κουράστηκα τόσο πολύ.... :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα