Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

52
Θεωρητικα ναι μπορει να σου ζητησει να το αποδειξεις
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

53
Οι εξετάσεις του μαθήματος Φυσικοχημεία ΙΙΙ (Ηλεκτροχημεία - Χημική Κινητική) θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 15 Ιουνίου, ώρα 16:00, λόγω στάσης εργασίας μελών ΔΕΠ.

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

54
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑΑΑΑ!!! καλημερα σας!! να ρωτησω όταν μου δίνεται μια ασκηση τύπου 16 και με ρωταει να βρω ποια από τα συστηματα που δίνονται λειτουργεί σαν γαλβανικό στοιχείο. Έστω ότι έχω 2 στοιχεία που αυθορμήτως ανάγονται και τα 2 (δηλαδή βλέπω 'ότι έχουν Ε>0 στην κατεύθυνση της αναγωγής από τους πίνακες) τότε αυτομάτως θα απαντήσω ότι δεν μπορεί να λειτουργησει ως γαλβανικό κελί επειδή δεν μπορεί να συμβεί στην ανοδο και στην κάθοδο αναγωγή? ή πηγαίνω να βρώ το Εcell= Ε καθόδου- Ε ανόδου και αν μου βγεί θετικό λέω ότι το συστημα είναι γαλβανικό κελι και εκεί που έχω θεωρήσει άνοδο λέω ότι γίνεται οξείδωση? γενικα αν έχει κάποιος λυμμένη όλη την 16 αν μπορει ας την στειλει! ευχαριστώωωω :)

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

55
iovere έγραψε:ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΧΗΜΕΙΑΑΑΑ!!! καλημερα σας!! να ρωτησω όταν μου δίνεται μια ασκηση τύπου 16 και με ρωταει να βρω ποια από τα συστηματα που δίνονται λειτουργεί σαν γαλβανικό στοιχείο. Έστω ότι έχω 2 στοιχεία που αυθορμήτως ανάγονται και τα 2 (δηλαδή βλέπω 'ότι έχουν Ε>0 στην κατεύθυνση της αναγωγής από τους πίνακες) τότε αυτομάτως θα απαντήσω ότι δεν μπορεί να λειτουργησει ως γαλβανικό κελί επειδή δεν μπορεί να συμβεί στην ανοδο και στην κάθοδο αναγωγή? ή πηγαίνω να βρώ το Εcell= Ε καθόδου- Ε ανόδου και αν μου βγεί θετικό λέω ότι το συστημα είναι γαλβανικό κελι και εκεί που έχω θεωρήσει άνοδο λέω ότι γίνεται οξείδωση? γενικα αν έχει κάποιος λυμμένη όλη την 16 αν μπορει ας την στειλει! ευχαριστώωωω :)
εχω την 16γ και το μονο που κανει ειναι Ε=Ε0(+)-Ε0(-)=Ε0(F2/F-)-Ε0(cl2/cl-)
και λεει οτι βρισκω απο τους πινακες τις τιμες των Εο,αν το Ε είναι θετικο τοτε είναι γαλβανικο στοιχειο.

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

56
Papajim202 έγραψε:Οι εξετάσεις του μαθήματος Φυσικοχημεία ΙΙΙ (Ηλεκτροχημεία - Χημική Κινητική) θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 15 Ιουνίου, ώρα 16:00, λόγω στάσης εργασίας μελών ΔΕΠ.

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό σημάινει ότι Ηλεκτροχημεία δίνεται στις 16.00 και Κινητική στις 17.30;

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

57
Λογικά ναι

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

58
Παιδιά μήπως έχει λύσει κάποιος τις δύο ασκήσεις (5 & 6) που υπάρχουν στα θέματα του Σεπτ 2015 ?? Προσπαθώ προσπαθώ αλλα έχω κολλήσει και στα δύο, οποιοδήποτε hint είναι ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

59
ο καραντων ανεβασε τις λυσεις των θεματων της ηλεκτροχημειας http://mycourses.ntua.gr/courses/CHEM10 ... e-2016.pdf
νταξει τελικα αυτο με τον καλομελανα εβγαινε -0,241 V. μπορουμε να χαρουμε ολοι για τις 2(και μοναδικες) μοναδες που πηραμε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος i griega την Σάβ 18 Ιουν 2016, 12:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη συνημμένου

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2015-16)

60
Σημειώσεις από τις διαλέξεις της κας Δημοτίκαλη για το ακαδ έτος 2013-14
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron