Re: Θέματα Φυσικοχημείας ΙΙΙ

82
Ηλεκτροχημεία:Πολύ πιο εύκολα απ'ότι συνήθως με επιλογή 3 στα 4.Το πρώτο θεμα είχει αριθμούς μεταφοράς και αγωγιμότητες απλά πραγματάκια και ελάχιστη θεωρία(απλά να πεις ότι ο αριθμός μεταφοράς δεν εξαρτάται από τη συγκέντρωση κάτι τέτοιο απ'ότι θυμάμαι),δεύτερο θεμα σου έδινε κάτι πρότυπα δυναμικά ημιστοιχείων και σου ζητούσε το δυναμικό του γαλβανικόυ στοιχείου(με Nerst κλπ) και εάν το ανάποδο γαλβανικό στοιχείο συμβαίνει αυθόρμητα ή όχι(βλέπεις το Ε αν είναι θετικό άρα ΔG αρνητικό κλπ).Το τρίτο θέμα είχε λίγο υπέρταση συγκέντρωσης νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το επέλεξα.Τέταρτο θέμα είχε υπερτάσεις αρκετά εύκολο αν σκεφτόσουν ενα μαθηματικό τρικ γιατί σου έλεγε ότι κάτι είναι πολύ μεγαλύτερο από κάτι άλλο σε μία εξίσωση οπότε το πηλίκο τείνει στο 0.Γενικά ήθελε λίγους βασικούς τύπους απέξω και διάβασμα τις σημειώσεις του Καραντώνη που ανέβηκαν κιόλας στο ιντερνετ.
Χημική κινητική:Τραγωδία..Δες τα και μόνος σου:
download/file.php?id=90&mode=view/rokbox.jpg
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Αλλαγή διδασκόντων στην Χημική Κινητική

84
Όπως ίσως οι περισσότεροι γνωρίζετε, η κυρία Καλαντζοπούλου και ο κύριος Χανδρινός που δίδασκαν μέχρι και φέτος το μάθημα συνταξιοδοτούνται.

Ο κύριος Πολυμένης μας είπε σήμερα ότι τελικά αυτός θα είναι ο επόμενος διδάσκων του μαθήματος και θα ξεκινήσει από αυτόν τον μήνα, με την επαναληπτική εξέταση του μαθήματος.

Υπενθυμίζω ότι ο κύριος Πολυμένης έχει αντικαταστήσει ήδη από το ακαδ. έτος 2009-10 τον κύριο Χανδρινό στο μάθημα επιλογής "Κινητική - Μηχανισμοί ετερογενών αντιδράσεων" του 5ου εξαμήνου. (Το σημειώνω καθώς στην ιστοσελίδα της σχολής αναγράφεται ακόμα ο κύριος Χανδρινός)

Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

85
Κατα την εξέταση του μαθήματος Φυσικοχημεία ΙΙ ο κος Πολυμένης, ο οποίος απο φέτος θα αναλάβει το σκέλος της Χημικής Κινητικής στο μάθημα Φυσικοχημεία ΙΙΙ, συνέστησε όσοι θα δώσουν το μάθημα το Σεπτέμβρη να διαβάσουν απο το βιβλίο του κου Χανδρινου. Υπενθυμίζεται οτι τα θέματα θα τα βάλλει ο ίδιος και οχι η κα Καλατζοπούλου ή ο κος Χανδρινος.
If opportunity doesn't knock... Build a door ;)

Re: Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

86
Μήπως ξέρει κανείς τι είδους θέματα θα βάλει ο Πολυμένης και σε τι να επιμείνουμε? Είπε οτι γενικά θα βάλει εύκολα, αλλά επειδη προσωπικά δεν εχω το βιβλίο του Χανδρινού λέω να κάνω καμια επιλογή απο το βιβλίο της Καλαντζoπούλου... :? Γιατι όλο πάλι ΠΟΤΕ :shock: :P
"I went numb when I learned to see..."

Re: Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

87
Απ' ότι μου είπαν, θα βάλει μέσα σ' όλα ομογενή κατάλυση αντιδράσεις Sn1 και Sn2.Επίσης είπε να ξέρουμε να λύνουμε τις ασκήσεις του βιβλίου του Χανδρινού (οι οποίες είναι σε σχετικά απλό στυλ, του τύπου "έχω αυτά τα δεδομένα για το χρόνο και τις συγκεντρώσεις, βρες το ρυθμό" .Εκτός από χρόνο και συγκεντρώσεις, εδώ παίζουν και πιέσεις και άλλα στοιχεία, αλλά το σκεπτικό είναι το ίδιο).Αυτά...Καλή μας επιτυχία! :D

Re: Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

88
Για μισό βρε παιδιά... Ο Χανδρινός είχε λίγα αντίτυπα και τελειώσαν αμέσως και είχε πει οτι δεν θα φέρει άλλα. Εμείς που δεν πήραμε τι θα κάνουμε; Προφανώς μπορείς να διαβάσεις από κάθε βιβλίο κινητικής, αλλά είναι λίγο περίεργο να λέει ο καθηγητής "διαβάστε από εκεί" και το "εκεί" να μη φτάνει για όλους. Επίσης βλέπω στη βιβλιοθήκη (αν το βλέπω σωστά) ότι υπάρχουν δυο αντίτυπα μιας έκδοσης του 1997, τα οποία είναι δανεισμένα μέχρι τις 23.

(χμ... φάνηκε λίγο απότομο αυτό το post... Δεν είχα τέτοια διάθεση :( )

Re: Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

89
έχεις απόλυτο δίκιο και είναι τρελό αυτό που συμβαίνει στη σχολή. δεν είναι δυνατόν να στηριχθεί η εξέταση σε ένα βιβλίο το όποιο δεν διανεμήθηκε σε όλους τους φοιτητές άσχετο αν μπορεί να βολεύει μερικούς ακόμα και εμάς που δεν το έχουμε επειδή η εξέταση πιθανότατα θα είναι πιο εύκολη
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday

Re: Επαναληπτική Εξέταση Φυσικοχημείας ΙΙΙ - Χημική Κινητική

90
Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάπου το βιβλίο αυτό τώρα??? Ξέρει κανείς? :roll: :?

edit: Εμαθα οτι υπάρχει περίπτωση το βιβλίο του Χανδρινού να δίνεται ακόμα απο το εργαστήριο Φυσικοχημείας. :) Δεν ξέρω αν τα βιβλία έχουν τελειώσει ή τι ώρες γίνεται η διανομή βέβαια... :( Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας πει... ;)
"I went numb when I learned to see..."