Re: Ερωτήσεις πάνω στην ύλη της ηλεκτροχημείας

61
Emily έγραψε:2ο τόπικ για σήμερα!
υπάρχει κανείς που μπορεί να μου εξηγήσει τα αντιστρεπτά και αναντίστρεπτα γαλβανικά στοιχεία γτ έτσι όπως τα λέει το βιβλίο(βλ. σελ.130-131) έχασα το μπούσουλα!
πλιιιιιζ :lol:
Τώρα θυμήθηκα να σου απαντήσω!Λοιπόν έστω ένα γαβανικό στοιχείο που γίνεται αυθόρμητα Α->(Α+)+e στην άνοδο και B(+)+e->B στην κάθοδο και έχει δυναμικό Ε=0,5V. Εάν εσύ βάλεις μία πηγή τάσης μικρότερη απο -0,5V δηλαδή συνολικά του συστήματος θα γίνει Ε=Εγαλβαν+Επηγης<0 τότε θα αρχίσει να γίνεται η αντίθετη δράση, δηλαδή Α(+)+e->A και B->(B+)+e.Αυτό είναι το αντιστρεπτό.Στα μη αντιστρεπτά και τάση να βάλεις αντιθετη θα γίνει μπουρδελο,θα διαλυθούν τα ηλεκτρόδια και γενκά δεν θα γίνει η αντίθετη δράση.Capito?
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Ερωτήσεις πάνω στην ύλη της ηλεκτροχημείας

63
Στα μη αντιστρεπτά και τάση να βάλεις αντιθετη θα γίνει μπουρδελο,θα διαλυθούν τα ηλεκτρόδια και γενκά δεν θα γίνει η αντίθετη δράση
χαχαχα
Αυτό λέγεται μεταδοτικότητα στη διδασκαλία
.&-
~once you've grown up, you can never come back..~

Post-exams κριτική

65
Πώς τα είδατε τα θέματα σήμερα παιδιά??Εγώ πιστεύω ότι ηλεκτροχημεία ήταν αρκετά έως πολύ εύκολα και λίγα.Αντίθετα χημική κινητική έβαλε πολύ πίπες αυτή και ήθελε να έχεις παρακολουθήσει για να γράψεις καλά.Το πρώτο θέμα μάλιστα ήταν δύσκολο και από μαθηματικής άποψης.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Post-exams κριτική

66
Ηλεκτροχημεία μπορώ να πω τα βρήκα πολύ καλά τα θεματάκια. :) Αν είχες διαβάσει λίγο μπορούσες να περάσεις και μάλιστα να γράψεις και καλά. Φαίνεται οτι ο καθηγητής πραγματικά ενδιαφερόταν να περάσουμε. ;) Τώρα για τη Χημική Κινητική τι να πω? :? Είχα κάνει όλα τα παραδείγματα του βιβλίου και πάλι είχα πρόβλημα με δαύτα... :x Τουλάχιστον πήρε σύνταξη η συγκεκριμένη καθηγήτρια :P
"I went numb when I learned to see..."

Re: Post-exams κριτική

67
Ναι..πραγματικά ήταν ΚΑΚΙΑ η καλαντζοπούλου!και στους βαθμούς του εργαστήριου τσεκούρωσε γενικά..Πάλι καλά που φεύγει.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Post-exams κριτική

68
ΧΑΧΑΧΑΧΑ, την έχουμε θάψει τελείως :lol: Μου αρέσει :P Πάντως παρα παρα παρα πολλά παιδιά έχουν πρόβλημα με τη συγκεκριμένη. Το πιο αστείο πάντως σήμερα ήταν αφου μας έδωσε τα θέματα και λεει: Ε, με τετοια θεματα γραφετε ευκολα. :shock: Ακομα και αυτοι που δεν ερχοντουσαν ενα 5-6 μπορουν να το γραψουν τουλαχιστον. Ακούστηκε οτι το μάθημα της του χρόνου θα το κάνει ο Πολυμένης. Δεν νομίζω ομως να είναι επίσημο.
"I went numb when I learned to see..."

Re: Post-exams κριτική

69
Δείτε τα θέματα που έβαλε η καλαντζοπούλου. Εγω σε αυτά έγραψα ότι να ναι..!
Ελπίζω να ισχύει ότι θα μας βοηθήσει, επείδη βγαίνει στην σύνταξη..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο άνθρωπος παντρεύεται από έλλειψη γνώσης, χωρίζει από έλλειψη υπομονής και ξαναπαντρεύεται από έλλειψη μνήμης..

Re: Post-exams κριτική

70
Σιγά μη μας βοηθήσει! :P Μαζί στον τάφο θα μας πάρειιιι!!!
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.