Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

81
Chem94 έγραψε:Τους τυπους στην χημικη κινητικη θα πρεπει να τους αποδεικνυουμε παντα η θα μας δινοντε μνημοτεχνικα διαγραμματα ?
Αν αναφέρεσαι στο μνημοτεχνικό διάγραμμα της σελίδας 139 στο βιβλίο του Πολυμένη,ο Πολυμένης μας είπε ότι πρέπει να το γνωρίζουμε μόνοι μας και ότι δε θα δίνεται..

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

82
eleonor έγραψε:
Chem94 έγραψε:Τους τυπους στην χημικη κινητικη θα πρεπει να τους αποδεικνυουμε παντα η θα μας δινοντε μνημοτεχνικα διαγραμματα ?
Αν αναφέρεσαι στο μνημοτεχνικό διάγραμμα της σελίδας 139 στο βιβλίο του Πολυμένη,ο Πολυμένης μας είπε ότι πρέπει να το γνωρίζουμε μόνοι μας και ότι δε θα δίνεται..
Δηλαδη και γενικα οι τυποι πχ σελιδες 169-172 δεν θα δινονται και θα πρεπει να τους ξερουμε απ εξω ?? :o

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

84
eleonor έγραψε:Δεν μας είπε κάτι για αυτούς τους τύπους...δεν ξέρω..
Eυχαριστω πολυ!! Κατι τελευταιο.. ειπε μηπως τι στυλ θα ειναι το γραπτο? Θα εχει μονο ασκησεις η και θεωρια?

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

86
Chem94:
Αν θυμάμαι καλά μας είπε ότι θα έχει 4 θέματα δικά του και 4 θέματα της κ. Δημοτίκαλης...και εμείς επιλέγουμε 4 από τα 8.
Δεν ξέρω...νομίζω μπορεί να έχει και ασκήσεις και θεωρία...

Ch12405:
Νομίζω είχε πει ότι διατηρούνται για δύο εξεταστικές στο ίδιο έτος που τα κάνεις..δηλαδή την κανονική την εαρινή και την επαναληπτική του Σεπτεμβρίου... αλλά τώρα που είχαμε χάσει την εαρινή εξεταστική δεν ξέρω τι θα γίνει..

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

87
Chem94 έγραψε:Κατι τελευταιο.. ειπε μηπως τι στυλ θα ειναι το γραπτο? Θα εχει μονο ασκησεις η και θεωρια?
Για τη Χημική Κινητική πάντα μιλώντας, πέρυσι ήταν 8 θέματα (λογικά 4 Πολυμένη + 4 Δημοτίκαλη) από τα οποία απαντούσαμε νομίζω τα 4. Ήταν όλα ασκήσεις απ' όσο θυμάμαι, αλλά κάποια ήταν πιο δύσκολα γιατί δίνονταν δεδομένα σε πίνακα (πχ k σε διάφορες T) και ζητούσε Εa κλπ, οπότε έπρεπε να κάνεις ελάχιστα τετράγωνα ή να χρησιμοποιήσεις 2 ζεύγη τιμών (αγνοώντας τα υπόλοιπα) και να λύσεις 2x2 εκθετικό σύστημα. Φυσικά υπήρχαν και ευκολότερα (κατά πολύ) θέματα.

Τώρα ως "θεωρία" μπορεί να χρειαστεί να εξάγετε κάποιον τύπο κινητικής (αν δε θυμάστε το μνημοτεχνικό πινακάκι), ή κάποιο ρυθμό ρόφησης (αν πρόλαβε να γίνει)...
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

89
teopap έγραψε: Για τη Χημική Κινητική πάντα μιλώντας, πέρυσι ήταν 8 θέματα (λογικά 4 Πολυμένη + 4 Δημοτίκαλη) από τα οποία απαντούσαμε νομίζω τα 4. Ήταν όλα ασκήσεις απ' όσο θυμάμαι, αλλά κάποια ήταν πιο δύσκολα γιατί δίνονταν δεδομένα σε πίνακα (πχ k σε διάφορες T) και ζητούσε Εa κλπ, οπότε έπρεπε να κάνεις ελάχιστα τετράγωνα ή να χρησιμοποιήσεις 2 ζεύγη τιμών (αγνοώντας τα υπόλοιπα) και να λύσεις 2x2 εκθετικό σύστημα. Φυσικά υπήρχαν και ευκολότερα (κατά πολύ) θέματα.

Τώρα ως "θεωρία" μπορεί να χρειαστεί να εξάγετε κάποιον τύπο κινητικής (αν δε θυμάστε το μνημοτεχνικό πινακάκι), ή κάποιο ρυθμό ρόφησης (αν πρόλαβε να γίνει)...

Ευχαριστω πολυ. Θυμασε μηπως και για ηλεκτροχημεια αν επεφταν μονο ασκησεις ?

Re: [4ο] Φυσικοχημεία ΙΙΙ (2013-14)

90
Πέφτει και θεωρία, σε μορφή ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής και Σ-Λ σίγουρα. Δεν είμαι σίγουρη, αν ζητούν και αιτιολόγηση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.