Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2009-10)

11
Ο Κος. Παπαϊωάννου θα κάνει τα εξής επιπρόσθετα μαθήματα αυτήν την εβδομάδα:
->8.45-10.30 την Τετάρτη, στο Αμφ. ΙΙ
->10.30-12.30 την Παρασκευή, αντί ηλεκτροχημείας (θα προσπαθήσει να βρει ελεύθερο αμφιθέατρο - περισσότερες πληροφοριες θα μας δοθούν σε επόμενη διάλεξη)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Δευ 18 Απρ 2011, 4:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου και συγχώνευση topics

Re: Εξέταση υπολογιστικού εργαστηρίου

13
Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση. Όμως, υποθέτω ότι η εξέταση θα ξεκινήσει την ώρα που ξεκινούσαν τα εργαστήρια, διότι νωρίτερα το Pc lab χρησιμοποιείται για την διεξαγωγή άλλων μαθημάτων. Όσο για τη διάρκεια της εξέτασης, όταν είχα ρωτήσει έναν από τους βοηθούς, μου είχε απαντήσει ότι είναι αρκετά σύντομη... Λογικά εντός των ημερών θα βγει κάποια ανακοίνωση στο site του μαθήματος.

Re: Εξέταση υπολογιστικού εργαστηρίου

15
Λογικά (υποθέτω πάντα) θα γίνει όπως το ηλεκτρονικό διαγώνισμα στη Fortran φέτος, δηλαδή θα κάθεται ο καθένας σε έναν υπολογιστή και θα έχει ένα αυτόματο διαγώνισμα μπροστά του, με μόνο διαθέσιμο το Comsol. Υποθέτω πάντα, δεν έχω ακούσει τπτ απολύτως ούτε εγώ...

Re: Εξέταση υπολογιστικού εργαστηρίου

16
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο έχω ακούσει... Πάντως Emily δεν νομίζω να μας εξετάζει τον κάθε ένα ξεχωριστά. Λογικά θα εξεταστούμε σε 4-5 βάρδιες. Αλλά αυτό θα το μάθουμε με βεβαιότητα σύντομα (ελπίζω :P ).

Re: Εξέταση υπολογιστικού εργαστηρίου

20
Σήμερα έγινε η εξέταση στο εργαστήριο.

Ήμασταν χωρισμένοι σε βάρδιες που εξετάζονταν από το πρωί (μεγαλύτερα εξάμηνα) έως τις 4:30 το απόγευμα. Κάθε βάρδια είχε 25 λεπτά στη διάθεσή της για όλη τη διαδικασία, ή γύρω στα 20 λεπτά για αυτή καθ' εαυτή την εξέταση.

Η εξέταση ήταν όντως αυτό που θα λέγαμε "προφορική". Ο καθένας είχε μπροστά του έναν υπολογιστή (καθόμασταν θέση παρά θέση, 3 σε κάθε σειρά) και υπήρχε ένας επιβλέπων ανά 3 φοιτητές.

Δόθηκε ένα αρκετά απλό θέμα με 5 ερωτήματα. Κάθε φορά που τέλειωνες το ένα, το έλεγχε ο επιβλέπων και προχωρούσες στο επόμενο. Αν ήσουν άνετος με τη χρήση του προγράμματος και δεν σπαταλούσες χρόνο σε λάθη, κατάφερνες με λίγο ζόρι να τελειώσεις μέσα στα προβλεπόμενα χρονικά πλαίσια. Πάντως η αλήθεια είναι οτι σήμερα πάρα πολλοί δεν πρόλαβαν να απαντήσουν σε όλα τα ερωτήματα, κυρίως επειδή έκαναν διάφορα λάθη που τους καθυστερούσαν.