[4o] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2010-11)

1
Αμέσως μετά το Πάσχα θα πραγματοποιηθεί το εργαστήριο του μαθήματος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BrAVeSirRObin την Κυρ 17 Μαρ 2013, 9:30 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Αλλαγή τίτλου
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Εργαστήριο Φαινομένων Μεταφοράς Ι (2010-11)

3
Δεν έχω ιδέα. Μου έστειλαν απλά αυτό το μήνυμα, οπότε είπα να ενημερώσω... εγώ δε θα παρακολουθήσω το εργαστήριο. είναι καταπληκτικό όμως!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Φαινόμνα Μεταφοράς Ι (2010-11)

4
Ξεκίνησαν οι εγγραφές στο Υπολογιστικό εργαστήριο. Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται ηλεκτρονικά στο σαιτ του μαθήματος.
Για τους φοιτητές 4ου εξαμήνου το εργαστήριο ξεκινάει τη Παρασκευη 13 Μαϊου ενώ για μεγαλύτερα εξάμηνα τη Τετάρτη 11 Μαϊου.

http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses/tp1/?main

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να συμμετάσχει κανείς από μακριά?? :-)

Re: Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2010-11)

8
isministar έγραψε:μπορεί κάποιος να μου πει πως λύνεται το θέμα 1 2010 viewtopic.php?f=61&t=97&start=40 (σχέσεις κλπ) γιατί έχω σκαλώσει άσχημα?????
Λοιπόν, δε βλέπω πολύ καλά το θέμα, δηλαδή νούμερα,κτλ. αλλά:
λες ότι το ανυσμα τάσης σν ισούται με το γινόμενο πινάκων του σ και του Α. Λύνεις το σύστημα που προκύπτει και βρίσκεις τα σχχ, σψχ σχψ λαμβάνοντας υπόψη ότι τα σχψ και σψχ είναι ίσα. Μετά λες ότι το -p είναι ίσο με (σχχ+σψψ+σζζ)/3 και βρίσκεις το p έτσι, οπότε φτιάχνεις τον πίνακα συνιστωσών του τ με: τχχ ίσο με σχχ-p, τψψ ίσο με σψψ-p και τζζ ίσο με σζζ-p, και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία ίδια με αυτά του πίνακα σ.

Αυτά,ελπίζω να σε βοήθησα.

Re: Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2010-11)

9
thanks . τελικά βρήκα τη λύση άλλα το σν δεν ισούται με ο γινόμενο πινάκων του σ και του Α. γιατί το Α δεν είναι το μοναδιαίο διάνυσμα το μοναδιαίο διάνυσμα ισούται με ανάδελτα του Α προς το μέτρο του ανάδελτα του Α. Αυτός ο τύπος βρίσκεται στη σελίδα 172 του βιβλίου σε ένα παράδειγμα (τόμος 1). κατά άλλα και εγώ έτσι το πήγα.
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh I believe in yesterday
cron