Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

61
KiritoShu έγραψε: Οι τύποι στους οποίους αναφέρεσαι νομίζω είναι για σημειακές μάζες .. Μπορούμε να τους πάρουμε τόσο αβίαστα σε πίδακα ρευστών?

Από την υπόθεση συνεχούς μέσου οποιοδήποτε ρευστό διέρχεται από το ακροφύσιο αποκτά την ιδία ταχύτητα. Συνεπώς ακόμη και για ξεχωριστούς όγκους ελέγχου να εφαρμόσεις τους τύπους ή και να ολοκληρώσεις θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν εξωτερικά εμπόδια ή αντιστάσεις.
Οπότε νομίζω ισχύουν εκτός αν κάποιος εχει κάτι καλύτερο να προτείνει...

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

62
Στο 3ο θέμα του 2010 έχει κανείς ιδέα πως θα βρούμε τον ολικό ρυθμό ροής όγκου που ''φεύγει'' εκτός του οριακού στρώματος?
Σκέφτηκα να ξεκινήσω λέγοντας ότι ΡυθμόςVολ=ΡυθμόVεντόςΟΣ + ΡυθμόVεκτόςΟΣ...αλλά :tomato: ....

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

65
barca10alex έγραψε:Για να μετρησει ο βαθμος εργαστηριου πρεπει να εχουμε παρει τουλαχιστον 7 και να γραψουμε πανω απο 5 ? Ας πουμε αν εχω 6,5 εργαστηριο και γραψω 4 περναω ?
Εχω την εντυπωση ότι δεν είναι απαραίτητο να γράψεις 5 για να μετρήσει το εργαστήριο.. Αυτό με το τουλάχιστον 7 στο εργαστήριο δε νομίζω να ισχύει...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

66
Chem94 έγραψε:τους τυπους για το υχαπειρο, τw, δ, Fd κτλ στο οριακο στρωμα τους περνουμε ετοιμους η πρεπει να τους αποδειξουμε πρωτα ??
Δε χρειάζεται να αποδείξεις κανέναν τύπο από αυτόυς που θα χρησιμοποιήσεις. Δε νομίζω να φτάσει άλλωστε και ο χρόνος για κάτι τέτοιο.
KiritoShu έγραψε:
barca10alex έγραψε:Για να μετρησει ο βαθμος εργαστηριου πρεπει να εχουμε παρει τουλαχιστον 7 και να γραψουμε πανω απο 5 ? Ας πουμε αν εχω 6,5 εργαστηριο και γραψω 4 περναω ?
Εχω την εντυπωση ότι δεν είναι απαραίτητο να γράψεις 5 για να μετρήσει το εργαστήριο.. Αυτό με το τουλάχιστον 7 στο εργαστήριο δε νομίζω να ισχύει...
Το εργαστήριο, μετράει μόνο θετικά. Δηλαδή με τους βαθμούς που αναφέρεις παραπάνω, περνάς το μάθημα με 5. Αν π.χ. γράψεις 7 στο διαγώνισμα και ο βαθμός εργαστηρίου είναι 5 (άρα τελικός βαθμός 6.2), τότε δε θα μετρήσει ο βαθμός του εργαστηρίου.

Πάντως, παιδιά χαλαρώστε! Μην αναλώνεστε σε υποθέσεις και υπολογισμούς με το κομπιουτεράκι. Ο βασικότερος κανόνας για να περάσετε αυτό το μάθημα είναι να μην το φοβηθείτε! Αν έχετε διαβάσει καλά και έχετε κατανοήσει τα βασικά σημεία, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε.

Άντε και καλή επιτυχία! :)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

67
KiritoShu έγραψε:
Λοιπόν, εδώ οι λύσεις που έχω βρει για τα θέματα της περσινής εαρινής. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να έχω κάνει κάπου λάθος :tomato:
Υ.Γ. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και της επαναληπτικής του Μαρτίου αύριο...

Μια ερωτηση.. Στο θεμα 2γ,δ αν εγραφες κατευθιαν την τw που προκυπτει απο τον Karman χωρις να συγκρινεις με την τw που προκυπτει απο τον Newton θα ηταν λαθος ?

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

68
Chem94 έγραψε: Μια ερωτηση.. Στο θεμα 2γ,δ αν εγραφες κατευθιαν την τw που προκυπτει απο τον Karman χωρις να συγκρινεις με την τw που προκυπτει απο τον Newton θα ηταν λαθος ?
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι λάθος... Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να θυμάσαι τη βασική σχέση και από εκεί και πέρα να αποδεικνύεις τις σχέσεις.. Προσωπικά δε μπορώ να θυμάμαι 825 τύπους ακριβώς, και αρκούμαι στο να θυμάμαι στους βασικούς και γενικούς και μετά να αποδεικνύω τους εξειδικευμένους.. άσε που αν σε περίπτωση που δεν έχεις την στάνταρ κατανομή, γνωρίζοντας την πορεία της απόδειξης μπορείς να ανταποκριθείς σε ό,τι σου δοθεί...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Φαινόμενα Μεταφοράς Ι (2013-14)

69
Κατανομή φοιτητών σε αίθουσες για την εξέταση στις 15/9/2014, ώρα 8:30:

Α - Γ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 1 XHM. MHX.

Δ - Λ ΑΙΘΟΥΣΑ 28 XHM. MHX.

Μ - Π ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 2 XHM. MHX.

Ρ-Σ ΑΙΘΟΥΣΑ 26 XHM. MHX.

Τ-Ω ΑΙΘΟΥΣΑ 29 XHM. MHX.
Από το site του μαθήματος
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron