Re: Φωτογραφική λέσχη

12
Για το τμήμα της Τετάρτης, οι θάλαμοι ορίστηκαν να γίνονται τα Σάββατα, μάλλον τα μεσημέρια. Το Σάββατο που μας πέρασε έγινε ένα ενημερωτικο, πιο πολύ, μάθημα, για το πώς χρησιμοποιούμε τους θαλάμους. Ακόμα δεν έχουν οριστικοποιηθεί τα πράγματα, βλέπουμε στο μέλλον. Πάντως να ξέρουμε, ότι δεν έχει και πολύ νόημα να παρακολουθήσεις εμφάνιση και τύπωση γιατί είναι μια πρακτική δουλειά και καλύτερα είναι να τη μάθεις όταν θα έχεις κάποιο φιλμ στα χέρια σου. Άσε που το σοβαρότερο μέρος της εμφάνισης γίνεται σε απόλυτο σκοτάδι, οπότε δεν μπορείς ούτε να παρακολουθεις. (Χα! Εγώ εμφάνισα!)
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Φωτογραφική λέσχη

13
Ποιους φωτογράφους έχετε δει μέχρι τώρα; Βλέπουμε τους ίδιους γενικώς;
Εμείς μέχρι στιγμής έχουμε δει Doisneau, Kertez και Bresson.
Άντε να σε δούμε και σε καμιά βόλτα όμως...! Μας την έκανες χθες και την προηγούμενη Κυριακή... :P (κακιούλες)

Re: Φωτογραφική λέσχη

14
Έχουμε ήδη δει Kertesz, Doisneau, Brassai, έναν άλλο της γαλλικής σχολής που δεν τον θυμάμαι. Εμείς αυτή την Τετάρτη το χάνουμε το μάθημα. Εκτός από φωτο βλέπουμε και αποσπάσματα από ταινίες ή φιλμάκια αρκετά πιο πρωτοποριακά από την εποχή τους.
Και στις βόλτες πηγαίνω. Μόνο προχθές δεν ήρθα για να κάνω εργασία(με έψαχνε κι ο Φάνης!). Την περασμένη Κυριακή πήγα με το τμήμα της Τετάρτης(αφού εκεί ανήκω) και το πιο πιθανό είναι να πηγαίνω εκεί συνήθως(εκτός κι αν δεν έχουμε κανονίσει κάτι εμείς και θέλω τόσο πολύ να φωτογραφίσω urban areas που θα έρθω σε εσάς!!!)
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Φωτογραφική λέσχη

15
Δεν έρχεστε στις Κυριακάτικες βόλτες κι εσείς; Σίγουρα πάντως Πέμπτη & Παρασκευή είμαστε μαζί. Ή τέσπα έρχονται πολλά παιδιά της Πέμπτης μαζί μας.

Ποιος κάνει σε εσάς; (περιέγραψέ τον βασικά, δεν ξέρω ονόματα)

Εγώ πάντως ψήνομαι για τραίνα και για βιομηχανικά τοπία. Αν και δεν το βλέπω να πηγαίνουμε οργανωμένα σε τέτοια μέρη...

Re: Φωτογραφική λέσχη

16
Kάνουμε κι εμείς βόλτες τις Κυριακές, απλά ξεκινάμε και πάμε σε διαφορετικά μέρη από εσάς, φαντάζομαι επειδή θα ήταν πολύ δύσκολο να κινηθούμε τόσοι πολλοί. Όταν μειωθούμε μέσα στη χρονιά, ίσως συμπτυχθούμε. Σκέψου ότι υπάρχουν κ τα τμήματα της Δευτέρας και της Τρίτης επίσης.
Σε μας κάνουν 3-4 άτομα. Τα τεχνικά τα κάνουν ο Χάρης(έτσι νομίζω τον λένε),ένας κοντούλης με πολύ φουντωτό μαλλί και αρκετή πλάκα, και ο Δημήτρης, κια αυτός λίγο κοντούλης αλλά με φυσιολογικά μαλλιά πιασμένα σε κότσο. Τους φωτογράφους τους δείχνει η Αναστασία, μια κοκκινομάλλα με γαλάζια μάτια απτο Χημικό(πολύ χαρούμενη κοπέλα!). Τέλος, τα φιλμάκια που έλεγα, μας τα δείχνει ο Γιώργος, ψηλός κοντοκουρεμένος και γενικά είναι πάντα ντυμένος στην τρίχα(πολύ κυριλέ)
Πρότεινε το για τα βιομηχανικά τοπία, δε χάνεις τίποτα. Άλλωστε το πρόγραμμα δεν είναι ένα κ τελείωσε. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και τις ιδέες που έχουμε τις προτείνουμε και τις συζητάμε
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Φωτογραφική λέσχη

17
Το πρότεινα ήδη στο group της Παρασκευής στο facebook αλλά δεν φαίνεται να έλκει και πολύ το ενδιαφέρον... Θα το προτείνω και στο μάθημα ή στην επόμενη βόλτα.

Δεν ξέρω κανέναν από αυτούς που λες... Εμάς όλα μας τα κάνει ο Παναγιώτης, ο οποίος γενικότερα μου φαίνεται πολύ "σωστός" σε ό,τι λέει. Τα τεχνικά τα εξηγεί πολύ απλά χωρίς να χάνεις το νόημα και στην κριτική σε οδηγεί σιγά-σιγά να δεις τα πράγματα μόνος σου, χωρίς να λέει ιδιαίτερα (έως καθόλου) τη δική του άποψη και, κυρίως, χωρίς να έχει αυτό το "παιδιά εδώ κάνουμε τέχνη... (sic)". Αν και από ό,τι έχω καταλάβει δεν πρέπει να είναι και κανείς αυτού του στυλ εκεί πέρα. Εσύ βέβαια είσαι ήδη ένα χρόνο εκεί οπότε θα ξέρεις καλύτερα...

Πάντως μιλάμε μόνο οι δυο μας σε αυτό το topic... :P Ελπίζω να το βλέπουν και άλλοι που ίσως ενδιαφέρονται και να τους κεντρίσουμε το ενδιαφέρον για το θέμα... :D

Re: Φωτογραφική λέσχη

18
Ναι, ο Παναγιώτης αν και με είχε τρομάξει λίγο στην αρχή είναι τελικά πολύ εντάξει(μιλάμε για περσι). Αλλά πέρσι έκανε μόνο τα τεχνικά, τους φωτογράφους τους έκανε ο Βαγγέλης, ο οποίος έφυγε για μεταπτυχιακό.
Όλοι νομίζω είναι πολύ χαλαροί με τους φωτογράφους, ακριβώς για να αποφύγουν την "παγίδα" της τέχνης. Κι ο MakisP δεν κάνει φωτογραφία(δες παραπάνω)?
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Φωτογραφική λέσχη

19
Yeap.Έχω παει μια φορά μόνο μέχρι στιγμής.Το δευτερο κομμάτι,της συζητησης, το βρίσκω πολυ ενδιαφέρον και απο οτι έχω καταλάβει ο τύπος της Πέμπτης είναι πολύ σωστός .Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι δεν με ενθουσίασε ,γενικά πιστεύω οτι μπορεί να το ψάξει κανείς μόνος του είτε απο βιβλία είτε πειραματιζόμενος ο ίδιος και να μάθει τα ίδια πράγματα σε πολύ λιγότερο χρόνο.
Go with the flow...

Re: Φωτογραφική λέσχη ΕΚΠΑ

20
Αυτές τις μέρες (10-24 Ιουνίου 2011) υπάρχει μια έκθεση φωτογραφίας στην "Ίριδα" (Ιπποκράτους 15 & Ακαδημίας). Στην έκθεση συμμετέχουν νέοι και παλαιότεροι φωτογράφοι του ΠΟΦΠΑ, από όλα τα τμήματα (ημέρες). Υπάρχουν πολλές εξαιρετικές φωτογραφίες στην έκθεση και πιστεύω αξίζει να περάσετε μια βόλτα! Οι φωτογραφίες ποικίλουν, από ασπρόμαυρες (κυρίως) σε έγχρωμες και από φωτογραφίες που παραπέμπουν στους κλασσικούς φωτογράφους μέχρι φωτογραφίες πιο μοντέρνου στυλ. Ελάτε, θα σας κεντρίσει το ενδιαφέρον η έκθεση και πολύ πιθανόν να αρχίσετε κι εσείς να έρχεστε από Σεπτέμβρη (και μακάρι να συνεχίσετε να έρχεστε μέχρι τον Ιούνη)!

Η έκθεση θα λειτουργεί κάθε μέρα από τις 4μμ έως τις 8:30μμ και μέχρι την Παρασκευή 24 Ιουνίου.