Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

21
Για την εκτίμηση σφάλματος δεν είμαι σίγουρος μόνο (Ιούνιος 2013, 2ο Θέμα Αριθμητικής Ανάλυσης)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

22
Λοιπόν, ανεβάζω εδω τις λύσεις από τα θέματα της ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ για τα θέματα που έχουμε εδώ πέρα στο φόρουμ (δλδ Ιούλιος 2014, Ιούνιος 2012, Ιούνιος 2013). Μου λείπει από του Ιουλίου 2010 από το θέμα 2, το ερώτημα β, για αυτό όποιο καλό παιδάκι μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ας το κάνει

ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΘΑΚΙΑ ΑΒΛΕΨΙΑΣ. ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

23
Είδα λίγο τη λύση σου...

Με τα λιγοστά πράγματα που μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή, γιατί δεν εκφράζεις το Y ως συνάρτηση του Χ
\( Y=2X^2\implies X=\sqrt{(Y/2)} \)
και να προσπαθήσεις να το λύσεις με τον ίδιο τρόπο που προσπάθησες αρχικά;

Λυπάμαι που δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Απ: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

25
20140916_162147.jpg
Νομίζω ότι έτσι είναι το ερώτημα β)-θέμα 2- Ιούλιος 2010
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

26
Στην εξέταση της στατιστικής ο καθηγητής είπε να φέρουμε και τυπολόγιο μαζί μας.Το τυπολόγιο που υπάρχει στο άσπρο βιβλιαράκι που πήραμε από τη γραμματεία είναι πλήρες?
Δεν λείπουν οι τύποι για τα διαστήματα εμπιστοσύνης?Ή κάνω λάθος? :|

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

27
Yeap.. Λείπουν διάφορα...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

29
Chem94 έγραψε:Ο πινακας κανονικης κατανομης για να βρουμε τα z θα δινεται ??
Στην εξέταση δεν θα δίνεται τυπολόγιο ούτε πίνακες...πρέπει να τα φέρεις εσύ..υπάρχουν πίνακες στο άσπρο βιβλιαράκι που δόθηκε από τη γραμματεία..