Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

21
μου είχε φανεί υπερβολικά πολλές ωρες να σπαταλήθηκαν σε χαζά πράγματα..
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

22
Μήπως μπορεί κάποιος που έδωσε φέτος εξετάσεις στο μάθημα να μου προτείνει πως να διαβάσω τις επόμενες μέρες ώστε να είμαι όσο πιο έτοιμος γίνεται;
Kuchiki Byakuya

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

23
Γενικότερα θα σου πρότεινα, αν έχεις ή αν μπορείς να βρεις, να διαβάσεις από σημειώσεις τόσο το κομμάτι της Στατιστικής όσο και το κομμάτι της ανάλυσης.

Πιο συγκεκριμένα όσον αφορά τη Στατιστική είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου να εξασκηθείς στη χρήση τυπολογίου. Βρες ένα τυπολόγιο που να έχει όλους τους τύπους και τα στατιστικά ελέγχου (αν κάποιοι τύποι δεν υπάρχουν μπορείς να το εμπλουτίσεις).
Όσον αφορά την Ανάλυση λύσε αρκετές αντιπροσωπευτικές ασκήσεις πάνω στις μη γραμμικές εξισώσεις (δώσε έμφαση στα κριτήρια τερματισμού των μεθόδων) και στα γραμμικά συστήματα.

Μπορείς να εναλλάσεις τα διάφορα κομμάτια της ύλης για να μη βαριέσαι (αυτό έκανα τουλάχιστον εγώ).

Τα θέματα της εαρινής εξεταστικής υπάρχουν εδώ

Ελπίζω να βοήθησα. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία! :)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

24
Παιδιά, για το κομμάτι της Ανάλυσης θα ήθελα να διαβάσω από το βιβλίο του Σοφιανού & Τυχόπουλου. Οπότε η ερώτηση μου έγκειται στο εξής:
  • Ξέρετε αν είναι ανοιχτή η βιβλιοθήκη αυτές τις μέρες?
  • Αν δεν είναι, θα μπορούσε κάποιος να μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το βιβλίο του Σοφιανού?? Είχα διαβάσει λίγο από αυτό στην περασμένη εξεταστική, και με είχε βολέψει πολύ. Το θέλω μόνο για την επόμενη εβδομάδα που (υποτίθεται) θα δώσουμε.
:help:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

25
Το έχω εγώ (δανεισμένο από άλλον που δεν είχε χώρο στη βιβλιοθήκη του) και μπορώ να στο δανείσω. Είναι αρκετά κατανοητό βιβλίο.

Η βιβλιοθήκη προφανώς και δεν είναι ανοιχτή αυτές τις μέρες, θα ήταν άδικο να ζητάμε κάτι τέτοιο.

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

27
@xristina Σελ 232 από το βιβλίο του Τυχόπουλου
5.6.1
5.6.2
5.6.3
5.7
μέχρι 250 πάνω
Οπότε ναι αριθμητική ολοκλήρωση.(Πάντως αν μπορείς βρες τις σημειώσεις καθώς είναι πολύ λεπτομερείς και πιο "ζουμερές")
Από την ολοκλήρωση θέλει 3 τύπους: Τραπεζίου, Simpson, 3/8.
Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάθε φορά το F(μi)βαθμός παραγώγισης, είχε πει πως δεν θέλει τον όρο αυτό.
Αυτό που μπορεί να σου ζητηθεί είναι η ανεύρεση των αριθμητικών συντελεστών ci αναπτύσσοντας τον τύπο για δεδομένα σημεία και βήμα.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

28
Προς οποιον εχει λυσει τα θεματα του Ιουνιου 2013:
Στο πρωτο θεμα της αναλυσης, η εξασφαλιση της συγκλισης πως γινεται;με ευρεση ιδιοτιμων η μηπως με μερικη οδηγηση κατα γραμμη;

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

29
Η εξασφάλιση γίνεται σίγουρα με οδήγηση, γιατί μετά την οδήγηση ο πίνακας έχει αυστηρά διαγώνια υπεροχή. Δεν έχω κάνει τη μέθοδο των ιδιοτιμών, αλλά φαντάζομαι ότι θα βγαίνει και με αυτόν τον τρόπο (γιατί υπάρχει θεώρημα που λέει πως η Γ.Ε.Μ. συγκλίνει αν και μόνο αν ισχύει για τη φασματική ακτίνα ρ του πίνακα: ρ<1).
Why is a raven like a writing desk?

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2012-13)

30
Καλησπέρα παιδιά,
λιγο ρητορική η ερώτηση μου απλα ακούω απο συμφοιτητές οτι επικοινωνούν με καθηγητές για τα μαθήματα των επόμενων ημερών(ουσιαστικά για επιβεβαίωση οτι δεν δίνονται τα μαθήματα)..Υπάρχει περίπτωση να έχει επικοινωνήσει κάποιος με τους καθηγητές των μαθηματικών 4?η να έχει κάποια πληροφορία..