Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

22
Νομίζω ότι είναι ένας συντελεστής για μια σταθερά για την εξίσωση που λύνει, συγκεκριμένα νομίζω είναι d^2u/dx^2-a^2u=0 αυτή που λύνει.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

23
Έχω ένα πρόβλημα στο debugging του κώδικα που λύνει το μονοδιάστατο πρόβλημα. Αρχικά έτρεξε κανονικά ο κώδικας που λύνει το πρότυπο πρόβλημα, οπότε έχω επαληθεύσει το ότι είναι σωστά ενσωμετωμένη η gelim και δίνει αποτελέσματα. Στη συνέχεια δημιούργησα ένα άλλο project (χρησιμοποιώ Microsoft Visual Studio) όπου αντέγραψα και τροποποίησα τον κώδικα που λειτουργούσε. Στο build όμως δεν δημιουργείται αρχείο .exe και τελικά δεν μπορώ να κάνω debug. Έχει κανείς ιδέα τι φταίει?
Einmal ist keinmal

Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

24
Σχετικά με τον δισδιάστατο κώδικα, ανέβηκε στο site ένα αρχείο word με οδηγίες για την κατασκευή ισοσταθμικών καμπυλών (contour)
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

25
Επειδή, την Παρασκευή έχει εξέταση το εργαστήριο της comsol του 4ου εξαμήνου, δεν θα μπορέσουμε να πάμε στο pcLab όπως είχαμε προγραμματίσει. Από ότι μου είπε δεν μπορεί και ο Καβουσανάκης, καθώς είναι εξεταστής. Ο κ.Μπουντουβης μου είπε να βρούμε μια μέρα που να μπορούμε και να πάμε.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

28
Ναι, θα είναι το ίδιο ειδυλλιακά :P
Νομίζω ότι είναι λίγο πιο χαλαρά ως προς τον χρόνο.
Κατά τα άλλα, δεν βάζουν κάτι εξτρίμ. Αν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με την εργασία δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

hint: Επειδή την είχα πατήσει, να ξέρετε ότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να χρειάζεται να υπολογίσετε "χειρονακτικά" κάτι, αν δηλαδή δεν είναι αρκετά προφανές το πώς να το υπολογίσετε κατευθείαν μέσω του COMSOL. Πχ σε ένα κλάσμα να υπολογίσεις με το Comsol χωριστά αριθμητή και παρονομαστή και μετά να κάνεις τη διαίρεση με το χέρι/κομπιουτεράκι. Αυτό σε ειδικές περιπτώσεις ξαναλέω, γενικώς υπολογίζονται "straight-forward" όλα.

Re: [6ο] Φαινόμενα Μεταφοράς με Η/Υ

29
Έχουν ανέβει στο site τα αποτελέσματα για το 2D πρόβλημα και για το μη γραμμικό πρόβλημα. Επίσης, βγήκαν τα αποτελέσματα της εξέτασης+θεμάτων. Τέλος, τα reports για τη Fortran είναι μέχρι τις 10/7.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding
cron