Re: Εργαστήριο ΜΧΔ: Απορρόφηση αερίων σε στήλη πληρωτ. υλικο

11
Καλησπέρα! Θα μπορούσε να μου πει κάποιος, πώς βρίσκουμε την πίεση, π, για την εξίσωση (4) σελ. 627, Levenspiel; :S
Έπρεπε να την είχαμε μετρήσει όταν κάναμε την άσκηση, από κάποιο μανόμετρο;
Τη βρίσκουμε υπολογιστικά, πχ με νόμο Dalton;
Φαντάζομαι είναι λάθος να υποθέσω αυθαίρετα ατμοσφαιρική πίεση... Ε;...

Αυτό που έκανα: γνωρίζοντας τις μερικές πιέσεις του CO2 στη βάση και στην κορυφή της στήλης, βρήκα μια "μέση" μερική πίεση του CO2. Με τον ίδιο τρόπο βρήκα κι ένα μέσο μολαρικό κλασμα του CO2, και έκανα Dalton. Φοβάμαι όμως ότι είναι λάθος, γιατί μετά που πάω να ολοκληρώσω στην εξίσωση (6) σελ. 628, με παραδοχή \( k_Ag = \) άπειρο (φυσική απορρόφηση, αμελητέα αντίσταση διάχυσης στην αέρια φάση), το ολοκλήρωμα απειρίζεται :(

Επίσης, πάλι στην ίδια εξίσωση (6), \( V_r \) είναι ο όγκος της στήλης, που δίνει στην περιγραφή της πιλοτικής διάταξης;
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Εργαστήριο ΜΧΔ: Απορρόφηση αερίων σε στήλη πληρωτ. υλικο

12
Και επίσης, πώς μπορώ να υπολογίσω (ή πού μπορώ να βρω) το συντελεστή διάχυσης του NaOH στο νερό (ας μη σχολιάσω καν ότι NaOH στο νερό δεν υπάρχει λόγω διάστασης);

Στο βιβλίο του Ασημακόπουλου δε βρήκα τίποτα, ούτε δεδομένα βιβλιογραφικά, ούτε κάποια σχέση που να ταιριάζει. Τα ίδια και στον Perry.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: Εργαστήριο ΜΧΔ: Απορρόφηση αερίων σε στήλη πληρωτ. υλικο

13
Καλησπέρα! Επειδή είχα ακριβώς τις παραπάνω ερωτήσεις , μήπως τελικά υπάρχει κάποιος που να θυμάται ή να έχει κρατήσει κάποιο αρχείο πάνω σε αυτή την άσκηση? Θα του ήμουν ευγνώμων !

Re: Εργαστήριο ΜΧΔ: Απορρόφηση αερίων σε στήλη πληρωτ. υλικο

14
όταν την είχα κάνει εγώ, μας είχε στείλει σε mail τα εξής δεδομένα
Δεδομένα – Παραδοχές

Σταθερά Henry
T (oC) 0 10 20 30 40
H (Atm) 728 1040 1420 1860 2330

DNaOH (cm2/s) 2.13 *10-5
DCO2 (cm2/s) 2 *10-5
Πηγή: Reid, RC, Prausnitz, JM, and Poling, BE The properties of gases and liquids. McGraw-Hill, New York, 4th edition, (1987).

Παραδοχές:

1. Αμελητέα αντίσταση αερίου στρώματος (two film theory) για τη φυσική απορρόφηση
2. Στιγμιαία χημική αντίδραση
3. Αραιά μείγματα
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Εργαστήριο ΜΧΔ: Απορρόφηση αερίων σε στήλη πληρωτ. υλικο

16
Κρίκη έγραψε:Μάλιστα..Ευχαριστώ! Ωστόσο με τον υπολογισμό της πίεσης που αναφέρει και παραπάνω ο teopap τι γίνεται ?
Γενικά είναι μεγάλη ατυχία να κάνεις αυτή την άσκηση στην αρχή του ΜΧΔ Ι, γιατί δεν έχεις ιδέα από τίποτα, ακόμη περισσότερο από την ύλη που απαιτείται για την άσκηση, η οποία καλύπτεται προς το τέλος του εξαμήνου.

Η πίεση λοιπόν που λες είναι όντως ατμοσφαιρική, γιατί αν θυμάσαι η έξοδος είναι ανοικτή στην ατμόσφαιρα (ένας εύκαμπτος σωλήνας ήταν τότε νομίζω που άδειαζε νερό στα απόβλητα?) - είχαμε ρωτήσει και τον υπεύθυνο και μας το είχε πει.
[offtopic]
Πόση είναι η ατμοσφαιρική πίεση στο υψόμετρο αυτό, δεν έχει καμία απολύτως σημασία.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.