Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2010-11)

51
Tim συμφωνώ μαζί σου.Απλά αν είδα σωστά ούτε εσυ χρησιμοποίησες τον ωφέλιμο όγκο που μας δίνει ως δεδομένο.Εμένα εκεί ηταν η ένσταση.Αλλά αφου δεν χρειάζεται κομπλέ.Επιπλέον νομίζω τον όρο με τα λcp δεν χρειάζεται να τον υπολογίσεις καθώς έχεις πολύ αραιό διάλυμα και μπορείς να πάρεις το cp ίσο με του διαλύτη

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2010-11)

54
Ο διαλύτης δεν συμμετέχει στην αντίδραση.Τα νι είναι ανηγμένοι συντελεστές των αντιδρώντων-προϊόντων.Ψύξη έχουμε σε σχέση με το περιβάλλον. Δηλαδή η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι μικρότερη από αυτή του αντιδραστήρα. Εφόσον η αντίδραση είναι εξώθερμη το Τεξόδου θα είναι μεγαλύτερο από το Τεισόδου.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2010-11)

56
Ήταν αρκετα δύσκολα κατά τη γνώμη μου..Όλα εκτός από το θέμα 4.Τα θέματα 1 και 2 βέβαια είχαν ξαναπέσει,αλλά παρ'όλα αυτά ήθελαν αρκετά καλή γνώση του μαθήματος..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2010-11)

59
Εχμ... Δεν είπε ακριβώς αυτό νομίζω... :P
Είπε "θα τα δεις σε λίγες μέρες στο internet, τα ανεβάζουν κι εκεί τώρα...".
Ό,τι κατάλαβες, κατάλαβα... :P
[offtopic]
Σχετικά με αυτό πάντως, βρίσκω την ευκαιρία να πω το λόγο για τον οποίο θέλουμε να ανεβαίνουν εδώ παλιά θέματα:
Τα παλιά θέματα κυκλοφορούν έτσι κι αλλιώς, από χέρι σε χέρι είτε ηλεκτρονικά (e-mail, ιστοσελίδες παρατάξεων κτλ) είτε από τραπεζάκια.
Πιστεύω λοιπόν (προσωπικά τουλάχιστον) οτι καλό είναι, αφού έτσι κι αλλιώς κυκλοφορούν, και δεν μπορεί κανείς να το ελέγξει-περιορίσει αυτό, να κυκλοφορούν κάπου που να μπορεί κάποιος να τα βρει από μόνος του, χωρίς "μεσάζοντες". Για αυτό και το καλύτερο θα ήταν να ανεβαίνουν κατευθείαν στις ιστοσελίδες των μαθημάτων ώστε ο κάθε "μεσάζων" να ασχολείται αποκλειστικά με τον πραγματικό του ρόλο στη σχολή... (και το forum μαζί). Από εκεί και πέρα, το πώς θα μελετήσει κανείς είναι δικό του θέμα και το τι θέματα θα βάλει κάθε διδάσκων είναι άλλο πράγμα.

Επαναλαμβάνω επίσης πως "το forum" έχει ξεκάθαρα πρώτο στόχο τη συζήτηση και σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν ωραίο να καταλήξει μια "αποθήκη" παλιών θεμάτων κτλ. Εξ'ου και το ότι προσωπικά θέλω να ανεβαίνουν (ασχέτως του οτι προσωπικά συνήθως δεν τα πολυκοιτάω :tomato: ) αλλά δεν σκίζομαι κιόλας (να προσπαθήσω δηλαδή να τα "φυγαδεύσω"-"φωτογραφίσω"). Αν κάποιος τα έχει κρατήσει και θέλει να τα ανεβάσει, θα ήταν καλό. :)

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2010-11)

60
Μάκη μου χαλάρωσε..δεν έχεις σκεφτεί πως κάποιοι θέλουμε να δούμε απλά, με ηρεμία γιατί δεν γράψαμε καλά??? σε καμία περίπτωση δεν θα κάνουμε το forum αποθήκη παλιών θεμάτων...επίσης δεν είπαμε να ''φυγαδεύουμε'' τα θέματα και να ξεγελάμε τους αγαπητούς καθηγητές... :no: ..αν ήθελα να διαβάσω μόνο παλιά θέματα όπως είπες θα τα ζητούσα από κάποιον συγκεκριμένα(που ξέρω πως τα έχει π.χ.) και οχι δημόσια...ελπίζω να έγινα σαφής..
cron