Re: [6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2015-16)

23
@wouaz Για μένα πρέπει να το πάρεις από την αρχή. Υπάρχουν πολύ καλές σημειώσεις εδώ στο forum (στη σελίδα του μαθήματος) οι οποίες συμπαράλληλα με το βιβλίο και θέματα (λυμένα και μη) είναι μια χαρά. Τώρα, η προσωπική μου συμβουλή, λόγω έλλειψης χρόνου, είναι ρίξε αν θες μια ματια παραπάνω στα κεφάλαια θερμοδυναμικής στην αρχή (σαν την θερμο του 4ου εξαμήνου είναι), στο κεφάλαιο του αντιδραστήρα συνεχούς έργου και του διαλείποντος έργο, να δεις και τα ισοζύγια μάζας και ενέργειας πως εφαρμόζονται σε κάθε περίπτωση και ίσως να δεις πολύ πολύ λίγο τί είναι το κάθε μέγεθος από το κομμάτι ετερογενών διεργασιών (και καταλυτικών) ώστε να ξέρεις στο τυπολόγιο τί είναι τί (είναι γενικά εύκολο κομμάτι). Εν ολίγοις, αν ήμουν εσύ δε θα έδινα τόση βάση στα κεφάλαια ανακύκλωσης, συστοιχιών και εναλλακτών θερμότητας και ούτε τόσο στο τελευταίο κομμάτι των ετερογενών. Ελπίζω να σε κατατόπισα.

@pizzaboy99 Απ'όσο γνωρίζω είναι όλο το βιβλίο εντός ύλης :/

Re: [6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2015-16)

25
Chem26 έγραψε:Να ρωτήσω και γω κάτι με τη σειρά μου, μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα για το πως λύνεται το θέμα 2 από τα θέματα της κανονικής του 2013; Ευχαριστώ
Αν λες αυτό με την αντίδραση μηδενικής τάξης και τα 5 κιλά καταλύτη, νομίζω ότι φέτος δεν έχουν προλάβει να διδαχθούν οι καταλύτες.
Κατά τα άλλα, από τις μονάδες της k καταλαβαίνουμε ότι ο ρυθμός είναι εκφρασμένος ανά μονάδα μάζας καταλύτη (κι όχι ανά όγκο όπως συνήθως στη ΜΧΔ Ι), άρα στο ισοζύγιο μάζας του PFR ο όρος "\( ...+rdV \)" αντικαθίσταται από τον όρο "\( ...+r'''dm \)", όπου r''' ο ρυθμός ανά μάζα καταλύτη και dm η διαφορική μάζα καταλύτη (Στο τυπολόγιο, η σχέση \( dF_A/dV=r_A \) γίνεται \( dF_A/dm=r'''_A \)). Αλλά όλα αυτά εξηγούνται εκτενέστατα στη ΜΧΔ ΙΙ.
Δεν ξέρω αν δυσκολεύει κάτι άλλο στην άσκηση;
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2015-16)

26
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όχι, δε με δυσκολεύει κάτι άλλο - εκεί κόλλαγα στο ότι μου έδινε μάζα καταλύτη και δεν ήξερα πώς να την αξιοποιήσω (και γενικά καταλύτη :P ). Έχει διδαχθεί πάντως το κομμάτι των ετερογενών καταλυτικών διεργασιών, απλά εσύ φαντάζομαι αναφέρεσαι σε καταλυτικούς / μη καταλυτικούς αντιδραστήρες που περιλαμβάνονται στην ύλη ΜΧΔ ΙΙ όπως βλέπω στο site της σχολής. Σωστά;

Re: [6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2015-16)

27
Βασικά αναφερόμουν σε διάχυση εντός καταλύτη - μέτρο Thiele - παράγοντα αποτελεσματικότητας. Αληθεύει ότι φέτος δεν διδάχθηκαν;
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2015-16)

28
Για να μαι ειλικρινής νόμιζα πως έχουν διδαχθεί γιατί δεν πολυπαρακολουθούσα (ειδικά προς το τέλος :P ), αλλά κάποιος που παρακολουθούσε ας ενημερώσει παρακαλώ αν έχει ή δεν έχει διδαχτεί το κομμάτι.