[6ο] Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2011-12)

1
Παιδιά μήπως μπορείτε να μου πείτε αν θυμάστε τι έπεσε πάνω κάτω πέρσι το καλοκαίρι ή/και τον φλεβάρη; Επίσης, απ'ό,τι είδα, παλαιότερα έλυνε και 3η σειρά στο μάθημα. Φέτος δεν έκανε κάτι τέτοιο και το τελευταίο κεφάλαιο το είπε ουσιαστικά σε 2 ώρες. Θεωρείτε πιθανό να βάλει ένα ολόκληρο θέμα πάνω σ'αυτό; Άλλες χρονιές αναφερόταν περισσότερο το κεφάλαιο 13 στο μάθημα;

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2011-12)

2
Περσινά θέματα παρατίθενται. Για τον Φεβρουάριο δεν έχω ιδέα δυστυχώς..Περίεργο πάντως αυτό που λες γιατί πάντα έβαζε ένα θέμα με καταλύτες (που συνήθως ήταν και το πιο δύσκολο) αν και δεν το θεωρώ απίθανο να βάλει κάτι εύκολο φέτος και να δώσει βάση στα υπόλοιπα. Το να μην πέσει καθόλου μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Με το κεφάλαιο 13 πρέπει να είχαμε ασχοληθεί 2-3 μαθήματα πάντως..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2011-12)

4
Στο τέταρτο θέμα υπολογίζεις τον παράγοντα ενίσχυσης βρίσκοντας Hatta και παράγοντα ενίσχυσης ταχύτατης κι από κει πας στο διάγραμμα ή με τον τύπο που έχει τα Ψ μέσα; Γιατί πάω να βρω Ηatta και μου βγαίνει πολύ μεγάλο

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2011-12)

5
Είναι ήδη ταχύτατη η αντίδραση οπότε ΠΕ για ταχύτατη και πραγματική βγαίνουν ίδιοι. Για Ν=71 λύνεται ως εξής:
SAM_2258.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Χημικών Διεργασιών Ι (2011-12)

8
@agnostikism: Ο πρακτικός τρόπος είναι αρχικά να βρεις τον παράγοντα ενίσχυσης ταχύτατης αντίδρασης από τη σχέση: \( E_i=1+\frac{D_B C_B H_A}{b D_A p_{Ai}} \). Στη συνέχεια υπολογίζεις το μέτρο Hatta (\( M_H^2=\frac{D_A k C_B}{k_{Al}^2} \)) και από το κλασικό διάγραμμα βγάζεις το Ε της πραγματικής αντίδρασης. Εάν βρίσκεσαι στην οριζόντια περιοχή του διαγράμματος (προς τα δεξιά) τότε η αντίδρασή σου είναι ταχύτατη και το Ε ταυτίζεται με το \( E_i \).

@dafni: Στην ισορροπία θα ισχύει \( -r_A=0 \). Επομένως πρέπει \( p_A p_B=\frac{p_C}{K} \). Επίσης λόγω στοιχειομετρίας της αντίδρασης θα είναι \( p_A=p_B \) και λόγω συνολικής πίεσης 136atm, \( 136=p_A+p_B+p_C \). Λύνεις το σύστημα και τα βρίσκεις. Για να αυξηθεί η μετατροπή μπορείς να αλλάξεις τη θερμοκρασία, την πίεση ή να προσθέσεις αδρανή (βλέποντάς το πρόχειρα, χωρίς να είμαι σίγουρος) .
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.