Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

32
ναι οκ.....απλά αν παρατηρήσετε λέει αρκετά πράγματα που δεν έχει πει η κ.Κροκίδα....
μία πρακτική ερώτηση για τις εξετάσεις ...ξέρει κανείς αν θα δίνεται τυπολόγιο ή οπως στα μφδ 1 αν θα είναι ανοικτά τα βιβλία π.χ??

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

34
@chaos: Ναι, αλλά μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις μόνο για τα θέματα που έχουν αναφερθεί στο μάθημα. :) Επίσης, το "ασκήσεις φυσικών διεργασιών" δεν έχει ουσιαστικά τίποτα από θεωρία. Ξερές εξισώσεις και ασκήσεις λυμένες επίσης με ξερές εξισώσεις...

Η εξέταση γίνεται με ανοιχτά βιβλία.

@cherbil: Δεν θυμάμαι να έχουμε δώσει σημασία σε πλάγια προϊόντα. Τουλάχιστον δεν έχουμε κάνει κάποια σχετική άσκηση από ότι θυμάμαι.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

35
Αν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον παλαιότερα, έμπαινε μία άσκηση από τις "ασκήσεις φυσικών διεργασιών". Στο έτος μου είχε μπει μια αυτούσια με ίδια νουμερα . Να το έχετε μαζί σας just in case.
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

36
Εγώ έχω την εξής απορία:
μέχρι πέρισυ δεν υποτίθεται οτι γίνονταν κάποιες διεργασίες παραπάνω; (π.χ. κυκλώνας)
Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον.
Μήπως λοιπόν είναι μια τρελή ευκαιρία για όσους παλιότερους χρωστάνε να το δώσουν; :P
Δεν ξέρω αν το συνειδητοποίησε κανείς παλιότερος...

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

39
Ναι και τα αραιά και τα πυκνά.Ξέρει όμως κανείς πώς τα ξεχωρίζουμε???? γιατί δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη τιμή για τον διαχωρισμό τους και μέσα στο βιβλίο των ασκήσεων δεν το προσδιορίζει.Στο Mc Cabe λέει 10% αλλά έχω συναντήσει στο βιβλίο των ασκήσεων 7% ή και 2,5% που θεωρείται πυκνό μίγμα αλλά και μίγμα με 5% περιεκτικότητα να θεωρείται αραιό.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2010-11)

40
Όντως, και εγώ τα έχω βρεί σκούρα με τα πυκνά και αραιά. Μήπως έχει να κάνει και με το αν μιλάμε για αέριο μίγμα ή υγρό, απορρόφηση ή εκρόφηση? Στο βιβλίο των ασκήσεων έχει - τουλάχιστον - για αέριο μίγμα που αραιώνεται με απορρόφηση από νερό ότι εφόσον στην είσοδο έχουμε y>1% το θεωρούμε πυκνό (Άσκηση 20.2.8)... Δεν ξέρω όμως αν είναι σίγουρο ότι έτσι το παίρνουμε ή αν παίζει ρόλο και τίποτα άλλο...