Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

21
Συμφωνώ με τον iovere στα παραπάνω. Αντλίες-Εναλλάκτες Θερμότητας και Εξατμιστήρες αναλύθηκαν εκτενώς το χειμερινό εξάμηνο , ενώ εξοικονόμηση και ανάκτηση ενέργειας μέσω διαφόρων συνδυασμών γινόταν σχεδόν σε κάθε άσκηση. Ως αναφορά την ξήρανση έγιναν περίπου 3 μαθήματα αν θυμάμαι καλά. Τέλος για τα κεφάλαια των ΜΦΔΙΙ, με εξαίρεση την εκχύλιση που δεν έγινε λόγω περιορισμένου χρόνου, τα υπόλοιπα κεφάλαια (απόσταξη και απορρόφηση) αναπτύχθηκαν όσο επέτρεπαν τα χρονικά πλαίσια, σε ικανοποιητικό όμως βαθμό.

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

22
Προς τον Prost και τα ανεπίτρεπτα και πικρόχολα σχόλια περί εκπτώσεων. Συνάδελφε αν ισχύει το έτος εισαγωγής σου είσαι από ότι φαίνεται παλιός. Επειδή μεταξύ αυτών που γράφεις ρωτάς αν κάποιος παλαιότερος μπορεί να παραθέσει την γνώμη του αναφέρω ότι αντίθετα μ εσένα και στα πλαίσια ενός πολύ στενού χρονικά εκπαιδευτικού προγράμματος εγώ είμαι αλλά και νιώθω πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο μάθημα κ θεωρώ ότι με τον τρόπο που οι διδάσκοντες ανέπτυξαν τις πτυχές του εγώ όπως και άλλοι συνάδερφοι εμπεδώσαμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις διεργασίες με την παρακολούθηση μας αυτό το εξάμηνο. Εν περιλήψη για τα τρία πρώτα απ αυτά που αναφέρεις έγιναν στο προηγούμενο εξάμηνο με λεπτομέρειες κ πολλές ασκήσεις. Ή διαστασιολογηση κ ή εξοικονόμηση ενέργειας έγινε με παραδείγματα κ ασκήσεις τόσο για τους πύργους με πληρωτικά υλικά όσο και για τις στήλες με δίσκους. Ή εκχύλιση δεν έγινε κ αντί του Aspen που θα κάνουμε σε επόμενο εξάμηνο έγινε το θέμα σε excel. Μήπως δεν έχεις τις σημειώσεις κ τις ασκήσεις? ¨Όπως και να έχει όπως αναφέρει και κάποιος άλλος συνάδερφος οι καθηγητές είναι πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε συνάδερφο εφόσον έχει ελλείψεις αλλά και παράπονα και μπορώ να το διαβεβαιώσω και εγώ από προσωπική εμπειρία. Εγώ ειλικρινά έμαθα απ αυτό το μάθημα και εύχομαι να ήταν και άλλα μαθήματα της σχολής μας σαν και αυτό.

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

23
Spoiler: show
Chem26 έγραψε:Μήπως γνωρίζει κανείς τί έχει γίνει με τις σειρές ασκήσεων; Έχουν ζητηθεί ασκήσεις μόνο για τα δύο από τα τέσσερα κεφάλαια που αρχικά είχαν πει οι διδάσκοντες πως θα συμπεριληφθούν στις σειρές ασκήσεων. Τί συμβαίνει;
Απορρόφηση το 3ο Θέμα

Απ'ότι βλέπω, παράδοση μέχρι και σε 5 μέρες από τώρα
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

25
Εγώ θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους. Παρά τα στενά χρονικά περιθώρια και τον μεγάλο όγκο της ύλης που έπρεπε να διδαχθεί, η κ. Κροκίδα στάθηκε στο ύψος της, οπότε το επίπεδο της διδασκαλίας υπήρξε ικανό να ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς. Το γεγονός ότι και ο κ. Μαρούλης έχει ενεργό συμμετοχή φέτος, πρόσθεσε στην ουσία μία επιπλέον διάσταση στο μάθημα και επέτρεψε στους φοιτητές να αποκτήσουν μία ακόμα πιο πλήρη εικόνα των Φυσικών Διεργασιών. Το μάθημα αποτελεί ένα στολίδι για τη σχολή και δεν πρέπει να επιτρέψουμε σε κανέναν να μας το πάρει αυτό.

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

26
Προς Prost...Αρχικά θλίβομαι γιατί υπάρχουν συνάδελφοι τόσο κακεντρεχείς προς καθηγητές που δεν αξίζουν τέτοια συμπεριφορά και μόνο θετικά έχουν να προσφέρουν στη σχολή μας. Ως φοιτήτρια μεγαλύτερου εξαμήνου έχω να αναφέρω πως από το συγκεκριμένο μάθημα και τους διδάσκοντές του απέκτησα όλες τις απαραίτητες γνώσεις αλλά και την εμπειρία επίλυσης των ασκήσεων, όσο τουλάχιστον το επέτρεπαν τα χρονικά όρια. Σημειωτέον πως ένα τόσο μεγάλο και σημαντικό μάθημα κάποιοι επιμένουν να θέλουν να το συγχωνεύσουν...Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Τέλος είναι ευκολότερο να ρίχνουμε τις ευθύνες σε άλλους για τα κενά μας παρά να παραδεχτούμε τις ελλειπείς, μη ουσιαστικές και μεθοδικές προσπάθειές μας. Πιστεύω πως υπάρχει ακόμα χρόνος και σίγουρα η θέληση από τους διδάσκοντες να σε βοηθήσουν αλλά και να ακούσουν τις απόψεις σου.

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

27
isp έγραψε:Πιστεύω πως υπάρχει ακόμα χρόνος και σίγουρα η θέληση από τους διδάσκοντες να σε βοηθήσουν αλλά και να ακούσουν τις απόψεις σου.
Καλά αυτό εννοείται, το τι θα κάνουν όμως με τις απόψεις του είναι ένα άλλο θέμα
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΕΟ
"Ποιός τον χ@ζει τον πρεζάκια τον Κέρουακ; Μόνο Καββαδίας ρε!"

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

28
Άλλαξαν καθηγητές επιτέλους σε αυτό το μάθημα που οι καθηγητές ξέραν μόνο να δίνουν εξισώσεις και να τις εφαρμόζουν σύμφωνα με το λυσσάρι που είχαν? Κρίνοντας από τα τόσα καλά σχόλια μπορώ να πω πως οι καινούριοι καθηγητές κάνουν καλή δουλειά :)..Η κ. Κροκίδα πάντως ήταν από τις χειρότερες περιπτώσεις καθηγητή που έχω γνωρίσει, με είχε κάνει να ξεχάσω και τα βασικά στη θερμοδυναμική, με τις απαντήσεις και εξηγήσεις που έδινε (που υποτίθεται βασίζονταν στη λογική). Ελπίζω να αλλάξουν και στο μάθημα της ασφάλειας εγκαταστάσεων :)
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2015-16)

29
@navier-stoles wtf?
@isp ελα τώρα.σε ξέρω και με ξέρεις :P ήταν το πιο τρολ απο όλα, εκτός αν σου βάλαν το μαχαίρι συ λαιμό να τα πεις αυτά. :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron