Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2014-15)

22
teopap έγραψε:Ας ανεβάσω και τις δικές μου σημειώσεις, μήπως βοηθήσουν κανένα... Και για να τις διαφημίσω κιόλας λίγο ( :tomato: :tomato: :tomato: ) να πω ότι περιλαμβάνουν:
  • τις διεργασίες: απόσταξη ισορροπίας, κλασματική απόσταξη, απορρόφηση-εκρόφηση υγρού-αερίου, εκχύλιση υγρού-υγρού
  • σημειωμένες τις ημερομηνίες που έκανε μάθημα ο Μιχαηλίδης
  • πολλές ασκήσεις
  • τις εξισώσεις για στήλη απορρόφησης με πληρωτικό υλικό, που αναφέρθηκαν και πιο πάνω (10/7)
  • τον τρόπο για τον υπολογισμό σύστασης πραγματικού δίσκου και όχι θεωρητικής βαθμίδας (12/6) (piou ο υπολογισμός γίνεται γραφικά)
  • θεωρητικές επισημάνσεις (πότε πλεονεκτεί η εκχύλιση της απόσταξης; πώς επιλέγουμε την πίεση λειτουργίας απόστακτικής στήλης; κ.λπ.)
  • σετ δεδομένων για εξάσκηση στην κατασκευή τριαδικών διαγραμμάτων (Υπενθύμιση: ΔΕΝ δίνεται χαρτί μιλλιμετρέ στην εξέταση!)
  • και άλλα πολλά!
Καλό διάβασμα, και ψυχραιμία στην εξέταση! Είναι με ανοιχτά όποια βιβλία και όποιες σημειώσεις θέλετε ;)

Ευχαριστούμε πολύ!!! :)

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2014-15)

23
Πέρυσι είχαν δώσει βαρύτητα στην κλασματική απόσταξη, την απορρόφηση-εκρόφηση και εκχύλιση...Ξέρει κάποιος που παρακολουθούσε αυτό το εξάμηνο αν έχει αλλάξει κάτι για φέτος?

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2014-15)

24
Δεν παρακολούθησα η αλήθεια είναι, αλλά από αυτά που έχω μάθει επιβεβαιώνω ότι εκεί θα κυμανθούν τα θέματα. Εκτός αν υπάρχει καμία περίεργη έκπληξη τελευταίας στιγμής. Γενικώς από το επιτελείο σε αυτό το μάθημα, όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς :/
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2014-15)

26
Και ιδού τα σημερινά θέματα. Το να λυθούν σε 3 ώρες ήταν λιγο σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά δεν πειράζει. Πέρασε και αυτό :P
Aπλά ας ελπίσουμε ότι οι επόμενες φουρνιές θα δουν και επίπεδο μαθήματος αντίστοιχο και των θεμάτων που μπαίνουν. (Ναι θα έσκαγα αν δεν έριχνα το σχόλιό μου :P )
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [6o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών II (2014-15)

30
Εχω μια απορια στην εκχυλιση.. Οταν βρισκου στο διαγραμμα την ER που περναει απο το Μ , πρεπει να κανουμε δοκιμη και σφαλμα με το ματι; Πως την βρισκουμε τελικα;
δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι πίθηκος