Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

2
Δεν είμαι γενικώς της άποψης να μην παρακολουθείς κάποιο μάθημα ούτε πιστεύω ότι πρέπει να ακούει κανείς μεγαλύτερους πριν σχηματίσει δική του γνώμη. Ωστόσο...

αν την ώρα του μαθήματος μπορείς να την αφιερώνεις στη βιβλιοθήκη διαβάζοντας μόνη σου, προτίμησε τη βιβλιοθήκη! Προσωπικά δεν μου έμεινε κάτι ιδιαίτερο από ΜΦΔ Ι & ΙΙ. Θα έλεγα γενικώς ότι δεν με βοήθησε ιδιαίτερα η παρακολούθηση στο να καταλάβω πράγματα, ήταν κάπως "χύμα". Ξέρεις τώρα, ξερές εξισώσεις, "αυτά τα ξέρετε" κτλ. Δεν αποκλείεται βέβαια αυτό να έχει αλλάξει ή να αλλάξει!

Συγκεκριμένα για το κομμάτι του Μαρούλη, πέρσι προσπαθούσε να καλύψει κάποια γενικά κενά, ωστόσο νομίζω ότι κάλλιστα θα μπορούσαν να παρακαμφθούν και να μπούμε κατευθείαν στο ζουμί. Δεν ξέρω αν θα κάνει τα ίδια φέτος...

Απλώς πρόσεξε μην το αφήσεις εντελώς. Οι φυσικές διεργασίες είναι από τα top σημαντικότερα αντικείμενα στη σχολή (και στο επάγγελμα μάλλον)!!!

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

3
Κι εγώ δεν το λέω από την άποψη ότι βαριέμαι να το παρακολουθήσω. Αντιθέτως, μου φαίνονται ενδιαφέροντα όσα λέει ότι θα κάνει, αλλά όπως γίνεται το μάθημα δεν νιώθω ότι μπορεί να μου προσφέρει κάτι. Γενικότερα, άποψή μου είναι ότι τέτοια μαθήματα δεν είναι δυνατόν να γίνονται με διαφάνειες και να βλέπουμε π.χ. ένα έτοιμο διάγραμμα ροής ή "χύμα" εξισώσεις, όπως είπες.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

4
Παντως ισχυει οτι το μαθημα ειναι πολυ βαρετο και την τελευταια φορα δεν το παρακολουθησα και πηγα στην βιβλιοθηκη να διαβασω απ το βιβλιο της κροκιδας που ειναι αρκετα καλο...Και εγω παντως μεχρι να μπει η Κροκιδα σκεφτομαι να μην παρακολουθω

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

7
Το "Φυσικές Διεργασίες" των Ασσαέλ-Μαγγιλιώτου νομίζω σου κάνει. Είναι ένα μικρό βιβλιαράκι, εξαιρετικό για θεωρία. Τα εξηγεί πολύ πολύ απλά και δομημένα και έχει όλα κι όλα τέσσερα κεφάλαια: απόσταξη, απορρόφηση, εκχύλιση, διύγρανση. Είναι η δεύτερη επιλογή για τη ΜΦΔ ΙΙ και η μόνη επιλογή στο 7ο εξάμηνο της κατεύθυνσης "σχεδιασμού". Γενικώς δεν έχει ασκήσεις, πέρα από λίγα πολύ καλά λυμένα παραδείγματα.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

8
Εναλλακτικά θα σου πρότεινα το βιβλίο mass transfer του Benitez και πιο συγκεκριμένα τα κεφάλαια 5 και 6 (απορρόφηση-απόσταξη). Έχει και αρκετή θεωρία στην αρχή, αλλά καλύτερα να επικεντρωθείς σε αυτά τα 2 κεφάλαια για να μην χαοθείς. Έχει και αρκετά λυμμένα μέσα.

Παρακαλούμε ΜΗΝ ανεβάζετε εδώ copyrighted υλικό ή links προς τέτοιο. Το link αφαιρέθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Παρ 18 Μάιος 2012, 5:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Αφαίρεση link και προσθήκη alert
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ (2011-12)

10
Η περσινή ύλη του μαθήματος ήταν οι διεργασίες:
1. απόσταξη ισορροπίας
2. κλασματική απόσταξη
3. απορρόφηση αερίων

Αν θυμάμαι καλά τόσο στην κλασματική απόσταξη όσο και στην απορρόφηση είχαμε κάνει τόσο στήλες με δίσκους όσο και στήλες με πληρωτικά υλικά. Έμφαση δώσε στους δίσκους προφανώς.

Από τα βιβλία που δίνουν σε ΜΦΔ Ι και ΙΙ, μπορείς να διαβάσεις θεωρία από τον McCabe (τα κεφάλαια 18 και 21, δεν θυμάμαι αν είχαμε στον κορμό και μίγματα πολλών συστατικών). Πολλές λυμένες ασκήσεις (κάπως ξερά) έχει το πράσινο βιβλίο "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών". Από εκεί θες τα κεφάλαια 19,20. Μην περιμένεις να σε βοηθήσει ιδιαίτερα πάντως την τελευταία στιγμή. :)

Ας γράψει κάποιος από το τρίτο έτος για τη φετινή ύλη!
cron