Re: [6ο] Μηχανική Πολυμερών (2015-16)

11
Αν και δεν εγκρίνω αυτή τη μέθοδο λόγω πίεσης χρόνου, θα πρότεινα να διαβάσεις με γνώμονα τις ασκήσεις και τα παλιά θέματα (της Βουγιούκα) και όταν δε γνωρίζεις κάτι να ανατρέχεις στο βιβλίο της Βουγιούκα και στις σημειώσεις. Αν σου μένει χρόνος οπωσδήποτε διάβασε λίγο απ' το βιβλίο και αν έχεις και σημειώσεις. :)
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [6ο] Μηχανική Πολυμερών (2015-16)

13
Στα θέματα της επαναληπτικής 2014-2015 στον εκβολέα έχω μία ερώτηση: θεωρούμε τη διαφορά πίεσης και το ιξώδες στου δύο εκβολείς (εργαστηριακό και βιομηχανικό) ίδια;

Re: [6ο] Μηχανική Πολυμερών (2015-16)

14
Γνωριζει κανεις κατα ποσο τα δυο βιβλια "Σημειωσεις του μαθηματος Μηχανικη Πολυμερων" της Βουγιουκα και της Ταραντιλη περιλαμβανουν τα ιδια πραγματα? Ρωτω καθως φετος διδασκει η κ. Βουγιουκα αλλα εχω το βιβλιο της Ταραντιλη.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Re: [6ο] Μηχανική Πολυμερών (2015-16)

15
ggianniko έγραψε:Στα θέματα της επαναληπτικής 2014-2015 στον εκβολέα έχω μία ερώτηση: θεωρούμε τη διαφορά πίεσης και το ιξώδες στου δύο εκβολείς (εργαστηριακό και βιομηχανικό) ίδια;
Iξώδες θα έλεγα ναι με σχετική βεβαιότητα καθώς το ίδιο υλικό λογικά θα θες να μορφοποιήσεις, τώρα για την πτώση πίεσης, με μια πρώτη ματιά θα έλεγα και για αυτήν μάλλον ναι, καθώς δε βλέπω να μπορείς να το "πιάσεις" κάπως αλλιώς το πρόβλημα..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [6ο] Μηχανική Πολυμερών (2015-16)

16
KiritoShu έγραψε:
ggianniko έγραψε:Στα θέματα της επαναληπτικής 2014-2015 στον εκβολέα έχω μία ερώτηση: θεωρούμε τη διαφορά πίεσης και το ιξώδες στου δύο εκβολείς (εργαστηριακό και βιομηχανικό) ίδια;
Iξώδες θα έλεγα ναι με σχετική βεβαιότητα καθώς το ίδιο υλικό λογικά θα θες να μορφοποιήσεις, τώρα για την πτώση πίεσης, με μια πρώτη ματιά θα έλεγα και για αυτήν μάλλον ναι, καθώς δε βλέπω να μπορείς να το "πιάσεις" κάπως αλλιώς το πρόβλημα..
ΟΧΙ ΔΕΝ μπορείς να θεωρήσεις ίσα τα ΔP ίσα αφού αλλάζουν τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά μεταξύ του εργαστηριακού και του βιομηχανικού. Αφού αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του εκβολέα και της μήτρα ενώ θέλεις να κρατήσεις την ίδια παροχή θα αλλάζει το ΔP/μ .
Μπορείς αρχικά να υπολογίσεις του ΔP/μ με τη σχέση Q_εκβ = Q_μήτρας για το βιομηχανικό και στη συνέχεια υπολογίζεις του Q του 1ου εκβολέα Q_εκβ = Q_μήτρας= Q'_εκβ = Q'_μήτρας για το εργαστηριακό.
Υπολογίζεις ξανά το ΝΕΟ ΔP/μ και από την παροχή της οπισθέλκουσας βρίσκεις το Ν. :)