Re: Τρόφιμα - Βιοτεχνολογία (2011-12)

11
Τα παραδείγματα που υπάρχουν στο τέλος κάθε κεφαλαίου είναι καθόλου σχετικά με τα θέματα; Αν ξέρουμε μεθοδολογικά τις περιπτώσεις που υπάρχουν στα παραδείγματα είμαστε καλυμμένοι;

Re: Τρόφιμα - Βιοτεχνολογία (2011-12)

13
@nansy: Ναι..Αρκετά είναι στη φιλοσοφία των εξετάσεων, αλλά καλό θα είναι να τα έχεις διαβάσει από πριν για να μην ψάχνεις εκείνη την ώρα..Συνήθως βάζουν 4 θέματα στα τρόφιμα (2 Ταούκης, 2 Ωραιοπούλου) και πρέπει να γράφεις σχετικά γρήγορα για να προλάβεις. Ο Ταούκης βάζει 1 κατάψυξη και 1 αλλοίωση τροφίμων σχεδόν παρόμοια με ασκήσεις του βιβλίου, ενώ η Ωραιοπούλου βάζει 1 αποστείρωση νομίζω (αυτά με τα F αν θυμάμαι καλά) και 1 με μεταφορά θερμότητας που είναι λίγο δύσκολη συνήθως και θυμίζει περισσότερο φαινόμενα ΙΙ..

@Irrenicus: Φαντάζομαι εννοείς για τα θέματα του Κέκου..Κινητικό μοντέλο είναι να βρεις την εξίσωση r_p=f(μετρησίμων μεγεθών), δηλαδή την ταχύτητα παραγωγής του προϊόντος P (το προϊόν συμβολίζεται έτσι μόνο, αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι και αναστολέας το ίδιο το προϊόν, βλέπε κρασί που στους 14-15ο v/v σταματάει η ζύμωση) . Συνήθως μετρήσιμα μεγέθη είναι οι κινητικές σταθερές, η συνολική ποσότητα ενζύμου, το προϊόν στο τέλος και το συνολικό υπόστρωμα αν θυμάμαι καλά..Δεν είναι όλα τα ενδιάμεσα που δεν μπορείς να τα απομονώσεις κατά τη διάρκεια της αντίδρασης..Άρα θες στο τέλος r_p=f(P,S,E)
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Τρόφιμα - Βιοτεχνολογία (2011-12)

18
nansy έγραψε:θα τις ανέβαζα εγώ αλλά δεν ξέρω πως :? . Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ευχαρίστως να τις ανεβάσω
Κάτω απο το ορθογώνιο παράθυρο όπου γράφουμε τα ποστ υπάρχει μία επιλογή που λέει "Προσθήκη συνημμένου". Πατα την και μετά πάτα "browse", επέλεξε το αρχείο που θες απο τον υπολογιστή σου και μετά πάτα "προσθήκη αρχείου". Υποβολή του ποστ και το ανέβασες ;)
"I went numb when I learned to see..."

Re: Τρόφιμα - Βιοτεχνολογία (2011-12)

19
Ορίστε οι σημειώσεις από το τελευταίο μάθημα βιοτεχνολογίας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.