Re: Πτυχιακή Εξεταστική

11
Καλησπέρα και πάλι. Ρώτησα την γραμματεία σήμερα και μου είπε ότι τελικά η πτυχιακή εξεταστική θα ξεκινήσει στις 8 Μαρτίου και θα διαρκέσει δύο εβδομάδες. Μάλλον μέχρι να βγεί επίσημη ανακοίνωση, θα παίζουμε χαλασμένο τηλέφωνο.......

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

12
Παιδιά, έχω την πληροφόρηση ότι το πρόγραμμα της πτυχιακής έχει αναρτηθεί κάπου στην Σχολή με ημερομηνίες μαθημάτων. Τώρα το που έχει ανέβει δεν το ξέρω. Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει, γιατί στα γνωστά site της σχολής δεν το βλέπω...
http://www.youtube.com/watch?v=yVMbnF9-l5w

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

13
Καλησπέρα.
Το πρόγραμμα βγήκε και είναι αναρτημένο έξω από τη γραμματεία, στη πόρτα της.
Αρχίζει 8 Μάρτη και τελειώνει 18.
Δυστυχώς δε μπόρεσα να το φωτογραφήσω ή κάτι, αλλά σύμφωνα με τη γραμματέα θα αναρτηθεί στο σάιτ σήμερα ή αύριο και δε θ'αλλάξει.
Αυτά.

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

15
Ανεβάζω και το πρόγραμμα σε αρχείο σε περίπτωση που αλλάξει το παραπάνω link :) Καλή επιτυχία σε όλους!
"I went numb when I learned to see..."
Συνημμένα
ΠΡΟΓΡ.ΠΡΟΣΘΕΤΗΣ_ΕΞΕΤ.ΕΑΡ.ΕΞ._10_11.doc
Πρόγραμμα πτυχιακής εξεταστικής εαρινών εξαμήνων 2010-11
(300 KiB) Μεταφορτώθηκε 132 φορές

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

16
Εντάξει λοιπόν.Βγήκε και το πρόγραμμα της Πτυχιακής κι άρχισε κιόλας κι είμαστε μια χαρά.Θα ήθελα απλά να σχολιάσω λίγο τα κακώς κείμενα.
Σύμφωνα με τη γραμματεία, ο πρόεδρος είπε ότι οι βαθμοί της πτυχιακής θα περαστούν τον Ιούνιο στη γραμματεία άρα και επίσημα στην αναλυτική βαθμολογία.
Και η απορία μου είναι, αυτό ουσιαστικά δεν είναι λίγο ενάντια στη λογική της Πτυχιακής?
Δηλαδή κάποιος που τελειώνει τώρα, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να περιμένει να έρθει ο Ιούνιος.
Απλά αυτή τη παρατήρηση ήθελα να κάνω, καθότι δε ξέρω καν αν έχει ανακοινωθεί επίσημα η απόφαση αυτή.

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

17
δεν ξερω.. αλλά κ ο Κοκόσης θα καταθεσει βαθμολογία το νωρίτερο στις 20 Μάρτη... οπότε, ή σε όλα θα δωθεί παράταση.. ή όλα θα πάνε Ιούνη...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

18
Αν δεν κάνω λάθος η πτυχιακή εξεταστική θεωρείται στην ουσία ανεπίσημη και γενικά οι βαθμοί περνιούνται το καλοκαίρι ή το Σεπτέμβρη(εαν πρόκειται για χειμερινά μαθήματα). Αυτό δεν αλλάζει όμως το ότι μπορεί να παρουσιαστεί κανονικά η διπλωματική εργασία.
Τώρα η λογική της πτυχιακής μάλλον παραμενει ως λογική "καθαρίσματος" των μαθημάτων και σίγουρα επισπεύδει το πτυχίο αφού 10 επίπλεόν μαθήματα σε δύο εξάμηνα είναι τεράστιο κέρδος.
Μια εύλογη απορία βέβαια ως προς τις ημερομηνίες είναι η εξής: αν τα αποτελέσματα αργήσουν πως θα είμαστε σίγουροι αν θα δηλώσουμε ή όχι για το εαρινό εξάμηνο αυτά που δε θα έχουν βγει?Από τις 18/3 που τελειώνει η εξεταστική μένουν μόνο 2 μέρες μέχρι τη δήλωση μαθημάτων...

Παρεπιπτόντως βγήκαν οι βαθμοί των Φαινομένων Μεταφοράς Ι της πτυχιακής (http://ecourses.chemeng.ntua.gr/courses ... 3-2011.pdf)
αν βρεθούν οι τυχεροί 3 από τους 17 που πέρασαν το μάθημα τους δίνω τα συγχαρητήριά μου!!!!

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

19
@mge, τα μαθήματα τα δηλώνεις είτε τα πέρασες είτε όχι, η γραμματεία μετά περνάει το βαθμό σου αν πέρασες.Μου έχει συμβεί πολλές φορές, αυτό μη σ'ανησυχεί, εγώ ήδη γράφτηκα.
Η πτυχιακή εξεταστική, είναι όντως ανεπίσημη, αλλά απ'όσο γνωρίζω υπάρχει κανονικότατα στην ευρώπη,(όχι δε θέλω να μιλήσω για τα πρότυπα της ευρώπης, αλλά απ'τη στιγμή που μας ζαλίζουνε με το πρότυπο εκπαιδευτικό συστημά της...) κι επίσης μέχρι στιγμής γινόταν πριν την κανονική εξεταστική.Υποθέτω γι αυτόν ακριβώς το λόγο, για να περνανε τους βαθμούς μαζί με της κανονικής.Τουλάχιστον ως τώρα τους περνούσανε.
Απλά φέτος λόγω του χαμού που έγινε, προσωπικά νιώθω οτι βγάλανε πτυχιακή για να μη παραπονεθούμε...
Δε θα κρατηθώ να μη σχολιάσω το θέμα της εξέτασης των Φαινομένων Ι...το γεγονός οτι η εξέταση διήρκησε 1,5 ώρα θεωρείται λογικό????
Τα αποτελέσματα μιλάνε μόνα τους...

Re: Πτυχιακή Εξεταστική

20
masquefa ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση για τα μαθήματα, δεν το ήξερα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν δηλωθούν.

Όσο για τα Φαινόμενα δεν έδωσα εγώ για να ξέρω τη διάρκεια αλλά θεωρώ τραγικό τα παιδιά που προσπαθούν να τελειώσουν τη σχολή να πήγαν όοολα αδιάβαστα και από τα 17 άτομα τα 7 να πήραν 0!!!Η λογική του 0 πολλά χρόνια τώρα είναι η απόλυτα λευκή κόλλα!Ξέρω άτομα που κ έκαναν προσπάθεια στην εξέταση και είχαν κάνει την προαιρετική εργασία και στους οποίους απλά το 0 τουλάχιστον δεν αξίζει!