Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

71
Για τα μαθηματικά πρώτου έτους (Ι και ΙΙ) έχει δηλώσει τα βιβλία του Παντελίδη(τόμος Ι και ΙΙ) αντίστοιχα. Είναι κατ'εμέ από τα καλύτερα συγγράμματα.Ελπίζω βέβαια να είναι φέτος ανάμεσα στις δυνατές επιλογές από τον Εύδοξο καθώς δε θέλετε να συζητήσουμε την τιμή τους στην αγορά :whistle: Προσωπικά με κάλυψαν και μαντέψτε...ο Αρβανιτάκης ακολουθεί Παντελίδη. Μέσα παίζει να βρείτε αποδείξεις και ασκήσεις που έχει κάνει στην αίθουσα! Έχει πολλά παραδείγματα λυμένα και μη μαζί με υποσημειώσεις και επεξηγήσεις :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

73
Ούτε στο έτος μου το είχε επιλέξει πολύς κόσμος, με εξαίρεση εμένα και άλλα τρία άτομα(από όσο ξέρω τουλάχιστον). Οι περισσότεροι είχαν Ρασσιά(κλασσικά) και κανένα Γκαρούτσο παραμάσχαλα(κυρίως Γκαρούτσο εδώ που τα λέμε). Εγώ το είχα επιλέξει τυχαία αλλά δεν απογοητεύτηκα.Ειδικά αποδείξεις πιο ίδιες με του Αρβανιτάκη δε θα βρεις.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

74
Κι εγώ είχα επιλέξει το βιβλίο του Παντελίδη για τα Μαθηματικά Ι και όντως ο Αρβανιτάκης συμβάδιζε με την ύλη του βιβλίου. Είναι γενικά καλό βιβλίο αλλά δεν το επιλέγουν πολλοί καθώς δεν προωθείται γενικά από τους καθηγητές, τους μεγαλύτερους φοιτητές κ.λπ.
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

75
Για τον προγραμματισμό, ποιο βιβλίο θα προτείνατε;

[1] "Εισαγωγή στην Fortran 90/95/2003" (Καραμπετάκης Νικόλαος, 2011, Ζήτη)

[2] "Προγραμματισμός για επιστήμονες και μηχανικούς Fortran 90/95" (Ματαράς Δημήτρης, Κουτελιέρης Φραγκίσκος, 2003, ΤΖΙΟΛΑ)

Είμαι από τεχνολογική και έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό εκτός σχολείου, οπότε αυτό που εμβαθύνει πιο πολύ, νομίζω θα είναι και το καλύτερο.
Το δεύτερο είναι προτιμότερο, ή δεν έχουν καμία ουσιαστική διαφορά;

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

76
Γενικώς προτείνεται του Καραμπετάκη, ωστόσο στο βιβλίο θα ανατρέξετε κυρίως αργότερα, όταν θα αρχίσετε να ξεχνάτε κάποιες εντολές ή όταν θέλετε να δείτε κάτι παραπάνω. Δεν είχα την τύχη να διαβάσω του Ματαρά, ωστόσο του Καραμπετάκη μπορώ να πω ότι είναι επαρκέστατο και κατανοητότατο.

Αν κάποιος θέλει να μπει πολύ πιο βαθιά στη Fortran (στη γλώσσα, όχι στον προγραμματισμό ως σκέψη) τότε αναγκαστικά θα ψάξει πράγματα στο internet ή θα πρέπει να πάρει κάποιο αγγλόφωνο βιβλίο.

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

78
Φυσική ΙΙ Young (όχι ότι θα το πολυανοίξεις, αλλά αυτό προτείνει και ο Κυρίτσης...)
Αναλυτική Χημεία του Λιοδάκη είναι η μόνη επιλογή σου.
ΑΣΧΜ (Αναλυση συστημάτων χημικής μηχανικής) Himmelblau (αυτό που έχει κωδικό 18548655 στον Εύδοξο).. (ούτε αυτό θα το πολυανοίξεις αλλά είναι ωραίο για τη βιβλιοθήκη)
Φυσικοχημεία σας δίνει ο κ. Μασαβέτας τα δικά του
Μαθηματικά ΙΙ Ο Καδιανάκης σαφώς προτείνει το δικό του. Εγώ είχα παρει του Ρασσιά και ήταν αρκετά καλο.. Βέβαια θα καταλήξεις να διαβάζεις από σημειώσεις και σε αυτό το μάθημα..
Τώρα, για μαθημα επιλογής, μόνο η μακροοικονομία έχει πάνω από μία επιλογές, αλλά δεν μπορώ να σε διαφωτίσω επί του θέματος...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

79
KiritoShu έγραψε: Μαθηματικά ΙΙ Ο Καδιανάκης σαφώς προτείνει το δικό του. Εγώ είχα παρει του Ρασσιά και ήταν αρκετά καλο.. Βέβαια θα καταλήξεις να διαβάζεις από σημειώσεις και σε αυτό το μάθημα..
Τώρα, για μαθημα επιλογής, μόνο η μακροοικονομία έχει πάνω από μία επιλογές, αλλά δεν μπορώ να σε διαφωτίσω επί του θέματος...
Και Μακροοικονομία να διαλέξεις, πάλι από σημειώσεις θα καταλήξεις να διαβάζεις... Εγώ είχα πάρει του Krugman και το χρησιμοποίησα ελάχιστα στο διάβασμα, ίσα για να ξεκαθαρίσω κάποιες ασάφειες των διαφανειών. Μπορεί να είχαι χρήσιμο όμως ως βιβλιογραφία στο προαιρετικό θέμα. Αλλά γενικά είναι φλύαρο σε σχέση με τις διαφάνειες.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.
cron