Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

83
Μην σε αγχώνει πάντως το αν θα πάρεις βιβλίο από τον Εύδοξο ή από το ΕΜΠ ("μπεζάκι"). Γενικώς είναι ελάχιστα (δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο) στο οποίο να μη δίνουν τίποτα.

Το θέμα με τις δύο κατηγορίες βιβλίων είναι το εξής:
α) τα βιβλία του εμπορίου συνήθως είναι βιβλία που υπάρχουν ανεξάρτητα από το μάθημα και η ύλη που καλύπτουν συνήθως είναι πολύ μεγαλύτερη ή ίσως και να μην έχει ακριβώς επαφή με το συγκεκριμένο αντικείμενο του μαθήματος. Εξαρτάται από τον κάθε καθηγητή και το κάθε εργαστήριο το αν τελικά θα σου φανεί χρήσιμο για το συγκεκριμένο μάθημα. Φυσικά, πολλά από αυτά είναι "βιβλία βιβλιοθήκης", με την έννοια ότι καλύπτουν μια ευρεία ύλη στην οποία μπορεί να ανατρέχεις σε άλλα μαθήματα ή μετά τη σχολή. Επ' αυτού γίνεται κατά καιρούς αρκετή συζήτηση.
β) τα βιβλία των "εσωτερικών εκδόσεων" (ή αλλιώς "μπεζάκια" λόγω του εξωφύλλου) συνήθως περιέχουν ακριβώς την ύλη του μαθήματος και κατά κανόνα τα έχει γράψει ο καθηγητής του αντίστοιχου μαθήματος (ή τουλάχιστον έχουν το όνομά του, γιατί και αυτό κάποιες φορές είναι υπό συζήτηση). Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις το αποτέλεσμα είναι αμφίβολλο, καθώς τα βιβλία αυτά δεν τα ελέγχει απαραίτητα κάποιος. Έτσι συχνά θα βρεις από τυπογραφικά και αριθμητικά λάθη (το πιο απλό), μέχρι τελείως ακατανόητα κομμάτια. Μάλιστα, συνήθως δεν γίνεται σωστή και συνεπής αναφορά στη βιβλιογραφία. Έτσι πολλές φορές ο συγγραφέας είναι απλώς μια "αυθεντία". Το θέμα είναι ότι, αυθεντία ή όχι, ο ένας είναι πολύ πιθανό να κάνει λάθη αν γράφει πράγματα από το κεφάλι του.

Προσοχή όμως! Το αν ένα βιβλίο είναι εμπορίου ή ΕΜΠ έχει να κάνει μόνο με το... χαρτί και το κόστος. Δυστυχώς οι ελληνικές επιστημονικές εκδόσεις δεν δίνουν αρκετή σημασία στην επιμέλεια των βιβλίων και ας σου πουλάνε τον τόμο 20, 30, 60+ ευρώ. Ακόμα και σε βιβλία με σκληρό εξώφυλλο (φαντάζεσαι ποιον πανάκριβο εκδότη έχω στο μυαλό μου) θα βρεις πολλά λάθη και όχι μόνο. Αντιστοίχως, κάποια βιβλία "εσωτερικών εκδόσεων"-"σημειώσεις" είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλα του εμπορίου. Εξαρτάται πάντα από την προσπάθεια που έχει ρίξει ο κάθε συγγραφέας.

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

84
6o εξάμηνο:
Ενδεικτικά τι μπορείτε να επιλέξετε.
1)Βιοτεχνολογία-Τρόφιμα: Το κομμάτι της Βιοτεχνολογίας έχει ως σύγγραμμα το "Μηχανική Βιοδιεργασιών" του Shuler, το οποίο προμηθεύεστε από το Θωμαίδειο. Το κομμάτι των τροφίμων έχει επίσης δικό του σύγγραμμα(μπεζάκι :razz: ) το οποίο είναι ανεβασμένο σε pdf στο site της σχολής.
2) ΜΦΔ ΙΙ: Σε συνέχεια της εξαιρετικής πορείας των ΜΦΔ Ι, προτείνονται 2 συγγράμματα, το ένα είναι οι "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών" των Κουρή και Τσάμη, ενώ το άλλο του Μάρκου Ασσαέλ τιτλοφορούμενο" Φυσικές Διεργασίες".
Δεν θα πω τίποτα, είναι Πάσχα.
3)ΜΧΔ Ι: Προτείνονται 2 βιβλία, το ένα είναι του Levenspiel και το άλλο του Fogler. Εν τέλει θα παραλάβουμε και τα δύο βιβλία, με διαφορά ενός εξαμήνου και ίσως λιγότερο. Οπότε δεν έχει νόημα ποιο να διαλέξεις, πολύς ντόρος για το τίποτα. Ίσως πολλοί να επιλέξουν Levenspiel καθώς στα εργαστήρια, δίνεται ως βιβλιογραφία ο Levenspiel και πιθανώς να κληθεί κπ να διαβάσει κεφάλαια του. Μικρό το κακό, φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιου είδους αναλογία με του Fogler.
4) Μηχανική Πολυμερών: Μπεζάκι, εκδ. ΕΜΠ
5)Περιβαλλοντική Επιστήμη: Πολλά μπεζάκια, για κάθε κομμάτι(ακα θεματική ενότητα) του μαθήματος.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

85
maria93 έγραψε: 2) ΜΦΔ ΙΙ: Σε συνέχεια της εξαιρετικής πορείας των ΜΦΔ Ι, προτείνονται 2 συγγράμματα, το ένα είναι οι "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών" των Κουρή και Τσάμη, ενώ το άλλο του Μάρκου Ασσαέλ τιτλοφορούμενο" Φυσικές Διεργασίες".
Δεν θα πω τίποτα, είναι Πάσχα.

Εν τέλει ομως πιο συγγραμα απο τα 2 βοηθάει περισσότερο για το μαθημα??
π.χ. ΜΦΔ Ι ο McCabe ηταν περισσοτερο βιβλιοθήκης ενώ το βιβλίο της κ.Κροκίδα ήταν περισσότερ ''πάνω'' στο μάθημα

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

86
Εγώ πήρα το "Ασκήσεις Φυσικών διεργασιών".
Γνώμη μου:
Είναι αρκετά τηλεγραφικό αναφορικά με τις ασκήσεις αλλά οι ασκήσεις είναι αντιπροσωπευτικές. Αν ρωτήσεις πολλούς από το έτος μας, θα σου πουν ότι από εκεί είχαν διαβάσει κυρίως. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα κάτι παραπάνω σε επεξηγήσεις. Γενικότερα όμως είμαι ευχαριστημένη(από όσο τουλάχιστον έχω διαβάσει).
Το βιβλίο του Ασσαέλ το έχω δανειστεί από τη βιβλιοθήκη. Αρχικά σημειώνω ότι είναι το μισό από τις "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών" και αν για αυτό που έχω λέω ότι είναι τηλεγραφικό, φαντάσου πως είναι εκείνο. Δε διαθέτει επιπροσθέτως αρκετές ασκήσεις και παραδείγματα .
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

87
Του Ασσαέλ δεν είναι τηλεγραφικό. Θεωρία και παραδείγματα έχει, απλώς για συγκεκριμένα κεφάλαια. Γνώμη μου είναι ότι βοηθάει πολύ να καταλάβεις τη θεωρία και διαβάζεται εύκολα. Είναι όμως η μοναδική επιλογή στο "Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών" του 7ου εξαμήνου (κατεύθυνση σχεδιασμού), άρα παιδιά που σκέφτονται να πάρουν αυτή την κατεύθυνση θα το πάρουν έτσι κι αλλιώς στο επόμενο εξάμηνο.

Περισσότερα: https://forum.chemeng.ntua.gr/viewtopic.php?f ... =60#p15812