Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

101
Πέρυσι είχν προταθεί από τους διδάσκοντες τα εξής:

1. [5260] ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ
[14924] "Διαχείριση έργων"Σύγγραμμα, Shtub Avraham, 2008, Επίκεντρο, ISBN: 978-960-6647-66-6 (Το είχε προτείνει η κα Διακουλάκη)

2. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΗΜΙΚΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ
[18548742] "Σχεδιασμός και οικονομική μελέτη εγκαταστάσεων για μηχανικούς"Σύγγραμμα, Peters Max,Timmerhaus Klaus D., West Ronald E., 2006, ΤΖΙΟΛΑ, ISBN: 960-418-058-4 (Αυτό δεν ξέρω αν είχε προταθεί, απλά αυτό είχα πάρει εγώ)

Γι αυτά ξέρω καθώς για την Υγιεινή και Ασφάλεια Εγκαταστάσεων δίνεται κίτρινο και δεν υπάρχει επιλογή στον Εύδοξο και στην κατεύθυνση και το επιλογής μου επίσης δεν δίνονται βιβλία από τον Εύδοξο.
Kuchiki Byakuya

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

102
Για Φυσική 1 τι προτείνετε; (ακούω ότι πολλοί παίρνουν το δεύτερο)

1. "Πανεπιστημιακή φυσική με σύγχρονη φυσική"Σύγγραμμα, Τόμος: Α ΤΟΜΟΣ, Young H., Freedman R., 2009, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΖΗΣΗ5
2."ΜΗΧΑΝΙΚΗ"Σύγγραμμα, C. Kittel, W. D. Knight, M. A. Ruderman, A. C. Helmholz, B. J. Moyer, 1998, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις ΕΜΠ
3."ΘΕΜΕΛΙΩΔΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΜΕΡΟΣ 1 ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, Τόμος: ΤΟΜΟΣ 1ος, ALONSO / FINN, 1981, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΦΙΛΙΠΠΑΣ
4."Πανεπιστημιακή φυσική"Σύγγραμμα, Τόμος: Α ΤΟΜΟΣ, Young H., 1994, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΖΗΣΗ
5."Φυσική για Επιστήμονες και Μηχανικούς"Σύγγραμμα, Τόμος: Τόμος Α, Giancoli, 2011, ΤΖΙΟΛΑ
6."ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ :Τόμος ΙΒ - ΜΗΧΑΝΙΚΗ, ΚΥΜΑΤΑ, ΟΠΤΙΚΗ"Σύγγραμμα, Τόμος: IB, Knight Randall D., 2008, Μακεδονικές Εκδόσεις
7."ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ: ΜΗΧΑΝΙΚΗ, ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΚΥΜΑΤΑ, ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ"Σύγγραμμα, RAYMOND A. SERWAY, JOHN W. JEWETT, 2012, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

103
Οι περισσότεροι παίρνουν το δεύτερο όντως. Γενικώς αν δεν έχουν αλλαξει πολύ τα πράγματα δε θα το πολυανοίξεις κιόλας. Προσωπικα νομίζω του Young είναι πιο προσιτή σειρά βιβλίων, ειδικά για έναν πρωτοετή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KiritoShu την Κυρ 05 Νοέμ 2017, 1:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

104
Παρε του Young. Να το εχεις set με της Φυσικης 2. Κατα τ αλλα δυσκολα θα σου χρησιμευσει οποιοδηποτε. Μονο για reference αν χρειαστεις κατι.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Επιλογή συγγραμάτων- Εύδοξος

106
Καλησπέρα,
μιας και ανοίγει ο Εύδοξος τις επόμενες μέρες ήθελα να ρωτήσω ποια συγγράμματα προτείνετε στα ακόλουθα μαθήματα:
1)ΜΦΔ Ι
2) Ενεργειακές τεχνολογίες
3) Ρύθμιση Διεργασιών
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μαραμπού την Δευ 21 Οκτ 2019, 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου.

Τό ξέρω πώς καθένας μονάχος πορεύεται στόν ἔρωτα,
μονάχος στή δόξα καί στό θάνατο.

Τό ξέρω. Τό δοκίμασα. Δέν ὠφελεῖ.
Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου.

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

108
ΜΦΔ 1
Βιβλίο [50655948]: Βασικές Διεργασίες Χημικής Μηχανικής, 7η Έκδοση, McCabe-Smith-Harriott
Βιβλίο [25855]: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ, Μ. Κροκίδα, Δ. Μαρίνος - Κουρής, Ζ. Μαρούλης

Αν θες κάτι απλά να περάσεις το μάθημα το βιβλίο ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ. Αν θές ένα textbook να έχεις ως reference στο μέλλον Βασικές Διεργασίες Χημικής Μηχανικής. Αν και για το μάθημα μάλλον αν πάρεις το δεύτερο, μια επίσκεψη στη βιβλιοθήκη να δανειστείς το πρώτο θα χρειαστεί.

Ρύθμιση Διεργασιών

Βιβλίο [22722697]: Ελεγχος Διεργασιών, Νταουντίδης Π., Μαστρογεωργόπουλος Σπ., Παπαδοπούλου Σημ.
Βιβλίο [59396181]: Σύγχρονα Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, 13η Έκδοση, Dorf Richard C.,Bishop Robert H.

Νομίζω ο Σαρίμβεης προτείνει του Νταουτίδη. Γενικώς από τις σημείωσεις θα διαβασεις για το μάθημα


Ενεργειακές τεχνολογίες


Βιβλίο [50655949]: Θερμοδυναμική για Μηχανικούς, 8η Έκδοση, Cengel Yunus A., Boles Michael A.
Βιβλίο [68378829]: Σταθμοί Παραγωγής Ηλεκτρικής Ισχύος, Απόστολος Πολυζάκης
Βιβλίο [15776]: Πηγές ενέργειας, Γελεγένης Ι., Αξαόπουλος Π.
Καινούργιο μάθημα, δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Επιλογή συγγραμάτων- Εύδοξος

109
Μαραμπού έγραψε:Καλησπέρα,
μιας και ανοίγει ο Εύδοξος τις επόμενες μέρες ήθελα να ρωτήσω ποια συγγράμματα προτείνετε στα ακόλουθα μαθήματα:
1)ΜΦΔ Ι
2) Ενεργειακές τεχνολογίες
3) Ρύθμιση Διεργασιών
Στις ενεργειακές τεχνολογίες η Θερμοδυναμική για Μηχανικούς του Cengel βοήθησε στο κομμάτι των ασκήσεων του προηγούμενου έτους.
cron