Ύποπτο mail με όνομα καθηγητή.

1
Καλησπέρα, έλαβα σήμερα στον φάκελο junk mail με zip attachment, από άσχετη διέυθυνση mail, αλλά με όνομα σαν το μέιλ του Μαρούλη. Το περίεργο είναι οτι ήρθε ως απάντηση σε μέιλ που όντως είχα στείλει στον Μαρούλη πριν κάποιο καιρό, και περιλάμβανε το κείμενο του original μέιλ που του είχα στείλει. Οπότε εικάζω οτι παίζει να έχει παιχτεί κάποιο θέμα ασφαλείας.

Προφανώς δεν άνοιξα ούτε κατέβασα το συνημμένο. Ενημέρωσα τον Μαρούλη, δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα, αλλά εντωμεταξύ σκέφτηκα να το ανεβάσω και εδώ, μήπως έχει κάποιος ιδεα πιο συγκεκριμένα τι παίζει να είναι, αλλά και προς ενημέρωση σε περίπτωση που το λάβει κανείς άλλος.

Επισυνάπτω Screenshot από το mail.
Screenshot from 2020-12-30 15-39-37 croped2.png

Re: Ύποπτο mail με όνομα καθηγητή.

2
Εγώ έλαβα 3 τέτοια email, το ενα την Τριτη και το Zip ειχε την ημερομηνια της Τρίτης και το email ήταν απάντηση σε δικό μου email, αλλα ελαβα και αλλα δυο χθες ! Που τα zip ειχαν την χθεσινη ημερομηνια αυτην την φορα και δεν ηταν απάντηση σε δικο μου email.
Δυστυχως εγω κατέβασα και άνοιξα τα αρχεια, αλλα εχουν προστασία την οποια δεν έβγαλα. Οποτε λογικά ειμαι safe.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Πέμ 31 Δεκ 2020, 4:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.