Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

1
Kαλησπέρα. Το μάθημα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ καταργήθηκε δεν υπαρχει πλεον ή αλλαξε ονομασία;
Επειδη βλεπω πως στο mycourses υπαρχει ακομα κανονικά.
Επίσης το μάθημα Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων αλλαξε ονομασία και έγινε Οικονομική Ανάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων (για Μηχανικούς) σωστα; Και η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ποιο μαθημα εγινε;
Ο σχεδιασμός Ι που ήταν στο 9ο εξάμηνο εμεινε ακριβως ίδιο ως μάθημα απλά πηγε στο 7ο εξάμηνο; Επίσης ο Σχεδιασμός ΙΙ ειναι νεο μαθημα ή καποιο που αλλαξε ονομασια;
Επίσης η ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ καταργήθηκε ;
Τα Μαθηματικα Ι ειναι ιδια με εκεινα που ηταν παλιοτερα; Και τα Μαθηματικα ΙV ειναι τα παλια Μαθηματικά ΙΙΙ;
Πραγματικα αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Κυρ 27 Οκτ 2019, 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

2
Επισης το ΦΜΑ ειναι σε δυο εξαμηνα πλεον και στον 3ο και στο 5ο; Γιατι αν πατε στο 5ο το εχει ΚΑΙ ΕΚΕΙ.
Και το Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων ειναι τα παλια Μαθηματικα ΙV ; Ή ειναι καινουργιο μαθημα; Οσοι εχουμε περασει τα παλια Μαθηματικα IV το χρωσταμε δηλαδη;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Κυρ 27 Οκτ 2019, 3:10 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

3
Καλησπέρα,

Εδώ βρίσκονται οι αντιστοιχίες των μαθημάτων. Η ανακοίνωση αφορά το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, ενώ αναφέρεται ότι Από το επόμενο ακαδ. έτος (2019-2020) όλοι οι φοιτητές, ανεξαιρέτως εξαμήνου, ακολουθούν το Νέο ΠΣ, για το λόγο αυτό δε θα βγουν άλλες ανακοινώσεις. Αν έχεις περισσότερες απορίες, ίσως πρέπει να απευθυνθείς στη Γραμματεία της Σχολής.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

4
Καλησπέρα ευχαριστώ πολυ! Ναι το χω δει αυτο που μου εστειλες και δεν με έχει βοηθήσει ιδιαιτέρως. Γινεται να χει κανει η γραμματεια λαθος σε αυτα που μου εβγαλε να δηλωσω;
Επίσης αυτο το φορουμ που γραφει στο κατω μερος της ανακοινωσης ποιο ειναι μηπως μπω να δω εκει μηπως μου λυθούν οι απορίες.
Λεει "Το προσεχές διάστημα θα αναρτηθεί σε ιστοσελίδα της Σχολής forum, σχετικά με το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών, το οποίο πέραν των ανωτέρω (μεταβατικές ρυθμίσεις, αντιστοιχίσεις μαθημάτων) θα περιλαμβάνει και μια σειρά χρήσιμων πληροφοριών, (υλοποίηση ΝΠΣ, ωριαίο ΠΣ, φύλλα ταυτότητας μαθημάτων, πιστωτικές μονάδες, FAQ’s κτλ). Σε αυτή την πλατφόρμα θα δίνεται η δυνατότητα σε κάθε φοιτητή να εκφράζει τις απορίες του σχετικά με το Νέο ΠΣ και την εφαρμογή αυτού ή να ενημερώνεται για θέματα που έχουν ήδη απαντηθεί σε αντίστοιχες ερωτήσεις."

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

5
Από όσα ξέρω και θυμάμαι, δεν εμφανίστηκε ποτέ το εν λόγω forum.

Τώρα για το αν έχει γίνει λάθος με όσα πρέπει να δηλώσεις, φαντάζομαι βγαίνουν αυτόματα από το σύστημα. Παρόλα αυτά θα έλεγα να ρωτήσεις στη Γραμματεία απευθείας.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

6
i griega έγραψε:Από όσα ξέρω και θυμάμαι, δεν εμφανίστηκε ποτέ το εν λόγω forum.

Τώρα για το αν έχει γίνει λάθος με όσα πρέπει να δηλώσεις, φαντάζομαι βγαίνουν αυτόματα από το σύστημα. Παρόλα αυτά θα έλεγα να ρωτήσεις στη Γραμματεία απευθείας.
Και εγω αυτο υπέθετα πως βγαινουν αυτόματα.
Ενταξει σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Re: Forum Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ: Reloaded (forum v5)

7
Παιδια καλησπερα! Μια ερωτηση..δεν ξερω που να τη δημοσιευσω γιαυτο και εδω..επειδη ειμαι παλιος..με το νεο προγραμμα σπουδων που μππορω να δω ακριβως τι μαθηματα εχουν συγχονευτει..τι χρωσταω..ακι ποσα επιλεγω απο κατευθυνσεις/εμβαθυνσεις? Ευχαριστω!

Re: Forum Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ: Reloaded (forum v5)

8
tsax έγραψε: Δευ 21 Σεπ 2020, 12:03 am Παιδια καλησπερα! Μια ερωτηση..δεν ξερω που να τη δημοσιευσω γιαυτο και εδω..επειδη ειμαι παλιος..με το νεο προγραμμα σπουδων που μππορω να δω ακριβως τι μαθηματα εχουν συγχονευτει..τι χρωσταω..ακι ποσα επιλεγω απο κατευθυνσεις/εμβαθυνσεις? Ευχαριστω!
https://www.chemeng.ntua.gr/the_secreta ... _2018_2019

Στο τέλος της ανακοίνωσης έχει δύο link με τις αντιστοιχίσεις των μαθημάτων και κάποιες μεταβατικές ρυθμίσεις για τους φοιτητές μεγαλύτερων ετών. Ελπίζω να βοήθησα!

Re: Forum Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ: Reloaded (forum v5)

9
tsax έγραψε: Δευ 21 Σεπ 2020, 12:03 am Παιδια καλησπερα! Μια ερωτηση..δεν ξερω που να τη δημοσιευσω γιαυτο και εδω..επειδη ειμαι παλιος..με το νεο προγραμμα σπουδων που μππορω να δω ακριβως τι μαθηματα εχουν συγχονευτει..τι χρωσταω..ακι ποσα επιλεγω απο κατευθυνσεις/εμβαθυνσεις? Ευχαριστω!
Οταν πας να δηλωσεις τα μαθηματα ή και περσι οταν τα δηλωσες σου βγαζει να κανεις κλικ μονο σε οσα χρωστας, στα βγαζει με κοκκινο!
Αν θες να δεις τα εαρινα πηγαινε στην περσινη δηλωση σου, οποια δηλωσες αυτα και χρωστας.

Re: Ερωτηση για αλλαγες μαθηματων

10
Kαλησπέρα. Το μάθημα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ καταργήθηκε δεν υπαρχει πλεον ή αλλαξε ονομασία;
Αντιστοιχεί στο μάθημα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (6ο).
Επειδη βλεπω πως στο mycourses υπαρχει ακομα κανονικά.
Στο mycourses υπάρχουν πολλά μαθήματα τα οποία έχουν πλέον καταργηθεί.
Επίσης το μάθημα Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων αλλαξε ονομασία και έγινε Οικονομική Ανάλυση και Διοίκηση Επιχειρήσεων (για Μηχανικούς) σωστα;
Αυτό το μάθημα καταργήθηκε, αλλά απ' όσο έχω δει, μέρος της ύλης έχει ενσωματωθεί στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ.
Και η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ποιο μαθημα εγινε;
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ (10ο).
Ο σχεδιασμός Ι που ήταν στο 9ο εξάμηνο εμεινε ακριβως ίδιο ως μάθημα απλά πηγε στο 7ο εξάμηνο;
Ναι.
Επίσης ο Σχεδιασμός ΙΙ ειναι νεο μαθημα ή καποιο που αλλαξε ονομασια;
Νέο μάθημα.
Επίσης η ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΦΟΔΙΑΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ καταργήθηκε;
Δεν μού θυμίζει κάτι ο τίτλος, οπότε πολύ πιθανό να καταργήθηκε. Σε ποιο εξάμηνο ήταν;
Τα Μαθηματικα Ι ειναι ιδια με εκεινα που ηταν παλιοτερα;
Ναι.
Και τα Μαθηματικα ΙV ειναι τα παλια Μαθηματικά ΙΙΙ;
Ναι. Διαφορικές εξισώσεις.
Επισης το ΦΜΑ ειναι σε δυο εξαμηνα πλεον και στον 3ο και στο 5ο; Γιατι αν πατε στο 5ο το εχει ΚΑΙ ΕΚΕΙ.
Μόνο στο 3ο είναι. Παλιά ήταν στο 5ο.
Και το Στατιστική και Σχεδιασμός Πειραμάτων ειναι τα παλια Μαθηματικα ΙV; Ή ειναι καινουργιο μαθημα; Οσοι εχουμε περασει τα παλια Μαθηματικα IV το χρωσταμε δηλαδη;
Παλιά λεγόταν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ. Πλέον, εκτός από πιθανότητες και spss δίνεις και "θεωρία" στατιστικής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trenooo_00 την Κυρ 04 Οκτ 2020, 1:59 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.