Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

1
Δε ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ αλλά αν δε πρέπει σόρρυ;/

Επειδή χρωστάω πολλά μαθήματα και από το επόμενο εξάμηνο πιστεύω θα χρωστάω αρκετα περισσότερα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν είναι πολλοί αυτοί που δεν καταφέρνουν να βγάλουν τη σχολή. Δηλαδή αν είναι πολλοί αυτοί που δε κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες της η δεν τους άρεσε καθόλου και ίσως αν ξέρετε τι έκαναν αφού δεν είχαν πτυχίο

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

2
Όσα μαθήματα και να χρωστάς, ότι έτος και να είσαι δεν εχει καμια σημασια. Αν το παρεις αποφαση μπορεις να τελειωσεις τη σχολή. Ας ειναι και στα 7 και στα 8 και στα 9 χρόνια. Με 3 εξεταστικες το χρονο ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Σημασια εχει να το θες προφανως. Το αν ο χρόνος που εκανες να τελειωσεις θα επηρεασει τη μελλοντικη σου "καριερα" ας πουμε ειναι πολυ σχετικό. Εγω ακουσα για καποιον που εκανε 10 χρονια να βγαλει σχολη ΕΜΠ και κατεληξε πρωθυπουργος. :P

Αν απο την αλλη πιστευεις οτι αληθεια δεν εχεις το κουραγιο η την ορεξη τοτε δεν εχει νοημα να χανεις ουτε λιγο χρονο. Trust me στο λεω απο εμπειρια με ατομο στον πολυ στενο μου κυκλο. Ποτε δεν ειναι αρα για μια νεα αρχη. Βρες τι θες να κανεις και προσπαθησε το. Δεν εχει καμια σημασια κατα τη γνωμη μου ποσοι ειναι αυτοι που δεν βγαζουν τη σχολη και τι κανουν.

Μπορεις να ξαναδωσεις πανελλαδικες, να βρεις καποια δουλεια με τυχον ταλεντα που μπορει να εχεις.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

3
Καλημέρα και απο μένα. Βρίσκομαι και γω στην ίδια κατάσταση με σένα. Έχω κλείσει πάνω απο δεκαετία σε αυτή τη σχολή και τώρα παλεύω να τελειώσω. Πριν 3 χρόνια είχα περάσει συνολικά 5 μαθήματα και τώρα είμαι στα 20. Έχω πολύ δρόμο ακόμα, αν σκεφτείς οτι αλλάζει και το πρόγραμμα σπουδών και δεν θα μπορώ να πάρω τα καινούρια βιβλία. Υπαρχουν στιγμές που αυτό μου μοιάζει αδύνατο και άλλες που προσπαθώ να βρω το θάρρος και τη δύναμη να συνεχίσω. Να σκεφτείς ότι δεν είχα πάρει καν βιβλία, δεν είχα κάνει εργαστήρια και γενικά τα είχα παρατήσει. Τώρα είμαι 29, παντρεμένη και προσπαθώ να κλείσω αυτό το κεφάλαιο.

Η μεγαλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να κάτσεις να σκεφτείς αν πραγματικά θέλεις να τελειώσεις και αν δεν θες κάνε κάτι γιαυτό, βρες ένα plan B. Εγώ ποτέ δεν το εκανα αυτο και περνούσαν τα χρόνια και έλεγα' έλα μωρέ στην επόμενη εξεταστική'. Η σχολή δεν μου άρεσε, στα μαθήματα τα βρήκα σκούρα, οπότε πελάγωσα. Είναι πολυ φυσιολογικό να μη σου ταιριάζει τελικά κάτι ή να το φανταζόσουν αλλιώς. Άλλα πρέπει να πάρεις μια απόφαση.

Τώρα αν θες να τελειώσεις, θα πρέπει να το πάρεις απόφαση πως δεν θα γίνει σε ένα εξάμηνο. Δεν θα περνάς όλα τα μαθήματα με τη μία ( έχω δώσει ΦΜΑ 3 φορές και ακόμα το χρωστάω). Εγώ ξεκίνησα με τα ''πιο εύκολα μαθήματα'', αν μπορείς να το πείς έτσι. Με επιλογής, με μαθήματα που μπορούσες να δώσεις με ανοιχτά βιβλία, με μαθήματα που δεν απαιτούσαν άπειρες ώρες διαβάσματος. Και αυτο προσωπικά με βοήθησε γιατί μου έδωσε θάρρος. Επίσης αν χρωστάς εργαστήρια τελείωσέ τα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Στην αρχή προσωπικά ένιωθα χαμένη, δεν θυμόμουν πως να γράψω μια εργασία, πως να δουλέψω στο excel και ακόμα και τώρα ακούω Aspen και κοιτάω σα χαμένο. Αν έχεις κάποιο γνωστό στη σχολή , κράτα επαφές, ρώτα, ζήτα βιβλία δεν είναι ντροπή. Εγώ δυστυχώσ δεν κράτησα επαφές και εδώ που τα λέμε δεν είνα και εύκολο να κάνεις απτο πουθενά φιλίες ειδικά όταν υπάρχει και ένα ηλικιακό χάσμα. Τέλος μην κάνεις το λάθος να πεις οτι θα δώσεις 15 μαθήματα σε μια εξεταστική. Μπορεί να φαντάζει τέλειο να περάσεις και τα 15 και σε 3 εξεταστικές να βγάλεις τη σχολή, αλλα το πιο πιθανό είναι να μη δώσεις ούτε τα 5 και αυτό θα σου ρίξει το ηθικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και οτιδήποτε χρειαστείς εδώ γύρω θα είμαι.

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

4
Καλησπέρα λοιπόν και απο εμένα. Λίγο πολύ θα σου πώ αυτά που είπαν και οι προηγούμενοι γιατί έτσι είναι. Εγώ λοιπόν όταν έμπαινα στο πέμπτο έτος, τρία χρόνια πρίν είχα περάσει 6 μαθήματα, δεν είχα καμία επαφή ούτε με τη σχολή ούτε με άλλους φοιτητές και ήμουν χαμένος και τώρα είμαι να παραδίδω διπλωματική και να τελειώνω. Συμπέρασμα είναι ότι γίνεται αρκεί να το θες και να προσπαθήσεις. Το αν το θες θα σου το πεις μόνο εσύ 'ομως.

Δεν θα σου πω ψέμματα το να επανέλθεις θα ελιναι δύσκολο και απο άποψη κούρασης και απο άποψη 'μοναχικότητας' ας πούμε. Και λόγω της ηλικίας και του ότι παρακολουθούσα τα μαθήματα διάσπαρτα μέσα απο τα εξάμηνα, ναι μεν βρήκα άτομα με τα οποία μιλάμε και κάναμε εργασίες κτλ. αλλά κανέναν με τον οποίο γίναμε φίλοι, ποτέ δεν έγινα μέλος της φοιτητικής κοινότητας κατα κάποιον τρόπο. Και μπορεί να έχασα κάποια πράγματα που θα μπορούσε η σχολή να μου δώσει αφού δεν είχα χρόνο για προαιρετικά εργαστήρια, επισκέψεις που γίνονται κατά καιρούς και τέτοια, όμως τελείωσα.

Και μπορείς και εσύ να την τελειώσεις αν το βάλεις στόχο. Γιατί κακά τα ψέμματα εάν δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου να κάνεις σαν εναλλακτική, χωρίς πτυχίο τα πράγματα είναι δύσκολα. Και Αφού κατάφερες να περάσεις σε μία τέτοια σχολή είναι κρίμα ένα έξυπνο μυαλό να πάει χαμένο.

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

5
Το αγαπημένο μου topic αυτές τις μέρες (και ίσως γενικώς)! :heart:

Κουράγιο, παιδιά! Αφού έχετε φτάσει ως εδώ και θέλετε να συνεχίσετε, δείτε το χαλαρά και μεθοδικά. Λίγο-λίγο, προσπαθήστε να βρείτε και παρέες και γενικώς να βάλετε τη σχολή ξανά στην καθημερινότητά σας και όλα θα γίνουν μετά!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Τετ 31 Οκτ 2018, 5:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

6
Εγώ θέλω ξακαθαρα να τελειώσω τη σχολή. Το πρόβλημα είναι ότι πέρα από τα μαθήματα, είναι και τα εργαστήρια που είναι άπειρα και χρονοβόρα :(((( και δυστυχώς χρωστάω πολλά και αυτό είναι κάτι που σίγουρα σε πάει πίσω :/


PS:Πφφφφφφ γμτ! Τα εργαστήρια είναι απαίσια!!!

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

7
Γεια σε όλους και από εμένα!
Συμφωνώ πως αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον Topic και είμαι σίγουρη πως απασχολεί ή έχει απασχολήσει αρκετά άτομα. Στην σχολή ετούτη, όπως και σε κάθε άλλη άλλωστε για τον καθένα υπάρχουν μαθήματα ενδιαφέροντα , αδιάφορα, δυσνόητα κτλ. Όμως αν έχεις έναν στόχο, ένα κίνητρο νομίζω πως μπορείς να βρεις το κουράγιο να δρομολογήσεις τις σπουδές σου στον δικό σου χρόνο και ρυθμό. Ευτυχώς είναι δομημένες με τρόπο τέτοιο που μπορείς να τις ολοκληρώσεις σε περισσότερο χρόνο από εκείνον που προβλέπει το Πρόγραμμα Σπουδών . Επομένως συμβουλή μου είναι να μην πιεστεί κανείς παραπάνω από όσο μπορεί για να ''ακολουθήσει'' ένα συγκεκριμένο δρόμο ας το πούμε. Ο καθένας είναι διαφορετικός και γνωρίζει καλύτερα τι μπορεί να διαθέσει(σε χρόνο , κόπο κτλ) και αυτό σε συνδυασμό με τον στόχο (ή κίνητρο) που έχει θα τον οδηγήσει τελικά από μόνο του εκεί που θέλει. .
Επομένως μην τρελαίνεσαι... Θα βρεις τον δρόμο σου.. Απλά προσπάθησε να κάνεις συνειδητές επιλογές!! Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη ...(-:
Kαλή συνέχεια!!

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

8
Καλημέρα (και καλή χρονιά επίσης).

Αφού είσαι σίγουρη ότι το θέλεις κάνε υπομονή, διάβασε και πέρνα ότι μαθήματα/εργαστήρια μπορείς.

Είμαι 8 χρόνια στη σχολή, πολλές φορές σκέφτηκα να την παρατήσω και κάποια στιγμή το έκανα. Το 2016 ξανάρχισα να ασχολούμαι και τώρα χρωστάω 30 μαθήματα. Αν θες τη συμβουλή μου:

1) Οργάνωσε τον χρόνο σου, είναι το πιο σημαντικό. Αν δεν εργάζεσαι, είναι ευκαιρία να εστιάσεις στα εργαστήρια, να τα βγάλεις από πάνω σου και να πάρεις μια ανάσα. Το διάβασμα για τις εξετάσεις μπορείς να το κάνεις ότι ώρα θες, τα εργαστήρια όχι.

2) Θέσε ρεαλιστικούς στόχους. Κάποιοι μπορούν και βγάζουν 8+ μαθήματα σε κάθε εξεταστική, εγώ δεν μπορούσα. Κάθε φορά που το προσπάθησα απλά έχανα τον χρόνο μου, αγχωνόμουν, πελάγωνα και με το ζόρι να περνούσα ένα μάθημα τη φορά, αν το περνούσα. Μερικούς μήνες πριν από κάθε εξεταστική, αποφάσισε ποια μαθήματα θες να δώσεις και εστίασε σε αυτά. Μην περιμένεις την τελευταία εβδομάδα.

Καλό κουράγιο (σε όλους μας :) ) !

Re: Δε μπορώ να τελειώσω τη σχολή

9
Καλησπέρα και εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση.Και κοντεύω τα 10 χρονια στην σχολή.
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει καποιο όριο στο οποιο αν δεν την τελειώσεις σε διαγραφουν σωστα;
Γιατι λόγω προβλημάτων υγείας έχω χρόνια να πατήσω και δεν το κόβω να πατάω καθόλου σύντομα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsi την Κυρ 14 Απρ 2019, 3:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cron