Re: Πρωτοετής? - Πληροφορίες, ερωτήσεις, συμφοιτητές

11
Antonyd έγραψε:
Zed έγραψε:Γειά σας δίνω πανελλαδικές φέτος και με ενδιαφέρει το χημικων μηχανικων πάρα πολύ..Κάποια πληροφορία για τη σχολή που ίσως μου έχει ξεφύγει;;
Τι σε εντριγκάρει στην σχολή που θα ήθελες να ακούσεις παραπάνω?
Πχ καλό θα ήταν να ξέρεις ότι η σχολή δεν έχει ιδιαίτερα πολύ χημεία......
Αυτό θα έλεγα ότι εξαρτάται από το τι κατεύθυνση/μαθήματα/διπλωματική θα πάρεις. Ίσως πιο χρήσιμη είναι η πληροφορία ότι αυτό που στο λύκειο λέμε "Χημεία" περιλαμβάνει πολλούς τομείς, ενώ στη σχολή όταν λέμε "Χημεία" εννοούμε... Χημεία.

Re: Πρωτοετής? - Πληροφορίες, ερωτήσεις, συμφοιτητές

12
Πότε περίπου παραλαμβάνουμε τα συγγράμματα; Θέλω να ξεκινήσω εξάσκηση κυρίως σε μαθηματικά και φυσική αλλά δε ξέρω τι να κάνω χωρίς βιβλίο. Δε μπορώ και να δανειστώ από τη βιβλιοθήκη ακόμα κάποιο βιβλίο διότι περιμένω να εκδοθεί το πάσο μου. Ο φυσικός του φροντιστηρίου μου μού πρότεινε τα βοηθήματα του Γκαρούτσου για φυσ/μαθ αλλά διίστανται οι απόψεις σε forum κάποιων σχολών που κοίταξα... Ποιά είναι η δική σας άποψη; Παρακαλώ διαφωτίστε με...

Re: Πρωτοετής? - Πληροφορίες, ερωτήσεις, συμφοιτητές

13
Megistovathmios έγραψε:Πότε περίπου παραλαμβάνουμε τα συγγράμματα; Θέλω να ξεκινήσω εξάσκηση κυρίως σε μαθηματικά και φυσική αλλά δε ξέρω τι να κάνω χωρίς βιβλίο. Δε μπορώ και να δανειστώ από τη βιβλιοθήκη ακόμα κάποιο βιβλίο διότι περιμένω να εκδοθεί το πάσο μου. Ο φυσικός του φροντιστηρίου μου μού πρότεινε τα βοηθήματα του Γκαρούτσου για φυσ/μαθ αλλά διίστανται οι απόψεις σε forum κάποιων σχολών που κοίταξα... Ποιά είναι η δική σας άποψη; Παρακαλώ διαφωτίστε με...
Το σύστημα του ευδοξου αργεί κάθε χρόνο όλο και πιο πολύ να ανοίξει. Άρα περίμενε περί το Νοέμβριο για βιβλία.

Γκαρουτσο μακριά. Καλύτερα να παρακολουθείς τις διαλέξεις στα μαθηματικά και τις φυσικές και θα είσαι καλυμμένος.

Τώρα μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα βιβλία στο αναγνωστήριο και να διαβάζεις εκεί μέχρι να διευθετηθεί το θέμα με τη βιβλιοθήκη. Δε δανείζονται βιβλία έξω από το αναγνωστήριο αλλά μπορείς να ζητήσεις να δανειστείς βιβλίο για όσο κάθεσαι στο αναγνωστήριο. Αν θες μπορείς να βοηθήσεις κιόλας στη λειτουργία του αναγνωστήριο (subtle διαφημιστικό μήνυμα)...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρωτοετής? - Πληροφορίες, ερωτήσεις, συμφοιτητές

14
Άποψη μου, κατέβασε από εδώ τις σημειώσεις των προηγούμενων ετών. Στην αρχή ίσως σου φανούν λίγο μπερδευτικές αλλά θα μπορείς να διαβάσεις από την άνεση του σπιτιού σου. Επίσης σε πολλά από τα μαθήματα της σχολής που είναι πάνω κάτω κοινά με άλλες σχολές φυσική, μαθηματικά) μπορείς να βρεις στο ιντερνετ αναλυτικές σημειώσεις που έχουν ανεβάσει οι καθηγητές των σχολών αυτών.
cron