Re: Μαθητής

31
Καλησπέρα Πένυ!
Φυσικά και είναι δύσκολο να παίρνεις τέτοιες αποφάσεις ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία, προσωπικά θυμάμαι ακόμα τον εαυτό μου σε αυτή την κατάσταση να προσπαθούν να με πείσουν οι καθηγητές μου ότι έβαλα τις Σχολές με λάθος σειρά (τελικά εκείνοι έκαναν λάθος, και όχι εγώ!). Εσύ θα πάρεις την απόφαση και άμα κάτι δε σου αρέσει, μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις πορεία. Αν δε σου αρέσει η Σχολή που θα δηλώσεις σε πρώτη φάση, πάντα μπορείς να αλλάξεις πορεία προς κάτι που αγαπάς περισσότερο. Δεν πειράζει να "χάσεις" ένα χρόνο έχοντας πάρει μια "λάθος" απόφαση που θα χρειαστεί να αναθεωρήσεις. Επίσης μην σκέφτεσαι τόσο πού θα βρεις δουλειά μετά, η αγορά εργασίας είναι παγκόσμια. Αν δεν έχεις αγαπήσει πρώτα ένα αντικείμενο, πώς θα δουλεύεις πάνω σε αυτό όλη σου τη ζωή;

Πριν περάσω στις λεπτομέρειες τις Σχολής, θέλω να πω σε εσένα και σε όσους αμφιταλλαντεύονται ότι σε κάθε μεταβατικό βήμα είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν ακριβώς τι θέλουν να κάνουν (και αυτό αφορά από τους 18χρονους μέχρι τους 50χρονους -αλήθεια). Είναι ίσως ανακουφιστικό να ξέρεις από μικρός σε τι θες να αφιερωθείς, αλλά οι υπόλοιποι που δεν ξέρουμε δε θα τα βάψουμε μαύρα ;) Θεωρώ ότι αφήνοντας πολλές επιλογές "ανοιχτές" προχωράς μαθαίνοντας περισσότερα πράγματα και έχοντας δει περισσότερους τομείς, μπορείς να εμβαθύνεις σε αυτόν που σου έκανε περισσότερη εντύπωση (ακόμα και αν στην αρχή δε σου πέρναγε απ' το μυαλό!).

Όπως έγραψα και παραπάνω, ένα από τα θετικότερα της Σχολής μας είναι το ευρύ γνωστικό πεδίο που προσφέρει. Ίσως μπαίνοντας στα πρώτα εξάμηνα να μην ξέρεις ακριβώς τι θα "βγεις" απ' τη Σχολή, αλλά μαθαίνεις λίγο απ' όλα: λίγα Μαθηματικά, λίγη Χημεία, Διεργασίες και Θερμοδυναμική. Προχωρώντας θα μαθαίνεις όλο και πιο ενδιαφέροντα πράγματα και όλο και πιο στοχευμένα. Συγκρίνοντας τη Σχολή μας με άλλες Σχολές, και παρόλα τα στραβά μας, το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και (σε ορισμένους τομείς) καλύτερο από αυτό των ιδρυμάτων του εξωτερικού. Τέλος το πιο σημαντικό είναι ότι η Σχολή και η καθημερινότητά της σε μαθαίνουν να δουλεύεις με σύστημα και να παίρνεις αποφάσεις. Και αυτό βοηθάει σε οτιδήποτε και αν διαλέξεις στην πορεία.

Σχετικά με τις επιλογές σου μετά το πέρας των σπουδών, είτε σε μεταπτυχιακό (ποτέ δεν άκουσα ότι κάποιος απορίφθηκε σε μεταπτυχιακό επειδή είναι Χημικός Μηχανικός!) είτε κατευθείαν στην αγορά εργασίας, είναι πάρα πολλές. Γνωρίζω άτομα που βρήκαν δουλειά σχετική με τη Βιομηχανία (παραγωγή, ποιοτικό έλεγχο, προμήθειες, έρευνα και ανάπτυξη), σε Πωλήσεις, ακόμα και σε λιγότερο σχετικούς τομείς όπως θέσεις συμβούλων για οικονομικά θέματα.

Ίσως διαφήμισα αρκετά τη Σχολή, αλλά ο λόγος που το κάνω είναι πώς ενώ μπήκα "κατά λάθος" βγήκα έχοντας βρει ακριβώς τι θέλω να κάνω. Και αυτό δε θα γινόταν αν οι Σχολή και οι Άνθρωποί της δε μου έδιναν τα κατάλληλα ερεθίσματα. Προτείνω και σε εσένα να διαβάσεις αυτό το θέμα: https://forum.chemeng.ntua.gr/viewtopic.php?f=5&t=1893

Αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι ακόμα, είμαστε εδώ :) Καλή επιτυχία!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Μαθητής?

32
Καλησπερα σε ολους ! Συγχαρητηρια για τη δημιουργια του forum ,, πολυ οργανωμενο και βοηθητικο, μακαρι να ειχαν και αλλες σχολες .
Εδωσα φετος πανελληνιες και θα βαλω μαλλον ως πρωτη επιλογη τους χημικους μηχανικους .1) Το μονο που με προβληματιζει , ειναι οτι δε μπορω ευκολα να φανταστω τον εαυτο μου να δουλευει σε μονιμη βαση σε ενα εργοστασιο , βιομηχανια . Η απορροφηση των ΧΜ ειναι αποκλειστικα σε τετοιους τομεις ; ή μπορουν να ασχοληθουν και με την παραγωγη (φαρμακων ας πουμε ; ) , που ειναι κυριως εργαστηριακη διαδικασια; Γενικα τι εναλλακτικες υπαρχουν επαγγελματικα ;
Μηπως στην κατευθυνση που περιεγραψα ειναι καλυτερο το Χημικο ;
2) μπορει κανεις μεσω της σχολης ΧΜ να ασχοληθει αργοτερα με πεδια οπως αυτο της κβαντομηχανικης ;;
Ευχαριστω πολυ !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χριστινα Γ123 την Δευ 09 Ιούλ 2018, 12:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Μαθητής?

33
Χριστινα Γ123 έγραψε:Καλησπερα σε ολους ! Συγχαρητηρια για τη δημιουργια του forum ,, πολυ οργανωμενο και βοηθητικο, μακαρι να ειχαν και αλλες σχολες .
Εδωσα φετος πανελληνιες και θα βαλω μαλλον ως πρωτη επιλογη τους χημικους μηχανικους .1) Το μονο που με προβληματιζει , ειναι οτι δε μπορω ευκολα να φανταστω τον εαυτο μου να δουλευει σε μονιμη βαση σε ενα εργοστασιο , βιομηχανια . Η απορροφηση των ΧΜ ειναι αποκλειστικα σε τετοιους τομεις ; ή μπορουν να ασχοληθουν και με την παραγωγη (φαρμακων ας πουμε ; ) , που ειναι κυριως εργαστηριακη διαδικασια; Γενικα τι εναλλακτικες υπαρχουν επαγγελματικα ;
Μηπως στην κατευθυνση που περιεγραψα ειναι καλυτερο το Χημικο ;
2) μπορει κανεις μεσω της σχολης ΧΜ να ασχοληθει αργοτερα με πεδια οπως αυτο της κβαντομηχανικης ;;
Ευχαριστω πολυ !!!
Σε ευχαριστούμε για τα σχόλια σου. Οσον αφορα αυτά που ρώτησες:

1)Ένας χημικός μηχανικός μπορεί άνετα να εργαστεί εκτος εργοστασίου. Πιθανώς να είναι και η πλειοψηφία των Χημ Μηχ εκτος βιομηχανιας (κυριως λογω ελλειψης βιομηχανιας στην Ελλαδα). Μπορει να εργαστεις σε εργαστηριο, να ασχολεισαι με υπολογιστικα θεματα, να κανεις ερευνα κτλπ. Ως επαγγελμα μηχανικου σου δινει αρκετα εφόδια για να εισαι ανταγωνιστικος σε ενα μεγαλο ευρος πεδιων. Οποτε μην σε ανησυχει τοσο αυτο.
2)Κατα 99.9% οχι. Εκτος απο φυσικο μου κανει δυσκολο να ασχοληθεις με ενα τοσο δυσκολο αντικειμενο. Παντως επειδη και εγω οταν μπηκα λατρευα την κβαντομηχανικη κτλπ, δεν εχουν καμια σχεση αυτα που ειδες στο σχολειο με το πραγματικο αντικειμενο και τη δυσκολια του.
“Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way when you criticize them, you are a mile away from them and you have their shoes.”
cron