Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

1
Εδώ οι ερωτήσεις και τα σχόλιά σας σχετικά με τις εξετάσεις και, κυρίως, τα αποτελέσματα αυτών.
Όποιος ενημερώνεται οτι βγήκαν οι βαθμολογίες σε κάποιο μάθημα, ας ενημερώνει το topic των αποτελεσμάτων.
Για ερωτήσεις σχετικά με συγκεκριμένα μαθήματα, χρησιμοποιήστε τα topics των μαθημάτων.

Βλ. επίσης το topic "Πρόγραμμα εξεταστικής χειμερινού εξαμήνου (2012-13)" (ή το πρόγραμμα εξετάσεων στην ιστοσελίδα της σχολής).

Re: Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

4
Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται με τις βελτιώσεις στους βαθμούς των μαθηματων που δώσαμε τώρα τον Φλεβάρη; Δηλαδή, χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία έτσι ώστε να μπορείς να γράψεις το Σεπτέμβρη για να βελτιώσεις το βαθμό σου ή απλά πας και γράφεις και μετράει ο καλύτερος βαθμός; Και πόσες φορες μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε ένα μάθημα, εφόσον το έχεις περάσει; Ευχαριστώ!
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

5
Κατ' αρχάς αυτό που ισχύει γενικά είναι ότι τα μαθήματα της κανονικής εξεταστικής, μπορείς να τα ξαναδώσεις για βελτίωση το Σεπτέμβρη. Αυτό ισχύει είτε το μάθημα το έδωσες κανονικά στη χρονιά σου (π.χ. είσαι 1ο εξάμηνο και θες να βελτιώσεις τη Fortran που έδωσες τώρα), είτε είσαι σε μεγαλύτερο εξάμηνο αλλά έδωσες το μάθημα στην κανονική εξέτασή του (π.χ. είσαι 5ο εξάμηνο, έδωσες τη Fortran του 1ου εξαμήνου τώρα και την πέρασες -> μπορείς να τη βελτιώσεις το Σεπτέμβρη).

Όσον αφορά το βαθμό που κρατιέται μεταξύ κανονικής εξεταστικής και εξεταστικής του Σεπτέμβρη, ισχύει ότι στο τέλος γράφεται στην καρτέλα ο υψηλότερος.

Μετά υπάρχει και η άλλη τακτική, αν θες να επιτύχεις συγκεκριμένο βαθμό σε κάποια μαθήματα, πας εξ' αρχής στον καθηγητή και βάζεις ρήτρα. Οπότε δίνεις το συγκεκριμένο μάθημα όσες φορές χρειαστεί μέχρι να πιάσεις το βαθμό που έθεσες στη ρήτρα.

Τέλος, μπορείς στο τέλος των σπουδών σου νομίζω, να κόψεις εντελώς κάποια μαθήματα (μέχρι 5) και να τα ξαναδώσεις. Απλά εκεί δε θα μετρήσει καθόλου το γεγονός ότι τα είχες περάσει κάποτε (δλδ δεν είναι βελτίωση, είναι σαν να μην τα πέρασες ποτέ)
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

6
juliette22 έγραψε:Τέλος, μπορείς στο τέλος των σπουδών σου νομίζω, να κόψεις εντελώς κάποια μαθήματα (μέχρι 5) και να τα ξαναδώσεις. Απλά εκεί δε θα μετρήσει καθόλου το γεγονός ότι τα είχες περάσει κάποτε (δλδ δεν είναι βελτίωση, είναι σαν να μην τα πέρασες ποτέ)
Γίνεται αυτό;;;

Re: Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

8
juliette22 έγραψε:Yup!! Σε συνεννόηση πάντα με τον εκάστοτε καθηγητή.
Spoiler: show
Το είχε αναφέρει ο Πολυμένης κάποια στιγμή, νομίζω, στο 2ο έτος

Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά ρώτησα στη γραμματεία πολλές φορές και μου είπαν ότι άπαξ και περάσει ο βαθμός στην καρτέλα αυτός είναι και δεν αλλάζει...Δηλαδή αν περάσεις κάποιο μάθημα και δεν το κόψεις πριν μπει στην καρτέλα σε συνενόηση με τον καθηγητή τελείωσε...:weep:
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: Ερωτήσεις & Σχόλια για την χειμερινή εξεταστική 2012-13

10
panos108 έγραψε:Εγώ με καθηγήτρια (δεν αναφέρω το όνομα) και μου είχε πει οτι δεν έχει πρόβλημα να κόψει το μάθημα.
Μώρε έχει δεν έχει πρόβλημα, κανονικά απαγορεύεται να αλλαχτεί βαθμός μαθήματος (είναι δεν είναι προβιβάσιμος) εάν παρέλθει ένα εξάμηνο από τότε που εξετάστηκε το μάθημα! :razz: Όλα αυτά βάσει νομοθεσίας...
cron