Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

21
Myrto94 έγραψε:2 ερωτήσεις θεωρίας που είναι απαντημένες στις διαλέξεις αλλά χωρίς περαιτέρω επεξήγηση με θέμα τα πτερύγια.

1)Δύο κυλινδρικά πτερύγια είναι όμοια με μόνη διαφορά ότι η διάμετρος του ενός είναι διπλάσια της διαμέτρου του άλλου. Για ποιο από τα δύο θα είναι μεγαλύτερη α)η αποτελεσματικότητα β) η απόδοση. Εξηγήστε.
Για την πρώτη ερώτηση στις φωτό αυτό που έβγαλα εγώ..
Και για τη δεύτερη παρόποια νομίζω είναι η απάντηση απλά αλλάζεις λίγο τις μεταβλητές με τις οποίες παίζεις
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

22
Σελίδα 140 σου λέει πάνω κάτω τι παίζει με την αποτελεσματικότητα όταν μεταβάλλονται τα διάφορα μεγέθη που υπεισέρχονται στον υπολογισμό της.
Επίσης για την απόδοση μπορείς να δεις το γράφημα 5.8.

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

24
Στην περιβόητη γαλοπούλα στο site του μαθήματος, γιατί δεν το πάει με διαγράμματα και χρησιμοποιεί ντε και καλά με μοντέλο μηδενικής αντίσταση ενώ ούτε καν το προσεγγίζει?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

25
Θέλει και καλά να βρει την καλύτερη (την πιο ιδανική-απίθανη) περίπτωση, δηλαδή το πιο μικρό χρόνο, και μετά να πει ότι ακόμα και με αυτό το μοντέλο θα πάει ώρες να ψηθεί.

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

26
ok.. απλά όταν έφτασα στο αποτέλεσμα σκάλωσα λίγο... αν θέλαμε 8 μιση ώρες για να ψήσουμε μια γαλοπούλα.....
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

27
Πάνε και χρόνια αλλά αν θυμάμαι καλά μας είχε πει ότι δείχνουμε ότι αργεί πολύ και έτσι φαίνεται η χρησιμότητα του να ψήνουμε "στον αέρα" που αυξάνει το h.
Einmal ist keinmal

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

28
And the legends are true.. Όντως κάπου στον σκοτεινό κόσμο του ίντερνετ υπάρχουν κάπου παλιά θέματα :P
Βέβαια είνα κάπως (πολύ) παλιά αλλά νομίζω η φιλοσοφία της εξετασης πρέπει να είναι ίδια...
fainome_II_2003_Themata.pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

29
Εγώ πάλι έχω άλλη απορία σε αυτό με τη γαλοπούλα. Αφού ο αριθμός Fourier βγαίνει μικρότερος από 0,05 (0,014) γιατί δεν το λύνει με μοντέλο ημιάπειρου στερεόυ?

edit: οκ, κατάλαβα πόσο άκυρη είναι η ερώτησή μου :P

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2014-15)

30
Πιστεύετε ότι σε μια δεδομένη θερμοκρασία και πίεση ο συντελεστής διάχυσης:
(a) του αέρα σε ατμό (νερού) θα ισούται με το συντελεστή διάχυσης του ατμού (νερού) στον αέρα; (b) του χαλκού σε αλουμίνιο θα ισούται με το συντελεστή διάχυσης του αλουμινίου σε χαλκό; Εξηγείστε.
cron