Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

11
Οlesia έγραψε:Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια κεφάλαια είναι μέσα από τη μεταφορά μάζας; Eγώ έχω το παλιό βιβλίο που έχει μόνο 11 κεφάλαια.
Αν ισχύει η περσινή ύλη τότε τα Κεφάλαια που είναι εντός είναι σε τίτλους:
  • Αρχές Μεταφοράς Μάζας
  • Συγκέντρωση, Ρυθμός Μεταφοράς και Διάχυση
  • Συντελεστής Διάχυσης
  • Ισοζύγιο Μάζας
  • Διάχυση σε Μόνιμη Κατάσταση
  • Διάχυση με Χημική Αντίδραση
  • Διάχυση Μάζας σε μη-μόνιμη κατάσταση
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

13
Oι σημειώσεις του site είναι ακριβώς ότι μας έκανε και στην αίθουσα ο Ασημακόπουλος σχετικά με ασκήσεις, παραδείγματα κλπ. Η αλήθεια είναι ότι αν είχες σημειώσεις θα ήταν ότι πρέπει, αλλά και του site είναι μια χαρά. Απλά πρόσεχε το διάβασμά σου να είναι κριτικό.

Εύχομαι κάθε επιτυχία :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

14
Να ρωτήσω κάτι...από τη στιγμή που στο μάθημα έδειχνε τις διαφάνειες, σημειώσεις από που? έλεγε κάτι παραπάνω? έχει εστιάσει κάπου ή έχει πει ότι θα μπει κάτι συγκεκριμένο?

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

15
mirka έγραψε:Να ρωτήσω κάτι...από τη στιγμή που στο μάθημα έδειχνε τις διαφάνειες, σημειώσεις από που? έλεγε κάτι παραπάνω? έχει εστιάσει κάπου ή έχει πει ότι θα μπει κάτι συγκεκριμένο?
Στο μάθημα δεν έδειχνε διαφάνειες. Το μάθημα γίνεται ως εξής:
Με βάση ένα φυλλάδιο που έχει στα χέρια του ο κ.Ασημακόπουλος και το οποίο κάθε φορά περιλαμβάνει συνοπτικά το μάθημα της ημέρας, σημειώνονται πράγματα στον πίνακα και οι φοιτητές κρατάνε σημειώσεις. Το φυλλάδιο αυτό που κρατάει σε κάθε μάθημα ο κ.Ασημακόπουλος, ανεβαίνει στο τέλος της ημέρας στο e-learning με τη μορφή pdf. Παράλληλα, στο e-learning βρίσκονται ατόφια κομμάτια του βιβλίου, από το οποίο και λαμβάνεται μια πληθώρα ασκήσεων που παρουσιάζεται και επιλύεται εντός της τάξης.
Οι σημειώσεις του κ.Ασημακόπουλου, αποτελούν μια περίληψη των βασικών εννοιών με μια τάση προς εμβάθυνση και προβληματισμό πάνω σε καθημερινά παραδείγματα και εφαρμογές στις οποίες απαντώνται τα φαινόμενα που διδασκόμαστε.
Συνεπώς, οι σημειώσεις που έχουμε στην τάξη, αποτελούν ένα μιξ του βιβλίου και των προσωπικών σημειώσεων του καθηγητή. Επομένως, αν δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα από το βιβλίο, συνίστανται οι σημειώσεις του κ.Ασημακόπουλου(σημειώσεις διάλεξης-για το e-learning).
Κάτι σος αν εννοείς, δεν έχω ακούσει αλλά και σαν ενότητες ασκήσεων, τα διαφορετικά θέματα που μπορεί να πέσουν, είναι μετρημένα νομίζω(πολλά βέβαια :( )
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

17
chris1991 έγραψε:Οι διαλέξεις μαζι με θεματα καλυπτουν το διαγωνισμα?
Θεωρητικά ναι.
Θέματα δεν έχω βρει.....που είναι οεο;
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone