[5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

1
Από την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2013, θα μπορείτε να εγγραφείτε στην ιστοσελίδα του μαθήματος "Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ" για το Ακαδημαϊκό Έτος 2013-2014.

(α) Όσοι φοιτητές εγγράφονται για πρώτη φορά, μπορούν να προχωρήσουν σε νέα εγγραφή πατώντας το αντίστοιχο κουμπί στην αριστερή στήλη της σελίδας. Είναι σκόπιμο να δώσετε ένα ενεργό e-mail, καθώς μέσω αυτού θα ενημερώνεστε για εξελίξεις του μαθήματος.

(β) Όσοι φοιτητές έχουν ήδη εγγραφεί σε αυτή τη σελίδα στα πλαίσια του μαθήματος "Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ" σε παλαιότερο έτος, μπορούν να συνδεθούν με τα υπάρχοντα στοιχεία (Όνομα και Login Password) και στη συνέχεια να ακολουθήσουν τις οδηγίες στην αριστερή στήλη της σελίδας.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

3
[offtopic]
maria93 έγραψε:καθώς το ΔΣ έληξε 16:38 ας πούμε :yawn:
Και πόσα δευτερόλεπτα? Έχει σημασία..... :wall:
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

4
KiritoShu έγραψε:
[offtopic]
maria93 έγραψε:καθώς το ΔΣ έληξε 16:38 ας πούμε :yawn:
Και πόσα δευτερόλεπτα? Έχει σημασία..... :wall:
Η συναδέλφισσσα εννοεί προφανώς ότι έληξε dt πριν τις 5 παρά τέταρτο, που ξεκινά το εργαστήριο.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

5
Ανακοίνωση στη σελίδα της Σχολής:

"Σε συνέχεια της συζήτησης που έγινε στην προηγούμενη διάλεξη, ανέβηκε στο χώρο της βιβλιοθήκης ένα ηλεκτρονικό βιβλίο επιστημονικής φαντασίας."
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

7
chris1991 έγραψε:Το βιβλίο καλυπτει την εξεταση?
Τι ακριβως βαχει?
Το βιβλίο (του κ. Ασημακόπουλου πάντα) υπερκαλύπτει την εξέταση, οπότε καλύτερα θα ήταν ίσως το διάβασμα να γίνει από σημειώσεις. Υπάρχουν σημειώσεις του καθηγητή με λυμένες ασκήσεις στη σελίδα του μαθήματος, όπου πρέπει όμως πρώτα να έχεις γραφτεί για να έχεις πρόσβαση. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να κοιτάξεις το βιβλίο, όπως θα δεις αμέσως.

Το διαγώνισμα έχει 2 μέρη:
  • το πρώτο μέρος είναι με κλειστά βιβλία, και ρωτάει βασικά πράγματα στη θεωρία
  • το δεύτερο μέρος είναι με ανοικτά βιβλία (και οτιδήποτε άλλο θέλει κανείς: μπορείς π.χ. να έχεις τις σημειώσεις από τις παραδόσεις, ή τυπωμένες τις σημειώσεις από τη σελίδα) και έχει, αν έχω καταλάβει καλά, τρεις ασκήσεις: μία με αγωγή θερμότητας, μία με διάχυση μάζας και μία με συναγωγή. Για τις ασκήσεις είναι βέβαιο ότι χρειάζονται σχέσεις, βιβλιογραφικά δεδομένα ή/και διαγράμματα που υπάρχουν στο βιβλίο, οπότε είναι απαραίτητο να έχεις βρει πού είναι το καθετί στο βιβλίο πριν την ημερα της εξέτασης.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [5ο] Φαινόμενα Μεταφοράς ΙΙ (2013-14)

10
Οlesia έγραψε:Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια κεφάλαια είναι μέσα από τη μεταφορά μάζας; Eγώ έχω το παλιό βιβλίο που έχει μόνο 11 κεφάλαια.
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό, αλλά στο σημείο που βρισκόμαστε(χρονικά) και με την υπάρχουσα ύλη(που είναι αρκετά πληθωρική), καλό θα ήταν να είχες σημειώσεις από το μάθημα ή να κοίταζες καλύτερα ότι υπάρχει στο e-learning από το μάθημα.
Η ύλη είναι υπερβολική και δεν βολεύει να διαβάσεις από κάποιο βιβλίο, αν θες τη γνώμη μου.(και αν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτά που προτείνω).
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone
cron