Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

12
Είχε κανείς από εσάς πρόβλημα στα αριθμητικά δεδομένα στην εργασία? Αφού έχω κάνει όλες τις μετατροπές με μέσες πυκνότητες, μέσα μοριακά βάρη κλπ, το κλάσμα της μεθανόλης στο υπόλειμμα μου βγαίνει αρνητικό...
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

13
Γενικά εγώ δεν είχα σε αυτά πρόβλημα όσο στο τέλος μου έβγαινε αδύνατη η απόσταξη..Ρώτησα το Μπουκουβάλα και μου είπε να αλλάξω το R όσο θέλω για να μου βγει..Γενικά είναι πολύ μπακάλικη άσκηση.Άλλαξε κανένα δεδομένο μπας και σου βγει..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

14
ουτε εμένα μου βγήκε αρνητικό..Αλλα κοίταξε αν τα έχεις κάνει όλα σωστά σε θέμα πράξεων..Δλδ από το δείκτη διάθλασησ σε %κ.β περιεκτικότητες μεθανόλης και ισοπροπανόλης και μετα μετέτρεψε τις περιεκτικότητες σε γραμ/κα κλάσματα .και ύστερα από το ισοζύγιο μάζας για τη μεθανόλη θα σου βγει λογικά.Αν και πάλι έχεις προβλημα πες μου να σου πω πιο συγκεκριμενα.
~once you've grown up, you can never come back..~

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

15
Κοίτα, οι περιεκτικότητες κατά βάρος για τροφοδοσία και απόσταγμα γίνονται γραμμ/κές συστάσεις από τον τύπο με το κλάσμα..Από εκεί και πέρα, έχω βρει την μέση πυκνότητα μείγματος σε κορυφή και απόσταγμα από τον τύπο του βιβλίου.. Η πυκνότητα όμως έχει μονάδες kmol/m3 οπότε αφού μετατρέψω την παροχή σε m3/sec απλά τα πολλαπλασιάζω μεταξύ τους, και έχω την ροή τροφοδοσίας και αποστάγματος σε kmol/sec. (Το υπόλειμμα βγαίνει από την διαφορά τους)..και από το ισοζύγιο , η σύσταση της μεθανόλης στο υπόλειμμα μου βγαίνει -0,30...δεν ξέρω που έχω κάνει λάθος και οι τύποι είναι όλοι στο excel και τους έχω ελέγξει πολλές φορές..
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

18
Και εγώ είχα πρόβλημα με το υπόλειμμα. Έστειλα e-mail με τις πράξεις στην υπεύθυνη και μου είπε να αλλάξω τον δείκτη διάθλασης στα αρχικά δεδομένα ώστε να βγει σωστό το ισοζύγιο μάζας. Γενικά άλλαξε τα νούμερα σου γιατί αλλιώς δεν βγάζεις άκρη.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

20
Λοιπόν, σήμερα πήγα να βρω την υπεύθυνη για να προχωρήσω με την εργασία αλλά έλειπε.Επειδή όμως πρέπει να την παραδώσουμε μέχρι τις 2/7 , θεωρητικά, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως κατέληξε στο να βρει την σύσταση της μεθανόλης στο υπόλειμμα? Απο εκεί και πέρα ξέρω τι να κάνω, απλά δεν ξέρω αν έχω κάτι λάθος μέχρι εκεί και δεν μου βγαίνει..πριν κατηγορήσω αποκλειστικά τα δεδομένα...
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.