Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

21
Κατά τη διάρκεια του πειράματος, μετρήθηκε με διαθλασίμετρο ο δείκτης διάθλασης τόσο για το απόσταγμα όσο και για το υπόλειμμα. Ο/Η υπεύθυνος θα έπρεπε να σας έχει δώσει ένα διάγραμμα με το οποίο ουσιαστικά πραγματοποιείται αναγωγή του μετρημένου δείκτη διάθλασης σε γραμμομοριακό κλάσμα μεθανόλης.
Spoiler: show
Στη δική μου περίπτωση, η σχέση που εξάγεται από το γράφημα είναι η:
y = -2076.3x +2855.7
όπου x ο δείκτης διάθλασης και y η % κατά βάρος μεθανόλη. Καλύτερα βρες όμως το δικό σου γράφημα μήπως τυχόν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

22
Ναι αυτό ισχύει για την περιεκτικότητα κατά βάρος. Η γραμμομοριακή βρίσκεται αλλιώς, γιατί πρέπει να βρεις τις παροχές σε mol για να βρεις το ισοζύγιο.. παει λίγο μακριά...
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

23
xF=(%κβ αιθ/ΜΒαιθανόλης)/[(%κβ αιθ/ΜΒαιθανόλης) + (%κβ ισοπροπ/ΜΒισοπροπανόλης)]

xD=(%κβ αιθ/ΜΒαιθανόλης)/[(%κβ αιθ/ΜΒαιθανόλης) + (%κβ ισοπροπ/ΜΒισοπροπανόλης)]

στο απόσταγμα και το υπόλειμμα αντίστοιχα
νόμιζα ότι σου έλειπε το διάγραμμα για το δείκτη διάθλασης.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

25
Δεν ξέρω σίγουρα εάν αναφέρεσαι σε αυτή την πυκνότητα, αλλά ιδού:

Για τον προσδιορισμό των πυκνοτήτων των δύο συστατικών χρησιμοποιήθηκε η εμπειρική σχέση: d = Α / (Β^(1+(1-Τ/C)^D)))
Για τις σταθερές της σχέσης αυτής έχουμε :

Για μεθανόλη : A=2,880, B= 2,685E-1, C= 5,1264E+2, D= 2,4530E-1
Για ισοπροπανόλη: A= 1,1800, B= 2,6475E-1, C= 5,0831E2, D= 2,43E-1

ειλικρινά δε θυμάμαι ποιο βιβλίο ήταν η πηγή για αυτές τις σχέσεις...

kg/ml νομίζω είναι η μονάδα (περίεργο βέβαια...)
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

27
Λοιπόν, εγώ ζήτησα νέες συστάσεις και το πρόβλημα λύθηκε!
Emily, έχει στον οδηγό τις εξισώσεις DIPPR . Η 105 είναι για να βρεις την πυκνότητα κάθε ουσίας σε μία θερμοκρασία. Και στο απόσταγμα και στην τροφοδοσία την υπολογίζεις στους 25 βαθμούς για κάθε ουσία. Έπειτα βρίσκεις την μέση πυκνότητα του μίγματος ! ότι απορία έχεις πες μου!
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

28
κοιτα ναι την πυκνότητα κάθε ουσίας τη βρήκα...μετά απλά βγάζω τη μέση πυκνότητα του μίγματος με τον κλασικό τρόπο???ή υπάρχει ειδικός τύπος?
χαζές ερωτήσεις το ξέρω απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν τ έχω κάνει σαλάτα!
~once you've grown up, you can never come back..~

Re: Εργαστήριο ΜΦΔ: Απόσταξη

29
Ακούγεται περίεργο αλλά τον τύπο τον είδα απο τις διαφάνειες του Ταούκη- ότι δηλαδή 1/ρ(ολικό) = 1/ρ(1) +1/ρ(2),εγώ αυτό χρησιμοποίησα! Νούμερα περίπου 0,75-0,8 g/ml..
Life’s a game. You have two options. Either you play along or you sit in the bench, watching other play it.