Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

31
Η ύλη του μαθήματος όπως ανακοινώθηκε από τον κ.Ζιώμα είναι η εξής:
Ζιώμας:Από βιβλίο MacCabe: κεφάλαια:2,3,4,5,7,29
Κροκίδα:Εναλλάκτες,Εξατμιστήρες και θεωρητικά ξήρανση,αλλά δεν πρόκειται να εξεταστεί.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

33
Γενικά από όλα τα κεφάλαια είναι ό,τι τονίσθηκε στην τάξη.Είναι τυπική η ύλη που ανέφερε ο κ.Ζιώμας γιατί ο MacCabe περιέχει πολλά extra πράγματα..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

37
@vouva: Δεν έχω κάτι, οπότε πρέπει να ανέβει πρώτα εδώ για να μπει στη βιβλιοθήκη. :)

Υπενθυμίζω πάντως ότι τα βιβλία θα είναι ανοιχτά στην εξέταση. Νομίζω μπορούμε γενικώς να φέρουμε όποιο βιβλίο θέλουμε, οπότε και η "Μηχανική των Ρευστών" του Παπαϊωάννου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί υποθέτω... Ανοιχτές και οι σημειώσεις, οπότε αν θέλετε κρατήστε κάποιο απόσταγμα από το βιβλίο να μην τρέχετε συνέχεια εκεί.

Θα μπορούσε κάποιος παλιότερος να πει τουλάχιστον τι μορφής είναι η εξέταση και τι επιπέδου δυσκολίας τα θέματα;

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

38
Από Ζίωμα τελικά τι ακριβώς διαβάζουμε , μπορεί να μου πει κάποιος?? ;/
υπάρχουν πουθενά λυμένες οι σειρές των καθηγητών
και αν ναι παρακαλώ στειλετέ και σε μένα
Ευχαριστώ

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

39
Λοιπόν... έχετε το βιβλίο που λέει "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών". ένα πράσινο.
Γενικά, είναι πολύ εύκολο να γράψεις καλά σ αυτό το μάθημα! Θυμάμαι, οι ασκήσεις ήταν ίδιου τύπου με αυτές που λύνονταν στην τάξη.
όσον αφορά στο Ζιώμα.
δλδ κατανομή στερεών σωματιδίων (κυκλώνα) [μέχρι κ ίδια νούμερα με την αντίστοιχη άσκηση στο πράσινο βιβλίο που προανέφερα]
Η Κροκίδα είχε βάλει μία κλασματική απόσταξη. (ήθελε αρκετούς υπολογισμούς)

αλλά γενικά πολύ εύκολα. Και μάλιστα η βαθμολογία ήταν με κατανομή (ακα ο μεγαλύτερος βαθμος = 10 κ οι υπόλοιποι κατανέμονται σε αντιστοιχία με αυτόν)

σορρυ που δεν μπορω να γίνω πιο σαφής, αλλά αυτή είναι η αίσθηση που μου έμεινε! Από τις καλύτερες εξετάσεις γενικά!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

40
Έχω μια ισχυρή εντύπωση ότι αναφέρεσαι στη Μηχανική Φυσικών Διεργασιών ΙΙ... :bleh:
Ούτε κυκλώνα έχουμε κάνει ούτε απόσταξη, ούτε έχουμε βιβλίο "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών".

McCabe και το "Σχεδιασμό Θερμικών Διεργασιών" της Κροκίδα.