Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

51
Επειδή, λόγω της ροής των μαθημάτων, δεν είχα ανεβάσει την πρώτη σειρά του κ. Ζιώμα στην ώρα της και τώρα ίσως την ψάχνετε, παραθέτω τις εκφωνήσεις:
Σειρά 1 (Ζ) - Άσκηση 1 έγραψε:Σε έναν κατακόρυφο κυλινδρικό διαχωριστή κατακάθισης διαχωρίζουμε ένα μείγμα πετρελαίου (πυκνότητας 875Kg/m³) και νερού (πυκνότητας 1050 Kg/m³) με ρυθμό 20m³/h. Ο όγκος του πετρελαίου και του νερού είναι ίσοι στον διαχωριστήρα. Επίσης, ο όγκος των ατμών καταλαμβάνει το 1/3 του όγκου του δοχείου. Ο χρόνος κατακάθισης είναι 25min. Ζητούνται:
(α) το ύψος και η διάμετρος του διαχωριστήρα
(β) το πάχος του στρώματος του πετρελαίου και του νερού
(γ) το ύψος υπερχείλισης.
Θεωρήστε ότι το ύψος του δοχείου είναι ίσο με τη διάμετρό του.
Σειρά 1 (Ζ) - Άσκηση 2 έγραψε:Θεωρήστε δεξαμενή διαμέτρου 60m, η οποία περιέχει νερό με πυκνότητα 1000Kg/m³. Το ύψος της στάθμης του νερού από τον πυθμένα είναι 20m. Θεωρήστε μια τρύπα στο ύψος του πυθμένα της δεξαμενής, διαμέτρου 5cm. Να υπολογιστεί σε πόσο χρόνο θα αδειάσει η δεξαμενή. Ο υπολογισμός να γίνει με τη θεώρηση ότι δεν υπάρχουν τριβές και με τη χρήση τουλάχιστον δυο διαφορετικών μεθόδων.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

52
Για την απορία της Emily, ξέρω ότι χρειαζόμαστε από το McCabe τα ζεύγη τιμών μήκους και διαμέτρου για τους σωλήνες των εναλλακτών. Στο Παράρτημα 4 του McCabe υποτίθεται ότι αναφέρει αυτά τα χαρακτηριστικά, όμως είναι όλα σε in κι επίσης δεν ξέρω αν όντως χρησιμοποιούμε αυτές τις τιμές...

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2010-11)

53
Kate ευχαριστώ για την απάντηση!Ακριβώς γι'αυτό το σημείο εννοούσα κιεγώ ,για τα d και L.Aλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πώς γίνεται η επιλογή αυτών των μεγεθών από τον πίνακα.... :lol:
επίσης η ύλη του Maccabe σε σχέση με τις σημειώσεις του μαθήματος που έχω στα χέρια μου όχι απλα είναι υπερβολικά μεγάλη...είναι πολλά πράγματα εκτός! ένιγουέι... :razz: :nerd:
~once you've grown up, you can never come back..~