Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2015-16)

31
Παιδιά στο θεμά 3 του σεπτεμβριού 2015 γιατί δίνει στον εναλλάκτη συντελεστή μεταφοράς θερμότητας για σύστημα υγρού-υγρού και ατμού-ατμού? Δεν είναι περίπτωση εξάτμισης του νέρου και συμπύκνωσης του προπανοϊκού ? Ευχαριστώ :)

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2015-16)

32
@nikos91 Νομίζω από εξίσωση συνέχειας βρίσκεις το u2 (τα Α1,Α2 τα έχεις βρει απο το παράρτημα του McCabe) και ύστερα εφαρμόζεις Bernoulli από την είσοδο εώς την έξοδο με αγνώστους τη διαφορά p1-p2 των πίεσεων. Η πίεση της αντλίας είναι pαντλ=p2-p1 . Ύστερα, ιπποδύναμη = ισχύς, Pισχύς= ρ2 u2 A2 Wp και τη βρίσκεις (απλά πρέπει να μετατρέψεις μετά σε μονάδες ιπποδύναμης).
Έτσι νομίζω λύνεταο (στην αρχή είχα βρει ένα πιο σύνθετο τρόπο μη θεωρώντας τη διαφορά των πιέσεων ίση με την πίεση της αντλίας, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου στο McCabe ότι έτσι γίνεται οπότε δεν νομίζω υπάρχει λόγος να σου γράψω την άλλη λύση που είχα δουλέψει). Όποιος ξέρει τη λύση να μας πει. Καλή επιτυχία μας!

Re: [5ο] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2015-16)

36
Τα θέματα όπως βρέθηκαν στο αναγνωστήριο σήμερα.. Ερώτηση κρίσεως, κάνατε προβλήματα τυπου γ από ροή σε αγωγούς στα ΜΦΔ? Εδώ στα ΣΜΕ και τα αποφεύγουν :P Επίσης το ειδικό βάρος από πότε είναι αδιάστατο? :P
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα