Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

41
KiritoShu έγραψε:
teopap έγραψε: Αν αναφέρεστε στις μεταβλητές δοκιμής, πιθανώς θα χρειαστούν. Αν αναφέρεστε στις μεταβλητές σχεδιασμού, θα χρειαστεί οπωσδήποτε να διαλέξετε τιμές σε κάποιες, και θα πρέπει να έχει και κάποια λογική η επιλογή (και μεταβλητών, και τιμών)... Τώρα, πολύ πιθανόν να αναφέρεστε και σε κάτι εντελώς διαφορετικό :lol: :tomato:
Ναι, αλλά αν δεν έχουμε ιδέα τί παίζει με τη φυσική σημασία των μεγεθών που παρατίθενται, τι να τις κάνεις εξισώσεις και τις μεταβλητές σχεδιασμού και δοκιμής..
Δεν ξέρω τι σας έχει πει και ποιος, θυμάμαι πάντως (και λογικό είναι) ότι μεταβλητές σχεδιασμού διαλέγουμε (από αυτές που επιτρέπεται) κάποιες που μπορούμε να επηρεάσουμε άμεσα (στην εγκατάσταση) και που έχουμε μια φυσική κατανόηση για την τιμή τους, πχ θερμοκρασία. Τις μεταβλητές δοκιμής δε χρειάζεται να μπορούμε να τις επηρεάσουμε άμεσα, αλλά πρέπει να ξέρουμε πού αναμένεται να είναι η τιμή τους, για να βάλουμε μια καλή αρχική εκτίμηση στην επαναληπτική διαδικασία.

Τώρα, προφανώς, αν σας πέταγε (που πέταγε) τύπους γεμάτους άγνωστα σύμβολα στον πίνακα, είπαμε...
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

42
Καλησπέρα, μιας και δεν έχουν όλοι τα υπόλοιπα βιβλία, μπορεί κανείς να ανεβάσει κάποιο αρχείο με τα τυπολόγια ή κυρίως κάποιους από τους πίνακες, π.χ. για τις μετατροπές των γωνιών στο σύστημα άντλησης σε ευθεία ?

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

43
Λοιπόν, 2 χρήσιμα πράγματα είναι στις φωτό.. Τώρα για τυπολόγιο για το κομμάτι της κας Κροκίδα, μπορείς να πας στη βιβλιοθήκη του φόρουμ στο λινκ εδώ, να πας κάτω κάτω στα αρχεία, και να εκεί πέρα θα βρεις τις διαφάνειες από προ μνημονεύτων χρόνων (οι ίδιες είναι όμως κάθε χρόνο αν παρατήρησα σωστά....)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

44
mpamphs sougias έγραψε: για τις μετατροπές των γωνιών στο σύστημα άντλησης σε ευθεία ?
Δε νομίζω ότι τίθεται ποτέ τέτοιο θέμα στα ΜΦΔ, μόνο στα ΣΜΕ το θυμάμαι ...
Most of the stuff people worry about never happen

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

45
Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του στην τελευταία άσκηση που έκανε ο μιχαηλιδης με εξατμιστηρα 2 βαθμιδων και συμπιεστηρα υδρατμων ? Συγκεκριμενα πώς προκύπτει το ισοζύγιο ενθαλπίας για Q1 και Q2. Όποιος μου εξηγήσει τί και γιατί τον υπεραγαπώ :bleh: :tomato: :heart: :inlove:

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

46
αν είναι αυτό που νομίζω ό,τι αναφέρεσαι είναι Vs*ΔHτs δηλαδή οι υδρατμοί που παρέχουμε επί την λανθάνουσα ενθαλπία συν V1'*(ΔHτs+cpv*(Tc-Ts)), δλδ οι υδρατμοί που ανακυκλώνουμε επί την λανθάνουσα ενθαλπία τους καθώς αλλάζουν φάση και επειδή βγαίνουν σε θερμοκρασία μεγαλύτερη από την Ts από το συμπιεστή, πρέπει να πέσει και εκεί η θερμοκρασία τους λίγο, συνεπώς, έχουμε και ένα cp*Δτ πολλαπλασιασμένο επί τους ατμούς...

Clear?
Αν ναι, ποσοτικοποιούμε την αγάπη σε κόκα κόλα? (κατά προτίμηση zero? :tomato: :tomato: )
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

47
Clear. Και κάτι ακόμα για να ποσοτικοποιήσουμε την αγαπη σε κοκα κολα zero και κοτομπουκιες..στη σχεση (13) στην ιδια άσκηση, ποιο μέγεθος συμβολιζεται ως Εc? Επίσης η θερμοκρασία Τc είναι η θερμοκρασία εξόδου απο το συμπιεστή και είναι διαφορετική απο την Τ1?

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

48
Myrto94 έγραψε:Clear. Και κάτι ακόμα για να ποσοτικοποιήσουμε την αγαπη σε κοκα κολα zero και κοτομπουκιες..στη σχεση (13) στην ιδια άσκηση, ποιο μέγεθος συμβολιζεται ως Εc? Επίσης η θερμοκρασία Τc είναι η θερμοκρασία εξόδου απο το συμπιεστή και είναι διαφορετική απο την Τ1?
Εc αν καταλαβαίνω καλά πρέπει να είναι η ενέργεια που καταναλώνεται από το συμπιεστή (δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά είναι το μόνο που βγάζει νόημα)

Ναι και ναι όσον αφορά στις θερμοκρασίες..

p.s. επειδή είμαι χωριάτης, προτιμώ το σάντουιτς με τη μορταδέλα :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [5o] Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2014-15)

49
Ιδού τα σημερινά θέματα.... Νομίζω πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους εμπνευστές τους. Ήταν σαφώς ό,τι πιο ευφάνταστο έχω δει σε αυτήν τη σχολή. Όμως υπάρχει ένα μικρό θέμρα... Δεν έφτανε ο χρόνος και η ποιότητα της "διδασκαλίας" μες το εξάμηνο, δεν ανταποκρίνεται για κανένα λόγο στο επίπεδο των θεμάτων. Πραγματικά, αν θέλουν να βάλουν δύσκολα, να μην κάνεις 14 (edit: τώρα που τις ξαναμετράω, μπορεί να ήταν και 15, μην τους αδικούμε) διαλέξεις μέσα σε όλο το εξάμηνο και αυτές παρωδία... Γιατί το επίπεδο των διαλέξεων ήταν απλά για γέλια... Όλοι ξέρουμε το πρόβλημα αλλά δυστυχώς σιωπούμε. Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν οι ίδιοι οι διδάσκοντες να λύσουν τα θέματα 3 και 4 στο χρονικό περιθώριο που δίνονταν, από τη στιγμή που οι ίδιοι για να λύσουν μια απλή άσκηση στον πίνακα κάνουν 45 λεπτά αντιγράφοντας απλά εξισώσεις και αποτελέσματα από το χαρτί....

Λυπάμαι που στο ΕΜΠ, εν έτει 2015 υπάρχουν ακόμα τέτοιες παθογένειες.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα