Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2012-13)

23
Irrenicus έγραψε:Να ρωτησω παίδες στου εξατμιστήρες για την πίεση του εξατμιστήρα ισχύει η εξίσωση antoine μόνο Tw1??
Αν εννοείς την logP=A-B/(C+T) νομίζω πως βάζουμε την θερμοκρασία που υπάρχει στο εσωτερικό του εξατμιστήρα.Τουλάχιστον έτσι έκανε σε μια άσκηση στην τάξη.
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ

(ΕΡΝΕΣΤΟ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ)

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2012-13)

24
panos108 έγραψε:Να λοιπόν η ύλη, εντάξει πολύ λογικό να βγάζεις την ύλη μια μέρα πριν δοθεί το μάθημα, και να λες τότε ότι δεν θα πάρουμε το βιβλίο. :bigbeer:
:lol: Μόνο μην υπάρχει άσκηση που ζητάει βελτιστοποίηση οποιουδήποτε πράγματος, γιατί θα είναι τεράστια υποκρισία από αυτά τα άτομα.. Απλά. Αδιόρθωτοι.

edit: Να μεταφερθεί η δημοσίευση του φίλου panos108 στο θέμα Αστεία Πράγματα/Ειδήσεις.
Kuchiki Byakuya

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2012-13)

25
65209_2829924323735_1007479691_n.jpg
ελπίζω μόνο ο κ.Ζιώμας να δίνει διευκρίνηση για τα σχήματα στις ασκήσεις γιατί με τα ελληνικά δεν το χω..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2012-13)

27
Παίδες μια βοήθεια με το ειδικό βάρος. Τί ειναι αυτό? :P

Εγω από πέρσι ξερω ότι είναι ένα γ=ρ*g από το βιβλιο του Παπαιωάννου. Με βάση το βιβλιο McCabe τι είναι? Το gc? :woot: :woot: :woot:

Η αλήθεια είναι ότι οπως περιγράφονται συνήθως τα προβλήματα, θέλω και εγω μια επεξηγηση extra :whistle: :lol:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''