Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

11
Παιδια, εκπεμπω SOS!!!!Μπορει καποιος να μας πει με βαση τον McCabe, ποιες ασκησεις εκανε ο Ζιωμας φετος???Ειμαι απο μεγαλυτερο εξαμηνο και δεν ξερω κατα ποσο οι ασκησεις που εχω ειναι και αυτες που εχει κανει...

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

12
Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιούμε τον συντελεστή αποθέσεων που έχει βάλει η Κροκίδα σε κάποιες ασκήσεις με εναλλάκτες?? Σε ποιόν τύπο τον χρησιμοποιούμε??? Ευχαριστώ!! :)

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

13
Δεν γνωρίζω την άσκηση,αλλα φαντάζομαι ότι εννοούμε μία extra αντίσταση στη μεταφορά θερμότητας οπότε θα ισχύει κάτι του στυλ: (1/U)με_αποθέσεις=(1/U)χωρίς_αποθέσεις+(1/συντελεστής αποθέσεων)!Βρίσκεις το καινούριο U και το βάζεις στους τύπους!
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

15
Γεια σας! Κοιταω κατι παλια θεματα του Ζιωμα και ειναι ενα με ενα δοχειο που αδειαζει αλλα στον πυθμενα του εχει και σωληνα και ζηταει να υπολογισουμε τον χρονο. Στην περιπτωση αυτη παιρνουμε ως διαφορα z-zo την πτωση τηε σταθμης στο δοχειο ή ισχυει και τιποτ'αλλο; Γιατι θυμαμαι που ειχε πει πως αυξανεται η ταχυτητα οταν εχουμε σωληνα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως υπολογιζεται το Δz

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

17
Παλιά θέματα έχουν ξανασυζητηθεί στο τόπικ, αν δε με απατάει η μνήμη μου... ίσως να υπάρχει κ η ύλη απ την προηγούμενη εξέταση... αυτό που θυμάμαι να σου πω σε γενικές γραμμές είναι κατανομές και ροές σωματιδίων, ρευστοποιημένη κλίνη (αλλά ίσως ήταν στα II)
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

18
madadayo, άσ' το, είσαι πολύ παλιά πλέον... :P
Μην του λες ρευστοποιημένη κλίνη του παιδιού και τον τρομάζεις άδικα.

Τα βασικά είναι αντλίες, εναλλάκτες, εξατμιστήρες και (ίσως) ξηραντήρες.Τουλάχιστον αυτή ήταν σε γενικές γραμμές η ύλη μας πέρσι.
Για αντλίες προτείνω να διαβάσεις από το βιβλίο Φαινομένων Μεταφοράς του Παπαϊωάννου (στον β' τόμο). Υπάρχουν και στον McCabe βέβαια αλλά ο Παπαϊωάννου τα εξηγεί πιο αναλυτικά. Εναλλάκτες υπάρχουν στον McCabe και στης Κροκίδα. Νομίζω έχει κάποια πράγματα και στη Μεταφορά Θερμότητας του Ασημακόπουλου.

Μπορείς πάντοτε να συμβουλευτείς και τη σελίδα του μαθήματος, για να μη λέμε πράγματα στον αέρα.

Re: Μηχανική Φυσικών Διεργασιών Ι (2011-12)

19
[offtopic]
Και νόμιζα ότι οι ύλες γενικά μένουν στάσιμες... κρίμα... κ μ άρεσε η ρευστοποιημένη κλίνη! ειδικά το πείραμα!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One
cron